2025-04-03 15:35:09 JPM redakcja1 K

Pomimo kontrowersji, Europa przechodzi na czas letni

W niedzielny poranek, w większości krajów Europejskich, zegary zostały przestawione w przód o jedną godzinę, w momencie, kiedy rozpoczął się czas letni.

Źródło: PxHere

Kontrowersyjna zmiana czasu polega na przestawienia zegara o jedną godzinę naprzód co rok w ostatnią niedzielę Marca i o godzinę do tyłu w ostatnią Niedzielę Października.

Początkowo wprowadzona w poprzednim stuleciu jako sposób na oszczędzanie energii, współcześnie wiele osób kwestionuje potrzebę zmian czasu, a Unia Europejska nawet zdecydowała o zniesieniu tego systemu już w 2018 roku.

Czym jest czas letni i skąd się wziął?

Latem, Europa Środkowa przechodzi z czasu środkowoeuropejskiego (CET) na czas środkowoeuropejski letni (CEST). W Wielkiej Brytanii, gdzie zegary są o godzinę wstecz, królestwo przechodzi z Czasu uniwersalnego (GMT) na Brytyjski czas letni (BST).

Taki proces został wprowadzony w Niemczech podczas I Wojny Światowej, w celu dodania godziny ze światłem do wieczoru, zanim się rozprzestrzenił po całej Europie. Został urzeczywistniony ponownie podczas II Wojny Światowej, potem go porzucono. System ten wprowadzono ponownie podczas kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych, aby zaoszczędzić energię.

Od tamtej pory, Europa przestawia zegary dwa razy w roku.

Dlaczego czas letni wywołuje kontrowersje?

Taki zabieg jest szczególnie sporny, ponieważ, gdy zwolennicy doceniają zyskaną w ten sposób „dodatkową godzinę”, przeciwnicy argumentują przeciw potencjalnemu zaburzeniu godzin snu. Badanie wskazuje, że zabieg ten ma negatywny wpływ na gospodarkę oraz ludzkie zdrowie.

W 2018 roku, Unia Europejska zorganizowała otwarte konsultacje z obywatelami swoich, wówczas, 28 państw członkowskich – zanim Wielka Brytania formalnie opuściła UE. Niemal 4 miliony osób poparło zniesienie czasu letniego, co przekonało Unię do zaproponowania ustawy, która rok później została poparta przez parlament.

Jednakże, propozycja spotkała się ze sprzeciwem niektórych państw Unijnych i została odłożona na półkę.

Dlaczego czas letni wywołuje kontrowersje?

Polska, sprawująca rotacyjną prezydencję UE do Czerwca, planuje ponownie zająć się tym problemem, pomimo uznania sprzeciwu w obecnie 27 państwach członkowskich bloku.

„Planujemy formalnie skonsultować to z państwami członkowskimi, żeby zobaczyć, czy nadal jest możliwość zaproponowania ustawy”, powiedziała Polska prezydencja. „Z tykającym zegarem, wykorzystamy czas do dostosowania się do sytuacji”.

Przeciwnicy obalenia, starej od dekad, zmiany czasu argumentują, że byłaby to strata czasu, a UE jest zaangażowana w poważne sytuacje, takie jak Rosyjska inwazja na Ukrainę w 2022 czy też zagrożenie wojny handlowej z Waszyngtonem.

Porzucenie czasu letniego już zostało przeprowadzone w niektórych krajach, takich jak Azerbejdżan, Iran, Rosja, Syria, Turcja i Urugwaj w przeciągu ostatniej dekady, według Pew Research Center, które podkreśla, że jedynie jedna trzecia krajów na świecie nadal przeprowadza tą procedurę, z czego większość z nich znajduje się w Europie.

Egipt też zrezygnował z tego zabiegu w 2014, ale przywrócił go w 2023 w celu oszczędzania energii.

Dział: Świat

Autor:
Rana Taha | Tłumaczenie Piotr Ryżyk — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.dw.com/en/europe-turns-clocks-to-daylight-saving-time-despite-controversy/a-72087988

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE