Położenie asfaltu w rezerwacie przyrody – gmina może zostać zmuszona do jego usunięcia
Były dyrektor gminy Gamvik nie zapytał ani o pozwolenie, ani o fundusze, zanim zlecił położenie asfaltu na żwirowej drodze w rezerwacie przyrody. Teraz gmina może zostać zmuszona do usunięcia asfaltu.

Zdjęcie: Freepik
Wojewódzki Urząd wysłał list do gminy Gamvik – gmina może zostać zobowiązana do usunięcia asfaltu z rezerwatu przyrody
W miniony weekend Wojewódzki Urząd wysłał do gminy Gamvik list, w którym informuje, że gmina może zostać zobowiązana do naprawienia nielegalnego działania z zeszłego lata.
W praktyce oznacza to konieczność usunięcia asfaltu z 1,6 km drogi w rezerwacie przyrody Slettnes, a następnie ponownego nałożenia żwiru.
„Nie ma wymogu, aby doszło do uszkodzenia bioróżnorodności lub aby istniało ryzyko takiej szkody. Wystarczy, że działanie to nie było dozwolone” – napisano w liście.
Wojewódzki Urząd podkreśla, że przed podjęciem ostatecznej decyzji wysłucha opinii gminy i przeprowadzi wizję lokalną w rejonie.
Burmistrz Ragnhild Vassvik potwierdziła w rozmowie z NRK, że zapoznała się z listem, ale nie chce na razie komentować sprawy.
Dostał wyjątkową ofertę
Gmina od dłuższego czasu domagała się asfaltu na tej drodze i poruszała tę sprawę kilkakrotnie. Wojewódzki Urząd stwierdził w maju 2023 roku, że gmina musi wystąpić o zgodę na odstępstwo od przepisów ochronnych.
Jednak wniosku nie złożono.
Zamiast tego asfaltowanie drogi miało miejsce bez wcześniejszych zapowiedzi podczas wakacji zeszłego lata. ówczesny dyrektor gminy, Marius Nilsen, otrzymał wyjątkową ofertę od wykonawcy, który znajdował się w okolicy: wykonanie pracy miało kosztować 2,3 miliona.
Nilsen był świadomy, że nie miał pełnomocnictwa do podjęcia decyzji, ale uznał, że oferta była zbyt dobra, by ją odrzucić.
Rada gminy była krytyczna wobec asfaltowania, przede wszystkim dlatego, że biedna gmina planowała przeznaczyć pieniądze na inne cele.
Wojewódzki Urząd, który odpowiada za obszar chroniony, uznał, że asfaltowanie narusza przepisy ochrony. Istnieje wiele regulacji zakazujących ingerencji w teren rezerwatu, ale także możliwość konserwacji istniejącej drogi żwirowej.
We wrześniu ujawniono, że gmina została zgłoszona na policję w tej sprawie. Dochodzenie wciąż trwa, informuje Dystrykt Policji Finnmark.
Inwestycja spotkała się również z radością wśród użytkowników drogi, zwłaszcza że pozbyli się problemu kurzu z drogi żwirowej.
Teraz gmina Gamvik ma czas do 30 maja na ustosunkowanie się do sprawy.
Wojewódzki Urząd ostrzega również, że może rozważyć nałożenie grzywny, aby zmusić gminę do naprawienia sytuacji.
Raj dla ptaków
Jeśli zostanie podjęta decyzja o usunięciu asfaltu z rezerwatu, proces ten musi odbyć się po okresie lęgów.
Slettnes jest bowiem obszarem lęgowym dla wielu gatunków ptaków, w tym dużej kolonii mew. W rezerwacie gniazduje również wiele gatunków wróblowatych, rybitw i 25 gatunków ptaków brodzących.
Oprócz ptaków lęgowych, w morzu przy Slettnes odbywa się intensywny przelot ptaków morskich.
Dział: Europa
Autor:
Knut-Sverre Horn | Tłumaczenie: Magdalena Stygar — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/