2025-04-15 07:03:20 JPM redakcja1 K

Niemcy rozważają zabranie złota ze Stanów Zjednoczonych

Jak podał w piątek the Telegraph, Niemcy mogą dążyć do odebrania ogromnej ilości złota, które obecnie przechowują w Nowym Jorku, w związku z obawami dotyczącymi nieprzewidywalnej polityki taryfowej prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zdjęcie: Stock image

Brytyjski dziennik twierdzi, że wielu wysoko postawionych członków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), która ma stanąć na czele następnego niemieckiego rządu po lutowym zwycięstwie w wyborach, rozważa możliwość wycofania swoich zapasów złota z USA, powołując się na wcześniejsze doniesienia niemieckiej gazety Bild.

Obecnie Niemcy posiadają drugie co do wielkości rezerwy złota na świecie, wynoszące około 3350 ton, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym i ich 8100 tonom.

Niemiecki apetyt na złoto został dobrze udokumentowany ze względu na jego burzliwą historię. Po klęsce w II wojnie światowej, krajowe skarbce złota zostały niemal całkowicie opróżnione. Mimo tego, powojenny boom gospodarczy zapewnił środki finansowe na rozpoczęcie gromadzenia zapasów żółtego kruszcu, co umożliwił wygodny system Bretton Woods.

W latach 60. Niemcy stały się jednym z największych posiadaczy złota na świecie, a znaczna część ich rezerw była przechowywana za granicą - w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu - w celu zapewnienia dostępności w przypadku konfliktu. W decyzji o przechowywaniu złota za granicą można dostrzec zaufanie, jakie Niemcy zbudowali u swoich zachodnich sojuszników, w szczególności w Stanach Zjednoczonych.

Jednak w obecnym klimacie geopolitycznym, wśród członków przyszłego niemieckiego rządu, zaufanie to najprawdopodobniej zmniejsza się. 

Markus Ferber, członek Parlamentu Europejskiego z ramienia CDU, powiedział w zeszłym tygodniu Bildowi, że „niemieccy urzędnicy powinni chociaż mieć możliwość osobistej inspekcji złota” przechowywanego w USA.

Marco Wanderwitz, ustępujący parlamentarzysta CDU, zgłaszał obiekcje w tej sprawie już w 2012 roku. W tamtym czasie lobbował on za zorganizowaniem wizyty w rezerwie złota mającej wywrzeć presję na Bundesbank, by przyjął bardziej aktywną rolę jako depozytariusz, ale wniosek ten został odrzucony.

Niemiecki bank centralny rozpoczął w końcu operację mającą na celu przywrócenie części złota przechowywanego za granicą, a co najmniej połowa niemieckich rezerw złota miała zacząć wracać kraju od 2020 roku. Wysiłek ten zaowocował przeniesieniem 300 ton z powrotem do Frankfurtu z Nowego Jorku i około 374 ton z Paryża.

Obecnie Niemcy nadal przechowują 1200 ton, czyli około jednej trzeciej swojego złota, w skarbcach nowojorskiej Rezerwy Federalnej na Manhattanie i dodatkowo 430 ton w Banku Anglii. Przy obecnych cenach, złoto przechowywane w USA można wycenić na ponad 100 miliardów euro.

Michael Jäger, członek Europejskiego Stowarzyszenia Podatników, powiedział, że lepiej byłoby „jak najszybciej przenieść wszystkie niemieckie rezerwy złota do Frankfurtu lub przynajmniej do Europy”.

New York Fed, jako największy na świecie depozytariusz złota, przechowuje około 6300 ton złota w imieniu ponad 30 zagranicznych banków centralnych. Oprócz Niemiec, inne znaczące gospodarki europejskie przechowujące swoje złoto w New York Fed obejmują Włochy i Szwajcarię.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel wyraził na początku tego roku zaufania do depozytariusza, mówiąc: „mamy (...) nie ma żadnych wątpliwości, że mamy w New York Fed mamy godnego zaufania, niezawodnego partnera, któremu możemy powierzyć nasze zasoby złota”.

Dział: Świat

Autor:
Mining.com | Tłumaczenie: Łukasz Holtz — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.mining.com/germany-may-look-to-withdraw-its-gold-from-us-vaults/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE