2024-09-11 10:53:14 JPM redakcja1 K

Najgorętsze lato wszechczasów: Będzie coraz bardziej intensywne

Według służb klimatycznych UE gwałtownie rosnące temperatury zwiększają prawdopodobieństwo, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii.

Parasole służą nie tylko do ochrony przed deszczem. Tutaj dwie turystki ukrywają się przed słońcem na Akropolu w Atenach. FOTO: PETROS GIANNAKOURIS/AP

W czwartek w Etne w Vestland zmierzono całe 30,6 stopni. To nowy norweski rekord ciepła we wrześniu. Wysokie temperatury, które nawiedziły południową Norwegię, są również charakterystyczne dla czerwca, lipca i sierpnia na całym świecie. Tegoroczne lato jest najgorętszym w historii unijnej służby monitorowania klimatu.

Obraz zawierający mapa, atlas, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Mapa pokazuje, w których obszarach było goręcej, a w których zimniej niż normalnie, lato 2024. GRAFIKA: COPERNICUS

„Przez ostatnie trzy miesiące 2024 roku mieliśmy najcieplejsze miesiące – czerwiec i sierpień. Zanotowano zarówno najgorętszy dzień, jak i najgorętsze lato na półkuli północnej”, mówi Samantha Burgess - klimatolog i zastępca dyrektora Copernicus – unijnej służby monitorowania klimatu. Zdaniem Copernicus wiele rekordowych temperatur tego lata zwiększa prawdopodobieństwo, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii.
 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

Wykres przedstawia roczne odchylenia globalne od czerwca do sierpnia w okresie 1979–2024 w porównaniu z okresem 1991–2020. Źródło: zbiór danych programu Copernicus ERA5.

ILUSTRACJA: KOPERNIK

1,5 stopnia powyżej średniej

Średnia temperatura dla krajów europejskich w sierpniu tego roku była o 1,5 stopnia wyższa od średniej z lat 1991-2020. To sprawia, że ​​miesiąc ten jest najcieplejszym sierpniem odnotowanym w Europie, podobnie jak sierpień 2022 r.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, woda, drzewo, jezioro

Opis wygenerowany automatycznie

Pod koniec sierpnia mieszkańcy tej dzielnicy pod Hanoi w Wietnamie od ponad tygodnia byli otoczeni wodą.

ZDJĘCIE: NHAC NGUYEN/AFP

Chociaż w całej Europie temperatury były powyżej normy, zarówno południowa Norwegia, części Wielkiej Brytanii, jak i Islandia były poniżej średniej.

Może być bardziej intensywnie

Lato na całym świecie było naznaczone falami upałów, pożarami lasów i silnymi opadami deszczu. W lipcu tysiące ludzi uciekło przed pożarami w Kanadzie. W tym samym czasie upał spustoszył południową Europę.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, Pojazd lądowy, pojazd, dym

Opis wygenerowany automatycznie

Duże czerwone płomienie i chmury czarnego dymu unoszą się zza rzędu żółtych autobusów szkolnych w mieście Williams Lake w Kolumbii Brytyjskiej podczas lipcowego pożaru.

ZDJĘCIE: SPENCER STRATTON / REUTERS

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, osoba, ubrania, Pojazd lądowy

Opis wygenerowany automatycznie

Ewakuacja po pożarze w dzielnicy pod Atenami w lipcu. FOTO: EUROKINISSI / AFP

 

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, woda, fala, niebo

Opis wygenerowany automatycznie

Silne fale uderzyły w miasto portowe Keelung na Tajwanie. Potężne fale uderzyły w miasto portowe Keelung na Tajwanie

ZDJĘCIE: CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

W Grecji z powodu upałów zginęło kilka osób. Wysokie temperatury doprowadziły również do zamknięcia atrakcji turystycznej Akropolu w Atenach. Tajfun Gaemi spustoszył Azję, zabijając kilkanaście osób w Chinach i na Filipinach. Klimatolog Burgess nie ma wątpliwości. Jej zdaniem należy pilnie ograniczyć emisje, jeśli chcemy uniknąć w przyszłości jeszcze gorszych ekstremalnych warunków pogodowych. 

„Ekstremalne zjawiska związane z temperaturą, których byliśmy świadkami tego lata, będą coraz bardziej intensywne, co będzie miało niszczycielskie skutki dla ludzi i planety, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych". 

Dział: Świat

Autor:
Mette Kristensen, Benjamin Vorland Andersrød | Tłumaczenie: Maja Wyrąbkiewicz – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nrk.no/klima/eu-rapport_-tidenes-varmeste-sommer-i-europa-og-verden-1.17032446

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE