Nadchodzi biały motyl: ten szkodnik zaatakował już osiem powiatów w obwodzie brzeskim. Należy go spalić przy pierwszym spotkaniu
Ogniska występowania groźnego szkodnika objętego kwarantanną – amerykańskiego białego motyla – zostały zarejestrowane w Brześciu, Pińsku oraz ogólnie w ośmiu powiatach obwodu, poinformowała BIEŁTA Brzeska Obwodowa Państwowa Inspekcja ds. Nasion, Kwarantanny i Ochrony Roślin.
Zdjęcie: commons.wikipedia.org
Zgodnie z danymi operacyjnymi, ogniska występowania amerykańskiego białego motyla (Hyphantria cunea Drury) zostały zarejestrowane na całym terytorium Stolina i Iwanowa, w niektórych dzielnicach Łuninca i Brześcia. Pod nadzorem specjalistów znajduje się również część Drohiczyna i wieś Gutowo, część Małoryty i agromiasteczko Mokrany, część Kobrynia oraz agromiasteczko Diwin, a także wieś Tuchinicze w powiecie brzeskim. „Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie pińskim. Nałożono tam środki kwarantanny w miejscowościach Pleszczyce, Łopatino, Żydcze, Osniewicze, Parochońsk. Jeśli chodzi o Pińsk, to w 2021 roku kwarantanną objęto część miasta. Z powodu rozprzestrzeniania się szkodnika w tym roku piński komitet wykonawczy postanowił wprowadzić kwarantannę na całym terytorium miasta. Podobna sytuacja jest w Kobryniu. W 2022 roku nałożono kwarantannę na jedną dzielnicę (72 ha) na obrzeżach miasta. Stopniowo, w ciągu dwóch lat, szkodnik rozprzestrzenił się w głąb miasta. Kobrzyński komitet wykonawczy podjął decyzję o nałożeniu kwarantanny na powierzchnię 675 ha” – opisano sytuację w obwodowej inspekcji.
Amerykański biały motyl jest gatunkiem inwazyjnym. Jego gąsienice uszkadzają około 250 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Ulubionym pożywieniem szkodnika są klon jesionolistny i morwa, a także drzewa owocowe, w tym jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie. Młode gąsienice zostawiają z liści jedynie „szkielet” i budują gniazda pajęczynowe, które początkowo obejmują kilka liści oplecionych pajęczyną, a następnie rosną. Pod koniec piątego stadium rozwoju gąsienic gniazdo może zajmować całą gałąź i osiągać długość 1–1,5 m, a nawet 2 m. „Ze względu na swoją wielożerność, wysoką płodność i powstawanie dwóch pokoleń w ciągu roku (maj–czerwiec, sierpień–wrzesień), amerykański biały motyl jest wyjątkowo szkodliwym gatunkiem” – podkreślili specjaliści.
Czytaj dalej: https://gloswschodu.org/Spoleczenstwo/nadchodzi-bialy-motyl:-ten-szkodnik-zaatakowal-juz-osiem-powiatow-w-obwodzie-brzeskim
Dział: Świat
Autor:
Zerkalo | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/