MSZ Jordanii: Izrael chce wypędzić Palestyńczyków ze Strefy Gazy
Minister spraw zagranicznych Jordanii, Ayman Safadi, powiedział w niedzielę 10 grudnia, że Izrael poprzez wojnę, chce wyrzucić Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Stwierdził również, że spełnia to „prawną definicję ludobójstwa”. Izrael odrzucił te oskarżenia, nazywając je „skandalicznymi”.
Minister spraw zagranicznych Jordanii, Ayman Saffadi, uczestniczy w zorganizowanym przez Rosję spotkaniu dotyczącym wojny Izraela z Hamasem wraz z ministrami spraw zagranicznych krajów należących do Ligi Arabskiej oraz Organizacji Współpracy Islamskiej, w Moskwie, Rosji. 21 listopada 2023 roku. REUTERS/Evgenia Novozhenina/Pool/File Photo
Safadi, którego kraj graniczy z Zachodnim Brzegiem i przyjął większość Palestyńczyków po utworzeniu Izraela w 1948 roku, zaznaczył także, że Izrael wywołał uczucie nienawiści, które będzie kształtować następne pokolenia.
Izrael rozpoczął ofensywę w odpowiedzi na październikowy atak zbrojny podczas którego napastnicy z Hamasu dokonali zabójstw i porwań Izraelczyków.
„To, co obserwujemy w Gazie, to nie tylko zabijanie niewinnych ludzi i niszczenie ich źródeł do utrzymania (przez Izrael), ale także wysiłek mający na celu wypędzenie Palestyńczyków z tego terytorium” - powiedział Safadi na konferencji w Dosze.
W odpowiedzi, rzecznik rządu Izraela, Eylon Levy, powiedział: „Oczywiście są to skandaliczne i fałszywe oskarżenia. Izrael walczy, aby bronić się przed potworami, którzy dokonali masakry 7 października, a celem naszej kampanii jest doprowadzenie tych potworów przed wymiar sprawiedliwości i zapewnienie, że nigdy więcej nie będą mogli zranić naszego ludu”. Izrael nawołuje cywilów z Gazy do przeniesienia się z obszarów walk dla własnego bezpieczeństwa i chciałby, aby inni powtórzyli ten apel - dodał.
Safadi powiedział również, że podczas piątkowego spotkania w Waszyngtonie między delegacją arabskich ministrów a sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem pojawiły się różnice zdań związane z wsparciem militarnym udzielanym Izraelowi przez administrację USA oraz ich stanowiskiem odmowy nawoływania do zawieszenia broni.
Philippe Lazzarini, komisarz generalny UNRWA, organu ONZ odpowiedzialnego za dobrobyt palestyńskich uchodźców, powiedział w artykule, że przymusowe przesiedlenie przez Izrael ponad 1,8 miliona mieszkańców Gazy, największe od 1948 roku, sygnalizuje także, że Izrael może kierować mieszkańców Gazy w stronę sąsiedniego Egiptu. „Narody Zjednoczone oraz kilka państw członkowskich, w tym Stany Zjednoczone, stanowczo odrzuciły przymusowe wysiedlanie mieszkańców Gazy poza Strefę Gazy” - napisał Lazzarini w Los Angeles Times.
Dział: Świat
Autor:
Suleiman Al-Khalidi | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski