2024-08-20 11:00:52 JPM redakcja1 K

Korea obserwuje rosnący trend „migracji wstecznej”

Koszty życia, bezpieczeństwo, infrastruktura i opieka zdrowotna to jedne z powodów powrotu do kraju.

getty/images/bank

Korea jest świadkiem wzorca „migracji wstecznej” z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania, które kiedyś były uważane za wymarzone miejsca dla osób poszukujących nowych możliwości.

Według Overseas Koreans Agency liczba stałych rezydentów, którzy przesiedlili się do Korei po uzyskaniu długoterminowych wiz lub kart stałego pobytu za granicą, wzrosła w ostatnich latach — 1478 w 2019 r., 1676 w 2020 r., 1812 w 2021 r., 1736 w 2022 r. i 1742 w 2023 r.

Koszty życia, bezpieczeństwo, infrastruktura i opieka zdrowotna to tylko niektóre z czynników, które skłoniły tych Koreańczyków do powrotu do ojczyzny.

Ostatnio niektóre filmy na YouTube'ie, w których Koreańczycy opowiadają o trudnej rzeczywistości życia imigrantów i powodach, dla których decydują się na powrót, stały się popularne.

Jednym z nich jest YouTuber o nicku hyuncouple, którego rodzina niedawno wróciła do Korei po przeprowadzce do Kanady pod koniec 2018 roku. Stały pobyt był jego ostatecznym celem, gdy jego rodzina opuściła kraj. Jednak jego kanadyjskie marzenie szybko straciło swój urok po kilku latach życia tam.

„Rzeczywistość życia imigrantów w Kanadzie była dość trudna. Życie w Korei ma swoje plusy i minusy, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się wrócić. Tęskniliśmy też za rodziną” — powiedział w filmie.

YouTuberzy o nicku Konglish Bubu, międzynarodowa para mieszkająca w Dolinie Krzemowej, powiedziała, że ​​planują przeprowadzić się do Korei na początku przyszłego roku, gdy przejdą na emeryturę.

„Infrastruktura transportowa i dostępność lokalnych usług w Korei są tak wygodne w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Miesięczny czynsz, podatki i jedzenie w restauracjach są tutaj bardzo drogie” — powiedziała Kongbu, żona, w filmie.

YouTuberka o imieniu Captain Seung, która mieszkała przez około 10 lat w Kansas, zanim wróciła do Seulu pod koniec 2023 r., powiedziała, że powrót jest dla niej ulgą.

„Są cztery rzeczy, które kocham w życiu w Korei. Jedzenie na mieście jest tańsze niż w USA. Jest bezpieczniej. Korea ma wiele (kamer bezpieczeństwa) na wszystkich ulicach, blok po bloku. Szybki system dostaw i ich kultura sprawiają, że życie jest tak wygodne”, powiedziała w swoim filmie.

Eksperci twierdzą, że różne czynniki, od poczucia przynależności po opiekę medyczną, napędzają trend odwrotnej migracji.

„Ludzie mają naturalny instynkt, aby czuć przynależność do swojej ojczyzny, gdy się starzeją. Nadzieja na powrót do domu może być silniejsza dla tych, którzy mieli trudności z życiem za granicą, szczególnie wśród młodszego pokolenia, które doświadczyło rasizmu lub barier językowych”, powiedziała Seol Dong-hoon, profesor socjologii na Uniwersytecie Narodowym Jeonbuk.

Są też motywacje ekonomiczne.

„Korea jest krajem rozwiniętym. Oferuje lepsze usługi medyczne w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi lub Wielką Brytanią. Fakt, że starsi dorośli, którzy chcą wrócić do Korei po przejściu na emeryturę, mogą otrzymywać podstawowe emerytury niezależnie od swojej sytuacji finansowej, jest również czynnikiem przyczyniającym się do tego”, powiedziała Seol. „Rząd musi więc omówić, w jaki sposób stali rezydenci, którzy przesiedlili się do Korei, mogą wypełniać swoje obowiązki prawne, a nie tylko korzystać ze świadczeń emerytalnych”.

Od 2011 r. Ministerstwo Sprawiedliwości wdraża system podwójnego obywatelstwa, który pozwala obywatelom Korei mieszkającym za granicą, którzy ukończyli 65 lat, przywrócić swoje koreańskie obywatelstwo i zamieszkać w Korei pod warunkiem, że „nie korzystają ze swoich praw jako obcokrajowcy”.

Według Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej łączna kwota podstawowej emerytury przyznanej osobom z podwójnym obywatelstwem wyniosła 21,2 miliarda wonów (nieco ponad 61 milionów złotych) w zeszłym roku, co stanowi wzrost dziewięciokrotny w porównaniu z 2,28 miliarda wonów w 2014 roku. Liczba starszych dorosłych z wieloma obywatelstwami otrzymujących podstawowe emerytury również wzrosła pięciokrotnie z 1047 w 2014 roku do 5699 w zeszłym roku.

Dział: Świat

Autor:
Kwak Yeon-soo | Tłumaczenie: Zofia Stanisławska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.koreatimes.co.kr/www/nation/2024/08/177_380513.html?utm_source=taboola

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE