2024-09-14 21:08:10 JPM redakcja1 K

Młodzi Polacy, z karabinami szturmowymi

Nowogród, Polska (AP) - Młodzi Polacy, z karabinami szturmowymi rozłożonymi przed nimi, klękają na trawie i wykonują polecenia dotyczące pakowania zestawów przetrwania.

Zdjęcie: AP Photo/Czarek Sokołowski

Następnie odbywa się lekcja nakładania farby kamuflującej na twarze. Nie za dużo neonu, mówi instruktor, pokazując im, jak dodawać ciemne smugi zieleni. Wielu uczestników szkoleń we wschodniej Polsce to nowi absolwenci szkół średnich, z głowami mężczyzn świeżo ogolonymi, a kobietami związanymi z tyłu. Zapisali się na nowy program letni „Wakacje z wojskiem”, który oferuje podstawowe szkolenie wojskowe tysiącom Polaków w wieku od 18 do 35 lat. Wojsko wprowadziło program w celu znalezienia rekrutów, ponieważ Polska powiększa swoją armię liczącą 198 000 żołnierzy w obliczu ponownej agresji Rosji w regionie, w tym na sąsiedniej Ukrainie. 

 

Zdjęcie: AP Photo/Czarek Sokołowski

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 r. wywołała wśród Polaków impuls do obrony kraju, powiedział mjr Michał Tomczyk, rzecznik Ministerstwa Obrony. „Nie mieliśmy takiego zagrożenia od II wojny światowej” – powiedział Tomczyk. Powiedział, że zaplanowali 10 000 wolontariuszy do programu i mają ponad 11 000. Na zakończenie szkolenia wolontariusze złożą przysięgę żołnierską, w której przysięgają „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej ... nawet za cenę utraty życia lub krwi”. Ci, którzy wybiorą życie wojskowe, mogą wstąpić do oddziału zawodowych sił zbrojnych lub Wojsk Obrony Terytorialnej lub być w gotowości jako rezerwiści, powiedział płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, jednostki szkolącej wolontariuszy. „Armia chce wyszkolić jak najwięcej obywateli” – powiedział Galazka. „Wszyscy wiedzą o zagrożeniu, które nadchodzi ze wschodu”. 

Zdjęcie: AP Photo/Czarek Sokołowski

Pole treningowe pułku Łomża znajduje się na leśnej polanie w pobliżu rzeki Narew. Okoliczne tereny były bronione przez pokolenia Polaków, od czasów rozbiorów Polski i rządów obcych mocarstw, począwszy od końca XVIII wieku, aż do początku XX wieku, aż do II wojny światowej, kiedy Niemcy i Sowieci dokonali inwazji. Bunkry w tym rejonie są dowodem na to, że polska linia obronna została przerwana przez nazistowskie Niemcy w 1939 r., co wywołało II wojnę światową. 

Zdjęcie: AP Photo/Czarek Sokołowski

Jak powiedziała Galazka, patriotyzm pielęgnowany w historii przekazywanej w szkołach i rodzinach pomógł zmotywować młodych ludzi do przyłączenia się do nowego programu. Jeden z wolontariuszy, 18-letni Dominik Rojek, pierwotnie planował studiować informatykę. Jednak problemy w regionie skłoniły go do przejścia na karierę wojskową, motywowaną chęcią obrony ojczyzny. Ma nadzieję, że nadal będzie mógł rozwijać swoją pasję do informatyki w wojsku i wykorzystywać swoje umiejętności w cyberobronie. „Ktoś musi to zrobić” – powiedział Rojek. „Nie każdy jest do tego zdolny, ale my jesteśmy do tego zdolni… Nie ma innej drogi”. Pokolenie Rojka dorastało w pokoju i cieszyło się rosnącym dobrobytem, ​​który był dywidendą upadku wspieranego przez Moskwę komunizmu w całym regionie 35 lat temu. Jednak młodzi Polacy, podobnie jak przedstawiciele ich pokolenia na całym froncie wschodnim NATO, obawiają się, że nie mogą już dłużej traktować pokoju jako czegoś oczywistego. Pomimo nazwy programu, nie jest to święto. Rekruci wstają wcześnie, aby uczyć się umiejętności walki i przetrwania. Kiedy nie są w terenie, sprzątają swoje kwatery. Nie ma możliwości opuszczenia bazy, 130 kilometrów (80 mil) od granicy z Białorusią, aby odwiedzić dom lub wyjść na noc. Zarabiają 6000 złotych (1500 dolarów) za 28 dni. 

Dział: Polska

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE