2024-05-03 21:24:44 JPM redakcja1 K

Kenia: Powodzie powodują rozległe zniszczenia w Nairobi

Drogi zamieniły się w rzeki w kenijskiej stolicy Nairobi, a według przedstawicieli władz powódź „osiągnęła ekstremalny poziom”. Ulewne deszcze nawiedziły Kenię w ostatnich dniach, powodując rozległe zniszczenia.

ONZ twierdzi, że ponad 40 000 osób musiało opuścić swoje domy. Zdjęcie: The Environmental Protection Agency (EPA) 

ONZ twierdzi, że co najmniej 32 osoby straciły życie, a ponad 40 000 zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu deszczu i powodzi. Edwin Sifuna, który sprawuje nadzór nad hrabstwem Nairobi, opublikował materiał filmowy pokazujący zalaną całą okolicę. Na nagraniu widać mieszkańców uwięzionych na dachach swoich domów. „Sytuacja w Nairobi wzrosła do najwyższego poziomu. Rząd hrabstwa jest wyraźnie przytłoczony wszystkimi swoimi staraniami. Potrzebujemy mobilizacji wszystkich krajowych służb ratunkowych, aby ratować życie”- powiedział. 

Mieszkańcy slumsów Mathare spędzili noc na dachach. Zdjęcie: Agence France-Presse

Setki innych mieszkańców Nairobi i pobliskich terenów zostało zalanych przez powodzie po ulewnych deszczach w nocy. Lokalne media donoszą, że mieszkańcy slumsów Mathare zostali zmuszeni do spania na dachach przez całą noc. Główne autostrady zostały zalane przez powódź, powodując korki w całym kraju. „Miasto stoi w miejscu, ponieważ większość dróg jest zalana”- powiedział agencji AFP kierowca Ubera Kelvin Mwangi w Nairobi. Pięcioletni chłopiec, który został porzucony podczas powodzi, został uratowany przez policyjny helikopter w Yatta, na południe od Nairobi, we wtorek. „Dziecko, wyraźnie wstrząśnięte tragedią po tym, jak pozostało bez opieki przez dość długi czas, zostało uratowane i przewiezione do pobliskiego szpitala” - powiedział Kenijski Czerwony Krzyż. 

Chłopiec został porzucony, gdy zaczęła się powódź. Zdjęcie: National Police Service 

W ostatnich tygodniach ulewne deszcze dotknęły również Afrykę Wschodnią. Prawie 100 000 osób zostało wysiedlonych w Burundi, a co najmniej 58 osób zginęło w Tanzanii. Jednym z największych czynników powodujących ulewne deszcze w Afryce Wschodniej jest Dipol Oceanu Indyjskiego (IOD). IOD - często nazywany „indyjskim Niño” ze względu na podobieństwo do jego odpowiednika na Pacyfiku - odnosi się do różnicy temperatur powierzchni morza w przeciwległych częściach Oceanu Indyjskiego. Podczas fazy dodatniej, wody w zachodniej części Oceanu Indyjskiego są znacznie cieplejsze niż normalnie, co może przynieść większe opady deszczu niezależnie od El Niño. Jednakże, gdy zarówno dodatni IOD, jak i El Niño występują w tym samym czasie, jak miało to miejsce w zeszłym roku, deszcze w Afryce Wschodniej mogą stać się wyjątkowo intensywne. Jeden z najsilniejszych pozytywnych układów IOD w historii zbiegł się w czasie z jednym z najsilniejszych układów El Niño w latach 1997 i 1998, kiedy to odnotowano poważne powodzie. Spowodowały one śmierć ponad 6 000 osób w pięciu krajach regionu. 
 

 


 

Dział: Świat

Autor:
George Wright | Tłumaczenie: Justyna Król

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-africa-68888110

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE