2024-02-12 10:15:49 JPM redakcja1 K

Sędzia z Oklahomy przyłapana na czatowaniu w trakcie procesu o zabójstwo, przyznaje: „To było niewłaściwe”

Soderstrom ustąpiła ze stanowiska w piątek, trzy dni przed zaplanowanym procesem w sądzie specjalnym.

Na tym zdjęciu z kamery bezpieczeństwa, ówczesna sędzia okręgu hrabstwa Lincoln, Traci Soderstrom, patrzy na swój telefon komórkowy podczas procesu o morderstwo w dniu 8 czerwca 2023 r. Zdjęcie: Biuro szeryfa hrabstwa Lincoln

Nagranie z monitoringu wyraźnie pokazało, że Traci Soderstrom, była już sędzia hrabstw Lincoln i Pottawomie korzystała z telefonu w trakcie rozprawy w maju 2023 roku. Oskarżony Khristian Tyler Martzall, był sądzony za zabicie 2-letniego syna swojej dziewczyny w 2018 roku.

Późniejsze dochodzenie przeprowadzone przez Sąd Najwyższy Oklahomy wykazało, że Soderstrom wymieniła ponad 500 wiadomości ze strażnikiem w trakcie rozprawy, „w których kpili z wyglądu prawników, ławników, świadków oraz używali obelżywego języka w celu zadrwienia ze stanowych prawników” – wynika z petycji złożonej w październiku 2023 roku przez prezesa Sądu Najwyższego Oklahomy, M. Johna Kane’a IV.

„Rzeczy które zrobiłam, były nieodpowiednie” – powiedziała sędzia podczas piątkowej konferencji prasowej. „Pisałam wiadomości podczas rozprawy. Nie ma znaczenia, czy była to sprawa o wykroczenie drogowe, sprawa rozwodowa czy też sprawa o morderstwo. Pisałam w trakcie rozprawy i było to niewłaściwe”.

W swojej petycji Kane przekazał, że Soderstrom i strażnik „nazywali świadków kłamcami, podziwiali wygląd policjanta składającego zeznania, dyskredytowali prawników, wyrażali stronniczość na korzyść oskarżonego i wykazywali rażącą stronniczość wobec państwa”.

Wśród wspomnianych tekstów ówczesna sędzia stwierdziła, że „prokurator okręgowy pocił się przez płaszcz”, obrońcę opisała jako „robiącego wrażenie”, a świadka uznała za kłamcę – głosi petycja.

Postępowanie Soderstrom wykazało „rażące zaniedbanie obowiązków i stronniczość”, a także „brak odpowiedniego usposobienia, by pełnić funkcję sędziego” – napisał Kane w petycji.

Była sędzia nie zgadza się z opisem wymienianych wiadomości oraz zaprzecza, że wykazywała jakąkolwiek stronniczość podczas trwania procesu.

W wypowiedzeniu złożonym w piątek odnotowano, że Soderstrom dobrowolnie zrezygnowała ze stanowiska i zgodziła się, by nie ubiegać się ponownie o objęcie jakiegokolwiek stanowiska sędziowskiego w stanie. Została wybrana na to stanowisko w listopadzie 2022 roku, a pracę rozpoczęła w styczniu 2023 roku.
Służyła przez sześć miesięcy przed opisywanym procesem o morderstwo.

Oskarżony mężczyzna został ostatecznie uznany za winnego popełnienia morderstwa drugiego stopnia i skazany na karę pozbawienia wolności.

Dział: Świat

Autor:
Meredith Deliso | Tłumaczenie: Mateusz Stasiński

Żródło:
https://abcnews.go.com/US/former-oklahoma-judge-caught-texting-murder-trial-speaks/story?id=107127536

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE