Organizacje praw obywatelskich, rodzice pozywają Luizjanę w związku z nowym prawem dotyczącym Dziesięciu Przykazań w szkołach
(CNN) – Grupa rodziców z Luizjany i organizacji zajmujących się prawami obywatelskimi pozwała stan w związku z nowym prawem, które wymaga, aby wszystkie publiczne sale lekcyjne zawierały Dziesięć Przykazań.
Pracownicy odmalowują billboard z Dziesięcioma Przykazaniami przy autostradzie międzystanowej 71 w dniu wyborów w pobliżu Chenoweth w stanie Ohio, wtorek, 7 listopada 2023 r. W zeszłym tygodniu Luizjana uchwaliła przepisy wymagające umieszczenia Dziesięciu Przykazań w każdej klasie szkoły publicznej. Zdjęcie: Carolyn Kaster/AP
Pozew, złożony w poniedziałek w sądzie federalnym, twierdzi, że ustawodawstwo narusza zarówno precedens Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, jak i Pierwszą Poprawkę.
Ustawa House Bill 71, podpisana przez republikańskiego gubernatora Jeffa Landry'ego w zeszłym tygodniu, nakazuje, aby do 1 stycznia 2025 r. w każdej klasie od przedszkola do poziomu uniwersyteckiego w szkołach finansowanych przez państwo umieszczono plakat z zatwierdzoną przez stan wersją Dziesięciu Przykazań z „dużą, łatwą do odczytania czcionką". Obecnie jest to jedyny stan, w którym obowiązuje ten wymóg.
W skardze powodowie argumentują, że nakaz umieszczenia Dziesięciu Przykazań w każdej klasie czyni je „nieuniknionymi" i „niekonstytucyjnie zmusza uczniów do religijnego przestrzegania, czczenia i przyjmowania preferowanych przez państwo pism religijnych".
„Wysyła również szkodliwe i religijnie dzielące przesłanie, że uczniowie, którzy nie podpisują się pod Dziesięcioma Przykazaniami - a dokładniej, pod konkretną wersją Dziesięciu Przykazań, którą H.B. 71 wymaga od szkół - nie należą do własnej społeczności szkolnej i powinni powstrzymać się od wyrażania jakichkolwiek praktyk wiary lub przekonań, które nie są zgodne z preferencjami religijnymi państwa" - kontynuuje skarga.
Pozew został wniesiony przez American Civil Liberties Union, ACLU of Louisiana, Americans United for Separation of Church and State oraz Freedom From Religion Foundation w imieniu dziewięciu „rodzin wielowyznaniowych" z uczniami zapisanymi do szkół publicznych w Luizjanie. Rodziny zaangażowane w pozew obejmują rodziców, którzy są „Żydami, chrześcijanami, unitarianami uniwersalistycznymi i niereligijnymi", zgodnie ze wspólnym komunikatem prasowym ogłaszającym pozew.
„To prawo uderza w rdzeń wolności religijnej" - powiedziała Alanah Odoms, dyrektor wykonawczy ACLU Louisiana, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej online, nazywając HB 71 „kanarkiem w kopalni węgla".
Pozew wymienia stanowego kuratora oświaty Cade'a Brumleya, kilku innych urzędników Louisiana State Board of Elementary and Secondary Education oraz niektóre lokalne rady szkolne.
W oświadczeniu przekazanym CNN w poniedziałek wieczorem, Brumley powiedział, że nie może się doczekać wdrożenia prawa.
„Ustawa o Dziesięciu Przykazaniach przeszła z ogromnym poparciem w stanowej legislaturze Luizjany i została entuzjastycznie podpisana przez naszego gubernatora" - powiedział. „Z niecierpliwością czekam na wdrożenie prawa i obronę suwerennego interesu Luizjany w zakresie wyboru treści klasowych fundamentalnych dla fundamentów Ameryki".
CNN skontaktowało się z Landrym w celu uzyskania komentarza.
Kilku reprezentowanych rodziców mówiło na konferencji prasowej o tym, dlaczego zdecydowali się pozwać nowe prawo.
Josh Herlands, żydowski ojciec uczestniczący w pozwie, nazwał przepisy „niekonstytucyjnymi, dzielącymi, nietolerancyjnymi i szczerze mówiąc nieamerykańskimi".
Darcy Roake, unitariański pastor uniwersalistyczny, powiedział, że ona i jej żydowski mąż uczą swoje dzieci „wartości religijnej integracji i różnorodności", a prawo „stworzy nieprzyjazne i opresyjne środowisko szkolne dla dzieci takich jak nasze".
Prezbiteriański ks. Jeff Sims powiedział, że jego zdaniem jest to „rażąca ingerencja władzy cywilnej w sprawy wiary".
Reprezentantka stanu Luizjana Dodie Horton, republikańska autorka ustawy, wcześniej odrzuciła obawy przeciwników tego środka, mówiąc, że Dziesięć Przykazań jest zakorzenionych w historii prawa, a jej ustawa wprowadziłaby „kodeks moralny" do klasy.
Organizacje powiedziały dziennikarzom w poniedziałek, że planują pracować nad uzyskaniem wstępnego nakazu sądowego tego lata, „aby to prawo nigdy nie mogło zostać wdrożone dla dzieci w Luizjanie".
Dział: Świat
Autor:
Dianne Gallagher i Jaide Timm-Garcia | Tłumaczenie: Aleksandra - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/