Prawie 2 500 aresztowań w Anglii i Walii od 2019 roku na mocy aktu o włóczęgostwie
Liczba obejmuje 500 bezdomnych zatrzymanych od czasu, gdy rząd zobowiązał się do zastąpienia przepisów z epoki georgiańskiej w 2022 roku.
Najproduktywniejsza w zakresie aresztowań była policja Merseyside, zatrzymała 866 osób, kolejna była policja z Midlands z wynikiem 307. (Zdjęcie: Peter Summers/Getty Images)
Prawie 2500 osób bezdomnych zostało aresztowanych przez policję w Anglii i Walii od 2019 roku na podstawie georgiańskiej ustawy o włóczęgostwie, w tym prawie 500 osób od czasu, gdy rząd zobowiązał się do zastąpienia ustawy w 2022 roku.
Wnioski o udostępnienie informacji publicznej od policji, złożone przez partię Liberalnych Demokratów, wykazały, że od 2019 roku dokonano 2412 aresztowań na mocy prawa z 1824 roku, którego pierwotnym celem ataku byli bezdomni i ranni weterani wojen napoleońskich.
Policja hrabstwa Merseyside dokonała najwięcej aresztowań na podstawie tego prawa, zatrzymując 866 osób, następy był region West Midlands z 307 zatrzymaniami oraz Devon i Cornwall ze 135. Od kwietnia 2022 roku, kiedy rząd zapowiedział zastąpienie ustawy, funkcjonariusze z Merseyside zatrzymali 119 osób za włóczęgostwo, a policjanci z West Midlands 66.
W lutym 2022 roku posłowie i członkowie Izby Lordów przyjęli poprawkę do ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach, która uchyliła akt o włóczęgostwie.
Chociaż ustawa stała się prawem dwa miesiące później, nie zawierała daty wejścia w życie, więc poprzedni akt pozostaje w mocy. Ministrowie zapowiedzieli, że akt zostanie uchylona po przyjęciu odpowiednich przepisów zastępczych.
Ma się tym zająć ustawa o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, ale prawie pięć miesięcy po tym, jak została wprowadzona do Izby Gmin, nie ma jeszcze daty jej kolejnego etapu weryfikacji, jak mówi raport.
Rząd stoi również w obliczu potencjalnego sprzeciwu ze strony ponad 40 posłów Partii Konserwatywnej w związku z częścią ustawy. Zezwalałaby ona na nakładanie grzywny na śpiących na ulicy, którzy „naruszają porządek”, do czego zalicza się „nadmierne hałasy” i „zapachy”. Zgodnie z przepisami, takie osoby mogłyby zostać przeniesione, ukarane mandatem w wysokości do 2500 funtów lub pozbawione wolności.
Posłanka Liberalnych Demokratów Layla Moran, która prowadziła kampanię w sprawie bezdomności, powiedziała, że ustawa o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych wydaje się być „aktem o włóczęgostwie tylko z 2024 roku”.
Dodała: „To szokujące, że policja nadal ma uprawnienia do aresztowania osób śpiących na ulicy z powodu zwłoki rządu w zastąpieniu aktu o włóczęgostwie i do stosowania ich tak efektywnie. Nikt nie powinien być karany za spanie na ulicy, zwłaszcza na mocy aktu prawnego uchwalonego w epoce georgiańskiej.
Eksperci w tym temacie od dawna apelują za współczującym podejściem do bezdomności. Ale zamiast tego, ten rząd zamierza traktować te osoby z okrucieństwem oraz poddawać kryminalizacji”.
Rzecznik rządu powiedział: „Jesteśmy zdeterminowani, aby na dobre położyć kres bezdomności i mamy plan walki z podstawowymi przyczynami tego, dlaczego ludzie kończą na ulicach, poparty bezprecedensową kwotą 2,4 miliardów funtów.
Unieważniamy przestarzały akt o włóczęgostwie i zastępujemy go nowymi przepisami skierowanymi na wspieranie ludzi w opuszczaniu ulic. Jednocześnie chcemy umożliwić władzom lokalnym i policji zajęcie się zachowaniami, które mogą sprawiać, że ludzie nie czują bezpiecznie w miejscach publicznych, takimi jak nagabywanie w punktach sprzedaży”.
Dział: Europa
Autor:
Peter Walker | Tłumaczenie: Jakub Wyrwas