2024-09-14 18:19:55 JPM redakcja1 K

Naukowcy mówią, że roje dronów mogą powstrzymać pożary

Naukowcy z Wielkiej Brytanii mają nadzieję, że wkrótce drony będą mogły współpracować w rojach, aby ugasić płomienie, zanim zamienią się w pożary lasów.

Naukowcy mają nadzieję, że roje składające się z aż 30 dużych dwusilnikowych dronów będą patrolować niebo w poszukiwaniu potencjalnych pożarów. Źródło: BBC

Zespół strażaków, naukowców i inżynierów pracuje nad projektem, który ich zdaniem umożliwi rojom składającym się z maksymalnie 30 autonomicznych samolotów wykrywanie i gaszenie pożarów dzięki wspólnej pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Drony pilotowane przez ludzi są już wykorzystywane w gaszeniu pożarów, na przykład do wykrywania ukrytych pożarów i oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa. Badania są wciąż w fazie testowej i nie zostały wykorzystane podczas pożarów lasu, ale zespół twierdzi, że jako pierwsze łączą technologię dronów bez pilota z inżynierią roju w dziedzinie gaszenia pożarów. Drony, które naukowcy chcą ostatecznie wykorzystać do gaszenia pożarów, to duże dwusilnikowe samoloty o rozpiętości skrzydeł 9,5 m (31 ft) i dużej pojemności do przenoszenia wody. BBC zostało zaproszone na lotnisko w Kornwalii, aby obejrzeć próbę roju na małą skalę z wykorzystaniem jednego z nich wraz z dwoma mniejszymi dronami testowymi. Według badaczy w pojemniku na śmieci rozpalono ogień, a samoloty współpracowały autonomicznie, aby go wykryć. Zespół ma nadzieję, że siła podnoszenia dużych dronów umożliwi im przenoszenie wody lub środka opóźniającego w ramach gaszenia pożaru. 

W tym wczesnym teście drony jedynie schodziły w stronę kosza, imitując zbliżanie się do ognia. Drony są już zaprojektowane do latania bez jakiejkolwiek interwencji ze strony pilotów, nawet samodzielnie radząc sobie ze zmianami warunków lotu. Następny etap – inżynieria roju – polega na umożliwieniu współpracy wielu robotów w rzeczywistych zastosowaniach, mówi profesor Sabine Hauert z Uniwersytetu w Bristolu, jednego z partnerów projektu. „Kiedy patrzymy na ptaki, mrówki i pszczoły, okazuje się, że poprzez koordynację potrafią wykonywać piękne, złożone zachowania, dlatego czerpiemy z tego inspirację do koordynowania dużej liczby robotów” – ona powiedziała. Drony AI pracujące indywidualnie i razem w rojach otwierają możliwość monitorowania ogromnych obszarów wielkości stanu Kalifornia oraz szybszego wykrywania zdalnych pożarów i reagowania na nie – ona mówi. Naukowcy twierdzą, że podobnie jak stado ptaków może latać w skoordynowany sposób, rój może przystosować się do zmian, dzięki czemu drony można rozmieszczać długoterminowo, bez przerw w zasięgu, jeśli niektóre z nich będą musiały przerwać.

Profesor Sabine Hauert: „Piękność tych algorytmów roju polega na tym, że każdy robot wykorzystuje własną inteligencję, co oznacza, że ​​możesz ciągle dodawać roboty do roju”. Źródło: BBC

Dwusilnikowe drony zostały opracowane przez brytyjską firmę Windracers, której samoloty są również testowane na Antarktydzie, aby pomóc ekspertom prognozować skutki zmian klimatycznych. Chociaż jakiekolwiek wykorzystanie tej technologii w świecie rzeczywistym musiałoby zostać zatwierdzone przez organy regulacyjne, Nickolay Jelev z Windracer twierdzi, że głównym celem rojów dronów byłoby zapobieganie przekształceniu się pożarów w piekło. Dodał, że istniałyby również możliwości odstraszenia „złośliwych podpalaczy”. „Gdy 20 lub 30 [dronów] patroluje niebo, działałoby to odstraszająco na ludzi chcących wzniecić pożar”.

Pożary pochłaniają ogromne zasoby i zagrażają życiu i własności. Źródło: BBC

Według Krajowej Rady Komendanta Straży Pożarnej (NFCC), większość pożarów w Wielkiej Brytanii jest spowodowana działalnością człowieka, taką jak grillowanie na otwartej przestrzeni, nieostrożne usuwanie materiałów do palenia lub celowe pożary, które następnie powiększają się.Ze względu na zmiany klimatyczne w Wielkiej Brytanii występują dłuższe okresy suchej i ciepłej pogody, co stwarza warunki, w których małe pożary mogą przerodzić się w znacznie większe zdarzenia. Według nowych danych National Resilience, które koordynuje reagowanie na znaczące, poważne lub katastrofalne zdarzenia, od 2021 roku w Anglii i Walii miało miejsce ponad 1500 pożarów.

Zespół strażaków, naukowców i inżynierów testuje technologię roju na mniejszych i większych dronach, zanim będzie powiększona działalność do dużych rozmiarów. Źródło: BBC

Jeśli rój dronów będzie w stanie wykonać tę pracę po niższych kosztach i bez ofiar śmiertelnych, będzie to duża wygrana, powiedział niezależny od projektu profesor Stefan Doerr, kierownik Centrum Badań nad Dzikimi Pożarami na Uniwersytecie w Swansea.Nie jest jednak pewien, czy technologia już istnieje, pozostają pytania dotyczące ilości wody lub...., jakie drony musiałyby przenosić, aby były skuteczne.„Fundamentalnie jest to ekscytująca technologia, która w przyszłości z pewnością będzie częścią rozwiązania, ale tylko częścią rozwiązania” – on powiedział.Jego zdaniem najlepszą częścią rozwiązania będzie zapobieganie: przede wszystkim zarządzanie krajobrazem, tak aby pożary nie przybrały ekstremalnych rozmiarów.

Dział: Świat

Autor:
Harriet Bradshaw | Tłumaczenie: Anastasiia Slyvko – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cg3e4pw294po

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE