Huragan Milton zmierza w kierunku Florydy
Zachodnie wybrzeże Florydy przygotowuje się na nadejście historycznego huraganu kategorii 5, a Milton „gwałtownie przybiera na sile”.
Źródło: Materiały prasowe/CIRA/NOAA za pośrednictwem Reuters
Floryda przygotowuje się na huragan Milton, przeprowadzając największą ewakuację od 2017 r. po tym, jak Milton gwałtownie przekształcił się z burzy tropikalnej w potężny huragan kategorii 5. Stan położony w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych wciąż zmaga się ze skutkami zniszczeń wywołanych przez huragan Helene, który miał miejsce 26 września.
Oto, co wiemy o huraganie Milton, w które części USA może uderzyć i jakie będą jego przewidywane skutki:
Do jakiej kategorii należy huragan Milton?
Od poniedziałku, huragan Milton jest huraganem kategorii 5, czyli najsilniejszej w skali Saffira-Simpsona, stosowanej do klasyfikacji huraganów. Według danych Narodowego Centrum Huraganów (NHC), o godzinie 00:00 GMT we wtorek, maksymalna stała prędkość wiatru podczas huraganu wynosiła 285 km/h (180 mph). W ciągu zaledwie kilku godzin, burza szybko zmieniła się z kategorii 2 w burzę kategorii 5. O godzinie 09:00 GMT NHC poinformowało, że prędkość wiatru wynosiła 161 km/h (100 mph).
„To, co wydarzyło się dzisiaj z #HurricaneMilton, jest niemal nie do uwierzenia” – napisał meteorolog z Florydy, Ryan Truchelut na platformie X. „#Milton wzmocnił się jak żaden inny huragan w Zatoce Meksykańskiej w historii” – dodał.
Jak podaje strona internetowa amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS), duży huragan to huragan kategorii 3 lub wyższej, ze względu na „potencjalne zagrożenie znacznymi stratami w ludziach i szkodami”. Milton w niedzielę szybko przekształcił się z burzy tropikalnej nad południowo-zachodnią częścią Zatoki Meksykańskiej w huragan kategorii 1.
NWS stosuje skalę Saffira-Simpsona Hurricane Wind Scale do klasyfikowania burz. Skala dzieli huragany na pięć kategorii w oparciu o ich stałą prędkość wiatru. Kategorie te to:
Kategoria 1: 119-153 km/h (74-95 mph). Te burze są uważane za bardzo niebezpieczne i oczekuje się, że spowodują pewne uszkodzenia linii energetycznych i słupów.
Kategoria 2: 154-177 km/h (96-110 mph). Oczekuje się, że takie prędkości wiatru spowodują znaczne szkody.
Kategoria 3: 178-208 km/h (111-129 mph). W tej kategorii spodziewane są katastrofalne szkody. Drzewa mogą pękać i łamać się, a dostawy prądu i wody mogą zostać przerwane.
Kategoria 4: 209-251 km/h (130-156 mph). NWS ostrzega przed katastrofalnymi szkodami dla kategorii 4 i 5.
Kategoria 5: 252 km/h i więcej (157 mph i więcej). Oczekuje się, że dachy i ściany domów zostaną uszkodzone lub zawalą się. Oczekuje się długotrwałej przerwy w dostawie prądu.
Gdy huragan Helene dotarł do Florydy i spowodował szkody w innych stanach południowo-wschodnich, jego maksymalna prędkość wiatru wyniosła około 225 km/h (140 mph), co umieściło go w kategorii 4.
W sobotę liczba ofiar śmiertelnych Helene wynosiła 227 w Północnej Karolinie, Południowej Karolinie, Georgii, Florydzie, Tennessee i Wirginii. Ciała są nadal odnajdywane.
Gdzie i kiedy spodziewane jest dotarcie Miltona?
Milton zmierza w kierunku zachodniego wybrzeża Florydy. Synoptycy przewidują, że Milton prawdopodobnie dotrze do lądu w rejonie zatoki Tampa na Florydzie w środę. Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje również dla północnego wybrzeża meksykańskiego półwyspu Jukatan.
NHC wydało ostrzeżenie przed sztormem i silnymi wiatrami w niektórych częściach półwyspu Floryda. Ostrzeżenie to wydano we wtorek wieczorem lub w środę rano.
Gdzie jest teraz Milton?
Według aktualizacji NHC z wtorku o godz. 00:00 GMT, huragan Milton znajduje się 1045 km (650 mil) na południowy zachód od Tampy. Prognozuje się, że huragan przemieści się przez środkową Florydę w kierunku Oceanu Atlantyckiego, oszczędzając inne południowo-wschodnie stany USA, które ucierpiały z powodu huraganu Helene. Jednakże, fale sztormowe wywołane przez Milton mogą „przewyższyć” te wywołane przez Helene, ostrzegał gubernator Florydy, Ron DeSantis w niedzielę. Dodał, że Milton może również spowodować większe przerwy w dostawie prądu niż Helene, która pozbawiła prądu ponad dwa miliony mieszkańców.
Jak Floryda przygotowuje się na Milton?
DeSantis wydał biuletyn o stanie wyjątkowym, ogłaszając stan wyjątkowy w 51 z 67 hrabstw Florydy, w tym Broward, Lee i Miami-Dade. W 51 hrabstwach mieszka 90 procent z prawie 23 milionów mieszkańców stanu.
Hrabstwo Pinellas, w skład którego wchodzi miasto St. Petersburg, wydało nakazy dobrowolnej ewakuacji wzdłuż plaż Barrier Island oraz dla szpitali, domów opieki i parków domów mobilnych. Szkoły w kilku hrabstwach były zamknięte od poniedziałku do czwartku. Władze Florydy wezwały mieszkańców do podporządkowania się nakazom ewakuacji. Wśród nich znalazł się dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Florydy, Kevin Guthrie, który powiedział podczas konferencji prasowej, że jest to „największa ewakuacja, jaką widzieliśmy najprawdopodobniej od huraganu Irma w 2017 r.”.
W niedzielnym wystąpieniu wideo, DeSantis ostrzegł mieszkańców południowo-zachodniej Florydy, aby przygotowali się na falę sztormową.
„Nie wyciągaj wniosków, że jakoś będziesz bezpieczny” – powiedział. „Cały półwysep, całe zachodnie wybrzeże [Florydy], ma potencjał, aby mieć ogromny, ogromny wpływ z powodu sztormu”.
Odwołano również wiele wydarzeń. W tym publiczną ceremonię wręczenia pierścieni mistrzowskich mistrza Pucharu Stanleya, Florida Panthers, która miała się odbyć w poniedziałkowy wieczór w Amerant Bank Arena w Sunrise na Florydzie.
Ponadto, gruzy, które wciąż są usuwane po Helene, mogą pogorszyć potencjalne szkody spowodowane przez Milton, ostrzegł DeSantis. Powiedział, że Floryda zwiększa wysiłki w celu usunięcia gruzów.
Czy zmiany klimatyczne powodują nasilenie huraganów?
Oprócz Milton, na Atlantyku szaleją także huragany kategorii 1: Kirk i Leslie.
Jak powiedział Phil Klotzbach, meteorolog z Colorado State University, specjalizujący się w prognozowaniu sezonowych huraganów w basenie Atlantyku, po raz pierwszy na Atlantyku wystąpiły trzy huragany naraz, co najmniej od 1966 r., kiedy to upowszechniło się obrazowanie huraganów za pomocą satelitów.
Maksymalne wiatry Miltona są najsilniejsze jakie kiedykolwiek odnotowano dla huraganu w Zatoce Meksykańskiej tak późno w roku kalendarzowym, dodał Klotbach. Ostatnim poprzednim rekordem był huragan Rita we wrześniu 2005 r. Od 1979 r. tylko trzy huragany w Zatoce Meksykańskiej miały intensywność porównywalną z obecną wartością niżu w Milton: Allen w 1980 r., Katrina i Rita w 2005 r.
Według amerykańskiej organizacji non-profit Environmental Defense Fund (EDF), działającej na rzecz ochrony środowiska, ocieplenie klimatu sprawia, że sztormy, opady deszczu i wiatry towarzyszące huraganom stają się coraz bardziej niszczycielskie. Przypisuje się to podnoszącemu się poziomowi mórz i cieplejszym oceanom, co powoduje intensywne parowanie i przenoszenie ciepła z oceanów do powietrza. Według EDF, odsetek dużych huraganów na Atlantyku podwoił się od 1980 r.
Dział: Świat
Autor:
Drużyna Al Jazeera | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek