Rekordowa kara dla Apple: 500 mln euro za ograniczanie konkurencji!
Kulminacja dochodzenia antymonopolowego: Spotify doprowadza do ukarania Apple'a! Bruksela planuje nałożyć pierwszą w historii grzywnę na giganta technologicznego Apple za rzekome łamanie prawa UE w zakresie dostępu do usług transmisji muzyki, według pięciu osób mających bezpośrednią wiedzę na temat długotrwałego dochodzenia.
Zdjęcie: SimpleImages
Grzywna w wysokości około 500 mln euro, która ma zostać ogłoszona na początku przyszłego miesiąca, jest kulminacją dochodzenia antymonopolowego Komisji Europejskiej w sprawie tego, czy Apple wykorzystało własną platformę do faworyzowania swoich usług w stosunku do usług konkurencji.
Sonda bada, czy Apple zablokowało aplikacjom informowanie użytkowników iPhone'ów o tańszych alternatywach dostępu do subskrypcji muzycznych poza App Store. Dochodzenie zostało wszczęte po tym, jak aplikacja do strumieniowego przesyłania muzyki Spotify złożyła formalną skargę do organów regulacyjnych w 2019 roku.
Komisja stwierdzi, że działania Apple są nielegalne i sprzeczne z zasadami UE, które egzekwują konkurencję na jednolitym rynku, poinformowały Financial Times osoby zaznajomione ze sprawą. Komisja wprowadzi zakaz praktyki Apple polegającej na blokowaniu usług muzycznych przed umożliwieniem użytkownikom spoza App Store przełączania się na tańsze alternatywy.
Bruksela planuje oskarżyć Apple o nadużywanie swojej silnej pozycji i narzucanie rywalom antykonkurencyjnych praktyk handlowych, uznając status giganta technologicznego jako praktykujący „nieuczciwe warunki handlowe”.
Jest to jedna z najbardziej dotkliwych kar finansowych nałożonych przez Unie Europejska na duże firmy technologiczne. Seria grzywien nałożonych na Google w ciągu kilku lat i wynosząca około 8 miliardów euro jest obecnie przedmiotem sporu sądowego.
Apple nigdy wcześniej nie zostało ukarane grzywną za naruszenia przepisów antymonopolowych przez Brukselę, ale w 2020 r. firma została ukarana grzywną w wysokości 1,1 mld euro we Francji za domniemane zachowania antykonkurencyjne. Po odwołaniu kara została obniżona do 372 mln euro.
Działania UE przeciwko Apple ponownie rozpalą wojnę między Brukselą a Big Tech w czasie, gdy firmy są zmuszane do wykazania, w jaki sposób przestrzegają przełomowych nowych zasad mających na celu otwarcie konkurencji i umożliwienie rozwoju małym rywalom technologicznym.
Firmy, które są zdefiniowane jako kluczowi gracze, w tym Apple, Amazon i Google, muszą w pełni przestrzegać tych zasad zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych do początku przyszłego miesiąca.
Zgodnie z ustawą giganci technologiczni będą musieli przestrzegać bardziej rygorystycznych zasad i zezwolić rywalom na dzielenie się informacjami o swoich usługach.
Istnieją obawy, że przepisy nie umożliwią konkurencji tak szybko, jak niektórzy mieli nadzieję, chociaż Bruksela podkreśla, że zmiany wymagają czasu.
Oficjalne zarzuty wobec Apple w związku z antykonkurencyjnym dochodzeniem Komisja Europejska postawiła w 2021 roku. Ponadto w ubiegłym roku zawęziła zakres dochodzenia i zrezygnowała z oskarżenia o nakłanianie deweloperów do korzystania z własnego systemu płatności w aplikacjach.
W zeszłym miesiącu Apple ogłosiło zmiany w swoim oprogramowaniu mobilnym iOS, App Store i przeglądarce Safari, starając się uspokoić Brukselę po długim sporze przed takimi krokami. Jednak Spotify powiedział wówczas, że zgodność Apple była „kompletną i całkowitą farsą”.
Apple odpowiedziało, że „zmiany, które udostępniamy dla aplikacji w Unii Europejskiej, dają programistom wybór — z nowymi opcjami dystrybucji aplikacji na iOS i przetwarzania płatności”.
W oddzielnej sprawie antymonopolowej Bruksela konsultuje się z konkurencją Apple w sprawie ustępstw giganta technologicznego, aby uspokoić obawy, że blokuje on grupom finansowym swój system mobilny Apple Pay.
Termin ogłoszenia przez Komisję nie został jeszcze ustalony, ale nie zmieni to kierunku dochodzenia, powiedziały osoby związane z sytuację.
Apple, które może odwołać się do Trybunału UE, odmówiło komentarza na temat zbliżającego się orzeczenia, ale wskazało na oświadczenie sprzed roku, w którym stwierdziło, że jest „zadowolone”, ponieważ Komisja zawęziła zarzuty i stwierdziło, że zajmie się kwestiami budzącymi obawy, jednocześnie promując konkurencję.
Dodano również, że: „App Store pomógł Spotify stać się najlepszą usługą strumieniowego przesyłania muzyki w całej Europie i mamy nadzieję, że Komisja Europejska zakończy postępowanie w sprawie skargi, która nie ma żadnego uzasadnienia”.
Komisja — organ wykonawczy UE — odmówiła komentarza.
Dział: Europa
Autor:
Javier Espinoza | Tłumaczenie: Sylwia Kohutova
Źródło:
https://www.ft.com/content/1e677a7e-9494-4f5b-a724-9e58ef26b34f