Psi patrol: nowym najpopularniejszym funkcjonariuszem policji w Chinach jest corgi
Rozległy chiński aparat bezpieczeństwa nie cieszy się dobrą reputacją, ale nowy najpopularniejszy funkcjonariusz policji w kraju robi furorę w mediach społecznościowych swoimi krótkimi łapami, szerokim uśmiechem i machającym ogonem.
Na zrzucie ekranu pobranym z filmu opublikowanego przez Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Weifang, Fuzai jest widziany w policyjnej kamizelce dla psa w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. (Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Weifang/Douyin)
Fuzai, szczeniak corgi, którego imię oznacza „szczęśliwy chłopiec”, to rezerwowy pies policyjny w Weifang, mieście we wschodniej prowincji Shandong. Według państwowych mediów umundurowany pies zadebiutował na imprezie z okazji dnia otwartego zorganizowanej przez policję w Weifang na początku tego miesiąca.
Natychmiast stał się fenomenem mediów społecznościowych, a jeden film przedstawiający Fuzai obejrzano ponad 1,3 miliona razy na chińskiej platformie Weibo, gdzie powiązany hashtag wyświetlono prawie 16 milionów razy.
Według państwowych mediów Fuzai rozpoczął treningi w wieku dwóch miesięcy i obecnie, w wieku sześciu miesięcy, osiąga lepsze wyniki niż większość swoich rówieśników.
Według państwowych mediów Fuzai jest rezerwowym psem policyjnym i zaczął trenować w wieku dwóch miesięcy. (Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Weifang/Douyin)
Niektórzy z tych rówieśników są widoczni na oficjalnym koncie Fuzai w Douyin – chińskiej wersji TikToka – z kontem prowadzonym przez policję w Weifang. Filmy pokazują inne szczenięta podczas szkolenia, w tym ogara o imieniu Coffee i psa do wykrywania materiałów wybuchowych o imieniu Dumpling.
Inne filmy pokazują, jak Fuzai wykonuje ćwiczenia, takie jak znajdowanie petard pod samochodem, a podczas spacerów jest otoczony przez uwielbiającą publiczność.
Jeden z popularnych filmów, który uzyskał 38 000 polubień, przedstawia grupę niezwykle profesjonalnie wyglądających owczarków niemieckich – rasy wykorzystywanej przez policję na całym świecie ze względu na ich siłę i inteligencję – spacerujących obok swoich trenerów, dodatkowo większość owczarków ma założone kagańce.
Fuzai trenuje dwa razy dziennie na lekcjach posłuszeństwa, wykrywaniu materiałów wybuchowych, śledzeniu zapachu i wiele więcej. (Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Weifang/Douyin)
Na końcu szeregu stoi Fuzai – przywiązany do pleców oficera, z łapami zwisającymi jak puchaty plecak.
„Jego duża zdolność przystosowania się do środowiska, niewrażliwość, chęć posiadania przedmiotów i zamiłowanie do jedzenia szczególnie sprzyjają naszemu szkoleniu” – powiedział Wang Yanan, szef bazy psów policyjnych w Weifang, według państwowej gazety China Daily.
Jego krótkie łapy dają mu także przewagę nad innymi psami w przeszukiwaniu wąskich przestrzeni – dodała gazeta, powołując się na policję.
Fani w mediach społecznościowych żartowali, że uniwersalny urok Fuzaia uczynił go „psem reklamy” i pytali, czy inne psy będą się nad nim znęcać z powodu krótkich łap. Jeden z użytkowników Douyin napisał: „Corgi mogą być policjantami ubranymi po cywilnemu, przyciągają mniej uwagi niż owczarki niemieckie”.
Inni wyrażali zazdrość z powodu wygodnej posady rządowej Fuzai – na którą cieszy się duże zapotrzebowanie w Chinach ze względu na stabilne wynagrodzenie i hojne świadczenia, często nazywane „żelazną miską ryżu”.
„Spójrz na Shandong! Nawet dziecko corgi zdało egzamin urzędnika państwowego!” wykrzyknął jeden z użytkowników Weibo.
Inny użytkownik Douyin powiedział: „Ma pracę… w dziale w Shandong… której nie mogę dostać”, czemu towarzyszyło wiele emotikonów pełnych łez.
Krajowe siły policyjne obejmują wydziały bezpieczeństwa publicznego i patrole sąsiedzkie, a także bardziej rygorystyczne siły bezpieczeństwa państwa i siły paramilitarne, a także wysoce tajną cywilną agencję szpiegowską.
Nieprzejrzysty system sądowniczy odpowiada przed Komunistyczną Partią Chin, a odsetek skazań osób stawianych w sądzie przekracza 99%.
Chińskie psy policyjne już wcześniej przyciągały uwagę (i uwielbienie) całego kraju. W 2021 r. akademia policyjna w prowincji Liaoning zyskała popularność w Internecie, umożliwiając sprzedaż na aukcji psów, które nie zakwalifikowały się do programu szkolenia psów policyjnych.
Wiele psów zawiodło, ponieważ okazały się „nieśmiałe”, „słabe” lub „delikatne”, co wywołało falę rozbawienia i współczucia wśród użytkowników Internetu.
Dział: Świat
Autor:
Jessie Yeung | Tłumaczenie: Julia Rosenkranc
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/03/29/china/china-corgi-police-dog-intl-hnk/index.html