Następne zaćmienie słońca: Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć ten nieziemski widok?
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i przysłoni światło słoneczne. Zjawisko to jest spektakularnym wydarzeniem, które przyciąga ludzi na całym świecie.
Zdjęcie: Natacha Pisarenko
Obraz olśniewającego „pierścienia z diamentem”, który tańczył na niebie Ameryki Południowej, wzbudził gorączkę zaćmienia. Obserwatorzy nieba nie będą musieli długo czekać na dodatkowe nieziemskie spektakle w nadchodzącym roku. Choć kolejne zaćmienie będzie miało miejsce dopiero w 2026 roku, to możemy przygotować się na obserwowanie Księżyca przysłaniającego część powierzchni Słońca.
Pierścieniowe zaćmienie słońca występuje, kiedy Księżyc przechodzi pomiędzy Ziemią a Słońcem. Księżyc znajduje się wtedy w najdalszym punkcie swojej orbity od Ziemi, przez co nie może całkowicie zasłonić Słońca, jak to ma miejsce podczas całkowitego zaćmienia. Jednak takie położenie pozwala Księżycowi zasłonić większość Słońca, tworząc oszałamiający efekt „Pierścienia z diamentem”. W 2025 roku wystąpią dwa częściowe zaćmienia Słońca. Mają one miejsce, gdy Księżyc porusza się między Słońcem a Ziemią, nie będąc na linii z nimi, co powoduje, że Księżyc częściowo zasłania Słońce i tworzy kształt półksiężyca.
Pierwsze częściowe zaćmienie, które odbędzie się w 2025 roku, nastąpi 29 Marca, a widoczne będzie z północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także Grenlandii, Islandii oraz w części Europy i północno-zachodniej Afryki.
Drugie częściowe zaćmienie Słońca nastąpi sześć miesięcy później – 21 września. Jednak tylko kilka szczęśliwych krajów Oceanii, takich jak: Nowa Zelandia, Fidżi, niewielkie części Australii oraz na Antarktydzie będzie w stanie zobaczyć ten widok. Kolejne pierścieniowe zaćmienie Słońca nastąpi 17 lutego w 2026 roku.
Według NASA pełen pokaz będzie można zaobserwować głównie z Antarktydy, jednak częściowe zaćmienie będzie nadal widoczne poza główną ścieżką z Afryki do Ameryki Południowej. Z kolei całkowite zaćmienie Słońca – takie jak to, które przyciągnęło miliony widzów w Ameryce Północnej w kwietniu ubiegłego roku – ponownie zagości na niebie 26 sierpnia w 2026 roku.
Całkowite zaćmienie Słońca znacznie różni się od częściowego zaćmienia lub pierścienia z diamentem, ponieważ to właśnie przy nim Ziemia pogrąża się w ciemności na kilka minut. Droga całkowitego zaćmienia obejmie Grenlandię, Islandię, Rosję, Hiszpanię i niewielką część Portugalii, przy czym częściowe zaćmienia będzie widoczne w niektórych częściach Europy, Afryki i Ameryki Północnej.
Aby doświadczyć tych wydarzeń, należy zaopatrzyć się w certyfikowane okulary wykorzystywane do oglądania zaćmienia lub szkiełka w celu ochrony oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W razie, gdy nie posiadamy tych akcesoriów, możemy zaopatrzyć się w teleskop, lornetkę lub aparat fotograficzny, który posiada specjalny filtr słoneczny. Powołując się na NASA, nie należy patrzeć bezpośrednio przez te akcesoria podczas korzystania z certyfikowanych okularów lub szkiełek. Promienie słoneczne wciąż mogą przepalić filtr w okularach. Te uwagi powinny być przestrzegane ze względu na duże ryzyko poważnego uszkodzenia oczu.
Zaćmienia na całym świecie
Dla osób chcących zobaczyć więcej wydarzeń, poniżej znajdują się daty innych nadchodzących zaćmień Słońca i miejsca, przez które będą przebiegać:
- 22 lipca 2028: Australia i Nowa Zelandia.
- 25 listopada 2030: Namibia, Botswana, Republika Południowej Afryki, Lesotho, Australia.
- 20 marca 2034: Nigeria, Kamerun, Czad, Sudan, Egipt, Arabia Saudyjska, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie, Chiny.
- 2 września 2035 roku: Chiny, Korea Północna, Korea Południowa, Japonia.
- 13 lipca 2037: Australia i Nowa Zelandia.
- 26 grudnia 2038: Australia i Nowa Zelandia.
- 30 kwietnia 2041: Angola, Demokratyczna Republika Konga, Uganda, Kenia, Somalia.
- 20 kwietnia 2042: Malezja, Indonezja, Brunei, Filipiny.
- 9 kwietnia 2043: Rosja.
Dział: Świat
Autor:
Jackie Wattles & Ashley Strickland | Tłumaczenie: Martyna Brodala – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/10/03/science/next-solar-eclipse-2026/index.html