Nowy premier zostaje mianowany w Nepalu po upadku rządu
Khadga Prasad Sharma Oli, przewodniczący największej partii komunistycznej w kraju, obejmie urząd w poniedziałek.
Doświadczony polityk K.P. Sharma Oli (środek zdjęcia) w parlamencie w Katmandu w Nepalu, w piątek. Fot.: Narendra Shrestha/EPA Shutterstock
Prezydent Nepalu mianował w niedzielę nowego premiera, co jest kolejnym przypadkiem zmiany na tym stanowisku, które utrzymuje kraj liczący 30 milionów mieszkańców w ciągłym stanie politycznej niepewności.
Nowy premier K.P. Sharma Oli piastował to stanowisko trzykrotnie w przeszłości i zastępuje Pushpę Kamala Dahala, byłego rebelianta przeciwko nepalskiej monarchii, który przegrał głosowanie nad wotum zaufania w piątek.
Dahal stracił kontrolę nad rządem, gdy jego koalicjanci, w tym partia Sharmy Oli, zwrócili się przeciwko niemu i skłócony sojusz upadł. Dahal, sprawujący rządy od końca 2022 roku, był postrzegany w Indiach jako osoba łatwiejsza do manipulacji niż Oli i często zmieniająca partnerów koalicyjnych dla własnej korzyści.
Oli, który przewodzi największej partii komunistycznej w Nepalu, zawarł porozumienie z Kongresem Nepalu, największą partią w parlamencie, w sprawie utworzenia nowego rządu z nim na czele. Na mocy porozumienia o podziale władzy Kongres Nepalu i partia Oli – Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczona Marksistowsko-Leninowska) – zgodziły się kierować rządem na zasadzie rotacji do końca 2027 roku, kiedy to zakończy się obecna kadencja parlamentu.
Twórcy porozumienia stwierdzili, że nowa koalicja zapewni stabilność podczas zmiany niektórych przepisów wyborczych, w tym zmniejszenia liczby miejsc w parlamencie i połączenie niektórych samorządów lokalnych utworzonych wraz z uchwaleniem pierwszej konstytucji Nepalu dziewięć lat temu.
Sharma Oli przejmuje rządy po raz czwarty. Po raz pierwszy został wybrany na premiera w 2015 roku i stanowczo sprzeciwił się wyniszczającej blokadzie gospodarczej nałożonej przez Indie, południowego sąsiada Nepalu, w tym samym roku z powodu postanowień, które kraj odrzucał w nowej konstytucji.
Podczas swojej drugiej kadencji na stanowisku premiera, po wyborach w 2017 roku, Oli zrewidował mapę polityczną Nepalu w sposób, który jeszcze bardziej pogorszył stosunki z Indiami.
Pomimo doświadczenia Sharmy Oli na tym stanowisku wiele osób wątpi w to, że się on na nim utrzyma.
„Sfrustrowane oportunistycznymi skłonnościami Dahala, dwie duże partie zbliżyły się do siebie, szukając politycznej stabilności” – powiedział Anurag Acharya, dyrektor Policy Entrepreneurs Incorporated, zespołu doradców w Katmandu, stolicy Nepalu. „Nie ma jednak co do niej gwarancji”.
Zbrojna rebelia kierowana niegdyś przez odchodzącego premiera odniosła sukces w obaleniu wielowiekowej monarchii hinduskiej i ustanowieniu demokratycznej republiki, co zdaniem Dahala i jego zwolenników miało utorować drogę do dobrobytu gospodarczego. Jednak w miarę jak w kraju zmieniały się rządy, rozwój nie nabrał tempa.
Nepal, położony pomiędzy Indiami a Chinami, jest zależny od przekazów pieniężnych wysyłanych przez swoich obywateli pracujących za granicą. Mając niewiele możliwości zatrudnienia, wielu młodych ludzi migruje do krajów Zatoki Perskiej i innych miejsc, aby wyżywić swoje rodziny w domu.
Rząd zmienia się w czasie, gdy kraj boryka się z serią katastrof związanych z monsunami. Na skutek jednego z takich przypadków, w niedzielę władze nadal poszukiwały dziesiątek osób zaginionych po tym, jak osuwisko zmiotło dwa autobusy do rzeki wezbranej przez deszcze monsunowe w środkowym Nepalu.
Reakcja w sprawie kryzysu jest utrudniona przez nieustanne zmiany polityczne w państwie.
Sharma Oli, jak podało biuro prezydenta, ma zostać zaprzysiężony w poniedziałek, a parlament musi zatwierdzić jego nominację głosowaniem w ciągu 30 dni.
„Przywódcy skupiają się po prostu na zawieraniu lub zrywaniu sojuszy” – powiedział Meraj Mansuri, który po piątkowej katastrofie autobusu próbował zlokalizować swojego 22-letniego brata Raifala. „Mój brat zaginął trzy dni temu. Rząd nic nie robi.”
Pan Mansuri, inżynier mechanik przygotowujący się do wyjazdu do pracy do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dodał: „Jestem przygnębiony tą żałosną sytuacją”.
Dział: Świat
Autor:
Bhadra Sharma | Tłumaczył: Jakub Potyrała – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.nytimes.com/2024/07/14/world/asia/nepal-prime-minister-government.html