2024-05-15 18:00:47 JPM redakcja1 K

Polska: Rolnicy zdejmują blokady z przejść granicznych z Ukrainą

Wszystkie przejścia drogowe na granicy polsko-ukraińskiej zostały odblokowane. Jak poinformowały w poniedziałek polskie służby celne. To efekt wielomiesięcznych blokad ze strony przewoźników i rolników, którzy skarżyli się na nieuczciwą konkurencję ze strony Kijowa.

Polscy rolnicy podczas blokady na Zakrecie pod Warszawą, 20 marca 2024 © Wojtek Radwański, AFP

Odblokowanie ukraińsko-polskiej granicy po kilku miesiącach zakłóceń. Jak poinformowały w poniedziałek 29 kwietnia polskie służby celne, wszystkie przejścia drogowe na granicy polsko-ukraińskiej zostały odblokowane.

Wcześniej rolnicy zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą, sprzeciwiając się importowi żywności z ogarniętego wojną sąsiedniego kraju, którego przywóz został zliberalizowany przez Unię Europejską w 2022 r., co spowodowało zakłócenia na rynku rolno-spożywczym w Polsce.

„Przez wszystkie przejścia graniczne możemy przejechać” - powiedział rzecznik lubelskich celników Michał Derus dla AFP po odblokowaniu przejścia w Hrebennem w niedzielę wieczorem.

Pozostałe przejścia zostały otwarte jedno po drugim, po decyzjach protestujących lub władz lokalnych.

Michał Derus wyjaśnił, że „od teraz wszystkie ciężarówki będą wpuszczane, chyba że będą przewoziły produkty objęte sankcjami” na mocy embarga nałożonego przez Polskę, w szczególności na zboża. „Jeśli ciężarówki przewożą tego typu produkty (objęte embargiem), zostaną one zaplombowane i będą mogły przejechać tylko w tranzycie” - dodał.

Ukraina wyraziła „wdzięczność” Polsce za jej „efektywną pracę”

Kijów niezwłocznie pozytywnie przyjął tę wiadomość.

„Wyrażamy naszą wdzięczność polskiemu ministerstwu za jego owocną pracę nad odblokowaniem granicy. Podziękowania kierujemy również do stowarzyszeń branżowych obu krajów”, napisał ukraiński minister rolnictwa Mykola Solsky.

Zniesienie limitów jest wynikiem negocjacji z rolnikami, jak podaje polskie Ministerstwo Rolnictwa, po ogłoszeniu pomocy rządowej dla rolników, którzy nie są w stanie sprzedać swoich zapasów pszenicy na przesyconym rynku.

Mykola Solsky zapewnił, że negocjacje dwustronne między ministerstwami a stowarzyszeniami będą kontynuowane, mimo że nie należą one do łatwych. Ogłosił też planowaną na 7 maja kolejną sesję dyskusji.

Dział: Polska

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE