2024-02-12 12:42:06 JPM redakcja1 K

Król Karol ma nowotwór – oznajmia Pałac Buckingham

„Jego Ekscelencja postanowił ujawnić diagnozę w celu ucięcia spekulacji oraz z nadzieją, że może to pomóc w zrozumieniu ludzi dotkniętych rakiem na całym świecie”.

Król Karol przybywa na tradycyjne nabożeństwo bożonarodzeniowe odprawiane przez rodzinę królewską w kościele św. Marii Magdaleny w posiadłości Sandringham w Anglii, 25 grudnia 2023 r. Zdjęcie: Adrian Dennis/AFP za pośrednictwem Getty Images

Pałac nie wyjawił, jakiego typu jest nowotwór ani sposobu leczenia.

W oświadczeniu napisano: „W trakcie standardowej procedury wykonywanej w przypadku powiększonej prostaty wykryto inną niepokojącą rzecz”.

Według Pałacu król Karol rozpoczął w poniedziałek serię zabiegów i polecono mu, by na czas ich trwania zaprzestał pełnienia obowiązków publicznych. W trakcie leczenia „dalej będzie się zajmować sprawami państwowymi, tak jak zwykł to robić wcześniej”.

„Król jest bardzo wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki ostatniej szpitalnej procedurze. Jest pozytywnie nastawiony do leczenia i czeka na możliwość powrotu do pełnienia obowiązków publicznych tak szybko, jak to możliwe. Jego Ekscelencja postanowił ujawnić diagnozę w celu ucięcia spekulacji oraz z nadzieją, że może to pomóc w zrozumieniu ludzi dotkniętych rakiem na całym świecie” –oświadczył Pałac. 

Według źródła powiązanego z rodziną królewską król Karol osobiście poinformował o zaistniałej sytuacji swoje dzieci i rodzeństwo.

Książę Harry rozmawiał ze swoim ojcem i planuje odwiedzić go w najbliższych dniach, co potwierdziło ABC News.

Królowa Kamila będzie jak zwykle pełnić obowiązki publiczne– poinformowała osoba z pałacu.

Według Pałacu 29 stycznia król Karol opuścił londyńską klinikę po tym, jak przeszedł procedurę mającą na celu leczenie powiększonej prostaty. Wcześniejsze oświadczenia mówiły o tym, że spodziewano się, iż król Karol wróci do swoich obowiązków po „krótkim okresie rekonwalescencji”.

Pałac po raz pierwszy przekazał wiadomości o stanie zdrowia Karola 17 stycznia, informując, że będzie hospitalizowany w związku z „drobnym zabiegiem”. Mówiono o tym, że z Królem jest wszystko w porządku i nie jest to nowotwór.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak napisał w mediach społecznościowych życzenia „pełnego i szybkiego wyleczenia”. Z kolei prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że „po prostu próbował zadzwonić” do króla Karola. 

„Martwię się o niego. Usłyszałem o jego diagnozie i, jak Bóg da, porozmawiam z nim” – powiedział prezydent Biden. 

Niedługo potem prezydent USA dodał wpis w mediach społecznościowych: „Poradzenie sobie z diagnozą, leczeniem i przeżyciem wymaga mnóstwa nadziei i absolutnej odwagi. Jill i ja dołączamy do narodu brytyjskiego w modlitwie, aby Jego Ekscelencja wrócił do zdrowia w pełni i jak najszybciej”.

Premier Kanady Justin Trudeau napisał w mediach społecznościowych, że „myśli o Karolu” i „ma nadzieję na jego szybki i pełny powrót do zdrowia”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron również dołączył się do życzeń, pisząc na portalu X w poniedziałek.
„Życzę Jego Ekscelencji królowi Karolowi III szybkiego powrotu do zdrowia. Nasze myśli są z Brytyjczykami. Amitiés (z francuskiego przyjaźń)”.

Tymczasem Kate, księżna Walii, synowa króla, wraca do zdrowia po „planowanej operacji jamy brzusznej” przeprowadzonej 16 stycznia – podał Pałac Kensington.

Według Pałacu operacja zakończyła się sukcesem. 42-letnia Kate została wypisana ze szpitala 29 stycznia, po prawie dwutygodniowym pobycie. Kate, która jest żoną księcia Williama – syna Karola i następcy tronu – oraz matką trójki ich dzieci, wraca do zdrowia w domu.

Karol miał 73 lata, gdy został królem we wrześniu 2022 roku, po śmierci swojej matki – królowej Elżbiety II – najdłużej panującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE