Rząd Rosji konfiskuje paszporty tysiącom obywateli, którzy mogą próbować uniknąć poboru lub uciec z tajemnicami państwowymi
Rosyjski Rząd konfiskuje paszporty tysięcy Rosjan, którym zakazano wyjazdów za granicę, w tym osób które mają walczyć na Ukrainie, oraz tych którzy posiadają tajemnice państwowe.
Rosjanin czeka w kolejce na sprawdzenie jego paszportu na przejściu granicznym z Finlandią w Vaalimaa w gminie Virolahti. Zdjęcie: Jussi Nukari/Lehtikuva/via REUTERS
- Kreml konfiskuje paszporty Rosjan na mocy nowego dekretu.
- Celem dekretu są poborowi i osoby posiadające tajemnice państwowe.
- Nie jest to pierwsze zastosowanie konfiskacji paszportów, aby powstrzymać ludzi chcących uciec za granice.
Według agencji Reuters nowy dekret obejmuje skazanych, poborowych, pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i osób mających dostęp do tajemnic państwowych lub „informacji o szczególnym znaczeniu”.
Zgodnie z ustawą, objęte nią osoby muszą przekazać swoje paszporty w ciągu pięciu dni - poinformował niezależny rosyjski portal informacyjny Meduza.
Rosja podjęła już kroki, aby zdobyć paszporty osób, które mogłyby chcieć uciec z kraju.
Poborowi są oczywistym celem. Ludzie mimowolnie zwerbowani do walki w wojnie mogą być niechętni, aby wziąć w niej udział między innymi ze względu na duże straty, które rosyjska armia często ponosi w walkach. W przypadku osób znających tajemnice państwowe, jest to dość oczywiste, że Kreml wolałby, aby nie dotarły one do innych krajów.
W marcu brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja skonfiskowała paszporty niektórym urzędnikom, aby powstrzymać ich przed ucieczką do innych krajów lub kolaboracją z nimi.
„Środki te mają prawdopodobnie na celu zapobieżenie ucieczce lub kolaboracji z innymi krajami coraz bardziej niezadowolonych urzędników”, tak ministerstwo napisało o wcześniejszych konfiskatach.
W kwietniu Financial Times doniósł, że rosyjskie służby bezpieczeństwa konfiskują tez paszporty urzędnikom i kierownictwu spółek państwowych.
Nowy dekret pojawia się w czasie, gdy Rosja stara się pobudzić swoją kampanię rekrutacyjną, pomimo zastosowania wielu strategii mających na celu przyciągnąć nowych i zapobiegnięciu odchodzenia z wojska starszych żołnierzy. Po ostatnim poborze we wrześniu 2022 roku Kreml zwerbował rosyjskich więźniów, podwoił pensje niektórych żołnierzy, zrekrutował cudzoziemców z sąsiednich krajów, zaoferował bonus w wysokości 5200 dolarów świeżym rekrutom z sąsiedniego Kazachstanu oraz podniósł minimalny wiek poboru do wojska- poinformował Business Insider.
Pomimo tych działań, rosyjska armia nadal ma trudności z wysyłaniem wystarczającej liczby żołnierzy, aby zrekompensować straty ponoszone na froncie - raportował Institute for the Study of War w zeszły piątek.
Dział: Świat
Autor:
Thibault Spirlet | Tłumaczenie: Jerzy Sowiński