Skutki gospodarcze ceł nałożonych przez Trumpa coraz bardziej odczuwalne
W obliczu niepewności związanej z niemal powszechnymi taryfami celnymi prezydenta Donalda Trumpa, działalność firm w Niemczech i Wielkiej Brytanii uległa w tym miesiącu osłabieniu – to kolejny znak, że globalne skutki jego polityki handlowej zaczynają się kumulować.

Zdjęcie: Chris Ratcliffe/Bloomberg/Getty Images
Obserwacja badań menedżerów ds. zakupów wykazała w środę, że produkcja sektora prywatnego spadła w Niemczech, największej gospodarce Europy, i w Wielkiej Brytanii.
„Obawy związane z taryfami oraz niepewność osłabiły popyt oraz zaufanie przedsiębiorców” – poinformowały S&P Global i Hamburg Commercial Bank, które opublikowały badanie niemieckich firm w komunikacie prasowym.
Podobnie w Wielkiej Brytanii, „respondenci ankiety szeroko komentowali negatywny wpływ amerykańskich taryf celnych i późniejszy spadek zaufania wśród klientów”, powiedział S&P Global.
Pierwszy odczyt Germany’s Purchasing Managers’ Index (Niemieckiego Indeksu Menedżerów ds. Zakupów), który śledzi aktywność w sektorach produkcyjnym i usługowym, wyniósł 49,7 z 51,3 w marcu. Odczyt poniżej 50 oznacza spadek.
Zdaniem ekonomistów banku Berenberg, spowolnienie to najprawdopodobniej efekt wielu czynników.
„Poza zewnętrznymi czynnikami ryzyka, takimi jak niepewność związana z taryfami, mamy do czynienia również z szeroko zakrojoną słabością gospodarczą na rynku krajowym” – napisali w nocie analitycznej.
Wstępne dane wskazują już na spowolnienie globalnego handlu w odpowiedzi na amerykańskie cła. Służba Celna Korei Południowej poinformowała, że eksport w pierwszych 20 dniach kwietnia spadł o 5,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ten pojedynczy wskaźnik to „kluczowy barometr” kondycji handlu – oceniła Min Joo Kang, starsza ekonomistka ING, w nocie opublikowanej w poniedziałek.
We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii, i dołączył do szeregu ostrzeżeń ze strony ekonomistów i liderów biznesu dotyczących szkód gospodarczych spowodowanych amerykańskimi taryfami celnymi. Siedziba Funduszu w Waszyngtonie stwierdziła, że nieprzewidywalna polityka taryfowa Trumpa i środki zaradcze podejmowane przez amerykańskich partnerów handlowych prawdopodobnie zadadzą poważny cios gospodarkom na całym świecie.
Dane z brytyjskiego badania potwierdzają ten pesymistyczny obraz. Krajowy odczyt PMI wyniósł w tym miesiącu 48,2 – najniższy poziom od listopada 2022 roku.
„Nie ma wątpliwości, że efekt mrożący wywołany przez taryfy prezydenta USA spowolnił wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii” – powiedział Rob Wood, główny ekonomista ds. Wielkiej Brytanii w firmie badawczej Pantheon Macroeconomics, choć dodał, że nie spodziewa się recesji.
Gospodarka strefy euro, obejmująca Niemcy, ale nie Wielką Brytanię, radziła sobie lepiej – wynika to z ankiety przeprowadzonej na tym terenie. Odczyt PMI dla 20 krajów używających euro wyniósł w tym miesiącu 50,1, co w praktyce oznacza stabilną aktywność.
Był to jednak najniższy wynik od czterech miesięcy, a liczba nowych zamówień spadła w największym tempie od początku 2025 roku.
Dane do badań zbierano w okresie od 9 do 22 kwietnia.
Dział: Świat
Autor:
Olesya Dmitracova, CNN | Tłumaczenie: Dominika Dziewulska — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2025/04/23/economy/uk-germany-economy-tariffs-intl/index.html