Ponad 90% Szkół w Anglii zakazuje używania telefonów komórkowych, wykazuje badanie
Według pierwszego badania przeprowadzonego w skali ogólnokrajowej, prawie wszystkie szkoły w Anglii zakazały uczniom korzystania z telefonów komórkowych. Przewodniczący największego związku nauczycielskiego wezwał do ustawowego zakazu ze względu na „szkodliwy wpływ” wywierany przez telefony na młodych ludzi.
Zdjęcie: True Images/Alamy
Badanie w skali narodu, zlecone przez Rachel de Souza, Komisarz ds. Dzieci Anglii, wykazało, że dyrektorzy szkół szybko wprowadzili zakaz używania smartfonów przez uczniów podczas godzin szkolnych. Badanie, przeprowadzone w ponad 15,000 szkołach, wykazało, że 99,8% szkół podstawowych i 90% gimnazjów wprowadziło formę zakazu.
Daniel Kebede, sekretarz generalny Narodowego Związku Edukacji (NEU), największego związku edukacji w Wielkiej Brytanii, mówi: „W mojej osobistej opinii, wsparłbym ustawowy zakaz telefonów komórkowych w szkołach. Myślę, że zmniejszyłoby to presję u dyrektorów i nauczycieli, ale też i u rodziców”.
„Moim zdaniem, występuje teraz znaczna potrzeba konwersacji z tym krajem o używaniu telefonów komórkowych, przemocy w Internecie oraz szkodliwym wpływie, jaki ma to na młodych ludzi”.
Przeciętny 12-latek ma dostęp do najbardziej hardkorowej pornografii na swojej komórce i to jest niesłychanie niebezpieczne dla dobra młodych chłopców i ich postrzegania kobiet i dziewczynek, seksu i relacji”.
Komentarze wygłoszone przez Kebede wykazują znaczącą zmianę w tonie wśród przywódców edukacji, którzy w dużej mierze poparli autonomię i przewodnictwo szkół zamiast regulacji rządowych.
Na corocznej konferencji, która odbędzie się za tydzień, NEU omówi ruchy wzywające do większej regulacji firm zajmujących się mediami społecznościowymi w celu usunięcia szkodliwego materiału, w tym przemoc seksualną i groźby wobec kobiet.
Kebede powiedział, że „całkowity zakaz mediów społecznościowych dla osób poniżej 16 lat” także był słuszny. „Te firmy, TikTok, Snapchat, Instagram i takie tam, można uznać za winne kryzysowi zdrowia psychicznego młodych ludzi, jak dorastają. I moim zdaniem, należy to postrzegać podobnie wobec firm produkujących wyroby tytoniowe i tak je regulować”, powiedział.
Bridget Phillipson, sekretarz edukacji, powiedziała, że telefony „absolutnie nie mają miejsca w klasach”, ze względu na potencjalne problemy z koncentracją.
„Chociaż ten dowód wykazuje, że nasze podejście do popierania dyrektorów, żeby wprowadzili zakaz w ich szkołach jest skuteczne, Torysi jedynie dążyli do występowania na nagłówkach gazet, nie zastanawiając się nad istotą problemu” twierdzi Phillipson.
„Jako część naszego planu zmian, będziemy kontynuować masowe wprowadzanie monitoringu i upewniać się, że każda klasa, wolna od telefonów, daje naszym dzieciom najlepszą edukację”.
Konserwatyści zaproponowali poprawkę do ustawy dot. szkolnictwa, na mocy której wszystkie szkoły w Anglii będą musiały zakazać użycia telefonów, lecz Keir Starmer odrzucił ją, uznając ją za „kompletnie niepotrzebną”.
Badanie polityki w szkołach odkryło kilka wariacji w rodzajach zakazu. Większość szkół podstawowych powiedziała, że wymagała od uczniów, żeby wręczali swoje telefony pracownikom, bądź zabroniła im przynosić urządzenia do szkoły.
Lecz 79% gimnazjów pozwoliło uczniom zatrzymać telefony, zakazując jedynie ich używania lub przedstawiania, podczas gdy 8% wymagało oddania telefonów, a jednie 3% powstrzymało uczniów od przynoszenia ich do szkoły.
Z pozostałych gimnazjów, niemalże 6% powiedziało, że uczniowie mogą używać telefonów podczas lekcji, za zgodą nauczyciela.
Komisarz ds. Dziecka wyliczyła, jak długo dzieci w wieku od 8 do 15 lat spędzają czas nad telefonami, tabletami, komputerami lub konsolami i okazało się, że 23% przeciętnie spędza średnio ponad cztery godziny dziennie, a 20% spędza od trzech do czterech godzin.
De Souza zauważyła, że te dzieci „nie robią tego w szkole”.
„Jeżeli poważnie chcemy pomóc dzieciom jak najlepiej wykorzystać znaczne ilości pozytywnych treści w Internecie, musimy podejść na poważnie do regulowania tego, co widzą, gdzie mogą to zobaczyć i naprawić szkody obecnie wyrządzane na ich zdrowiu, koncentracji i bezpieczeństwu przez firmy technologiczne”, mówi de Souza.
Dział: Europa
Autor:
Richard Adams | Tłumaczenie: Piotr Ryżyk — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/