Polska nakłada sankcje na rosyjską sieć supermarketów dyskontowych
Polskie ministerstwo spraw wewnętrznych umieściło sieć supermarketów dyskontowych i jej rosyjskich właścicieli na liście sankcyjnej. Według Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która złożyła wniosek o nałożenie sankcji, firma „pośrednio wspiera agresję Rosji w Ukrainie”.

Zdjęcie: Notes From Poland
Torgservis PL niedawno powrócił do Polski ze swoim supermarketem dyskontowym MyPrice, z których pierwszy został otwarty pod koniec 2024 roku. Sieć działała wcześniej w Europie pod nazwą Mere, ale musiała zostać zamknięta po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
Sankcje zostały wprowadzone przeciwko Torgservis PL oraz Sergeyowi i Andreyowi Shnayderowi. Obaj bracia posiadają łącznie 28 952 udziałów w spółce o wartości ponad 13 milionów złotych (3 miliony euro). Według KAS, są oni już objęci sankcjami w Ukrainie.
Torgservis prowadzi obecnie tylko jeden sklep MyPrice w Siedlcach. Jak podaje portal informacyjny Wirtualna Polska, kolejny sklep został otwarty w 2024 roku w Olszewie-Borkach we wschodniej Polsce, ale został on już zamknięty.
Niedawno portal poinformował również, że kolejny sklep, rzekomo prowadzony przez tę samą firmę, został otwarty w Warszawie pod polską nazwą Moja Cena.
Sieć ta funkcjonowała wcześniej w Europie pod nazwą Mere, z dziesięcioma sklepami działającymi od 2020 roku w Polsce, z których wszystkie zostały zamknięte w 2022 roku po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę.
Właściciele Torgservis, Sergey i Andrey Shnayder, są obywatelami Rosji. Według Forbesa są oni również właścicielami sieci supermarketów dyskontowych Svetofor, która ma ponad 2000 sklepów w Rosji.
Według KAS, ich firma „posiada środki finansowe i zasoby gospodarcze, które pośrednio wspierają agresję Rosji w Ukrainie”. Stwierdzono, że sankcje „pośrednio zmniejszą dochody budżetu Rosji, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie”.
KAS zauważyła również, że bracia zostali objęci sankcjami przez Ukrainę w 2021 i 2022 r., ponieważ „posiadają udziały w wielu spółkach działających w Rosji”.
Umieszczenie na polskiej liście sankcyjnej oznacza, że dana osoba lub podmiot podlega zamrożeniu wszystkich aktywów finansowych i zasobów gospodarczych, wykluczeniu z zamówień publicznych i procesów przetargowych oraz zakazowi uczestniczenia w działaniach mających na celu obejście tych ograniczeń.
Cudzoziemcy są również umieszczani na liście osób „niepożądanych na terytorium Polski”.
KAS regularnie monitoruje polski rynek w celu wykrycia działań naruszających sankcje nałożone na Rosję i Białoruś. Obecnie na polskiej liście sankcyjnej znajduje się blisko 100 osób i podmiotów.
Podczas trwającej na Ukrainie wojny, Polska była jednym z głównych orędowników wprowadzenia „jak najszerszych sankcji” wobec Rosji, a także przeniesienia zamrożonych rosyjskich aktywów do Ukrainy.
Dział: Europa
Autor:
Agata Pyka | Tłumaczenie: Łukasz Holtz — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://notesfrompoland.com/2025/04/28/poland-sanctions-russian-discount-supermarket-chain/