Naukowcy ostrzegają o wpływie waporyzatorów na zdrowie jamy ustnej
„Wiemy na przykład, że nikotyna zmniejsza cyrkulację krwi w dziąsłach, lecz wymaga to więcej badań w tym obszarze, aby sprawdzić jak wapowanie wpływa na zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne” – mówi Andreas Stavropoulos, profesor periodontologii na Uniwersytecie w Malmö.

Używanie elektronicznych papierosów, czyli tak zwanych waporyzatorów, rośnie wśród młodych ludzi. Naukowcy ze specjalnością w chorobach przyzębia ostrzegają obecnie, że wapowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej.
W ankiecie szkolnej z 2022 roku jeden na pięciu szwedzkich uczniów klasy dziewiątej używało elektronicznych papierosów choć jeden raz przez ostatni miesiąc, według CAN, Szwedzkiego Centrum Informacji o Alkoholi i Narkotykach.
– Uważamy, że jest to problematyczne, iż elektroniczne papierosy zostały wprowadzone na rynek jako mniej szkodliwe niż zwyczajne papierosy. Nie wiemy jakie są skutki na dłuższy okres, mówi Andreas Stavropoulos, profesor ze specjalnością chorób przyzębia i przewodniczący w komitecie naukowym w EEP, European Federation of Periodontology.
Jest potrzebnych więcej badań.
Jest to wiadome, że palenie nikotyny ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Palacze mają wyższe ryzyko zachorowania na choroby przyzębia jak i raka jamy ustnej, a obecnie więcej badań wskazuje na powiązanie między złym zdrowiem jamy ustnej, a chorobami układu krążenia. Jak wapowanie wpływa na zdrowie jamy ustnej jest wciąż nie jasne.
– Wiemy na przykład, że nikotyna zmniejsza cyrkulację krwi w dziąsłach, lecz wymaga to więcej badań w tym obszarze, aby sprawdzić jak wapowanie wpływa na zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne. Niektóre badania wskazują, że jest to szkodliwe dla jamy ustnej oraz dziąseł, na tle osób, które nigdy nie paliły. Wygląda na to, że wapowanie wpływa negatywnie na mikrobiologiczne środowisko w jamie ustnej.
Dokładne szczotkowanie zębów oraz sprawdzanie dziąseł jest najważniejsze, aby nie zachorować na chorobę przyzębia. Lecz jeśli dziąsło zostało uszkodzone, może być to trudne, aby je odbudować.
– Następnym niebezpieczeństwem związanym z elektronicznymi papierosami jest to, że ma się je cały czas w ustach, bez przerwy. Nawet waporyzatory bez nikotyny zawierają inne substancje chemiczne, które nie wiemy, jak wpływają na nasze zdrowie po dłuższym okresie czasu.
Nie rekomendowane jako sposób na rzucenie palenia.
Ryzyko dotyczące zdrowia, na które dotąd zwróciliśmy uwagę przy wapowaniu to uszkodzenia serca, układu krążenia i głównie płuc. Wiele organizacji oraz organów, takich jak amerykański Center for Disease Control oraz American Heart Association lub WHO i World Dental Federation odradzają używania elektronicznych papierosów jako próby rzucenia zwykłych papierosów.
– EEP wzywa pracowników opieki zdrowotnej oraz personel stomatologiczny, aby nie proponowali wapowania jako alternatywy do rzucenia palenia. O wiele lepsze jest zalecenie, aby całkowicie rzucić palenie bez względu na rodzaj papierosów jakich to dotyczy – mówi Andreas Stavropoulos.
Dział: Europa
Autor:
Anna Dahlbeck | Paulina Wilczek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://mau.se/nyheter/Forskare-varnar-om-e-cigaretters-paverkan-pa-munhalsan/