Słonica próbuje przesunąć ciężarówkę, by uratować swoje młode w Malezji
Nagrania pokazujące słonicę desperacko próbującą uratować swoje młode uwięzione pod kołami ciężarówki wywołały poruszenie w Malezji. Ta tragedia ponownie rozpaliła debatę na temat konieczności ochrony dzikiej fauny przed skutkami infrastruktury stworzonej przez człowieka.

Zdjęcie: Straits Times
Zdjęcia rozdzierają serce. W niedzielę 11 maja 2025r. pięcioletnie słoniątko zostało potrącone przez ciężarówkę na autostradzie w stanie Perak w Malezji. W mediach społecznościowych krążą nagrania pokazujące matkę, która naciska głową na ciężarówkę, próbując ją przesunąć, by uwolnić swoje młode uwięzione pod pojazdem. Później przez długie godziny leżała obok martwego ciała swojego dziecka— relacjonuje singapurski dziennik The Straits Times.
„Nie mieliśmy innego wyjścia jak tylko ją uspokoić i odprowadzić do lasu, by mogła się połączyć z resztą stada” — powiedział Yusoff Shariff, dyrektor departamentu ds. dzikiej przyrody i parków narodowych stanu Perak. Według naszych współpracowników, do tragedii doszło rano na autostradzie Wschód-Zachód. Zwierzę próbowało przejść przez jezdnię, gdy zostało potrącone przez samochód ciężarowy. Przesłuchiwany kierowca wyjaśnił, że młody słoń nagle wybiegł z lasu i nie miał szans na uniknięcie zderzenia.
Zagrożenie dla kierowców
To tragiczne wydarzenie ponownie wzbudziło niepokój związany z zagrożeniem, jakie infrastruktura drogowa stanowi zagrożenie dla dzikich zwierząt. Obecnie jedynym środkiem ostrzegawczym dla kierowców o możliwości obecności zwierzęcia na tej autostradzie są znaki drogowe.
„Co roku jesteśmy świadkami tragicznych wypadków, takich jak ten” — skomentował były parlamentarzysta malezyjski i działacz ekologiczny Lee Lam Thye. „Te kolizje prowadzą nie tylko do utraty cennych dzikich zwierząt, ale także stanowią poważne zagrożenie dla osób poruszających się tymi drogami.”
Rozwiązania ograniczające ryzyko
W związku z tym, wiele stowarzyszeń ekologicznych wezwało do wprowadzenia bezpiecznych przejść dla dzikich zwierząt. Profesor Teik Hua Law, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego, zasugerował również inne rozwiązania, takie jak instalacja czujników ruchu, pasów wibracyjnych czy przejść naziemnych. Tego rodzaju środki, połączone z lepszym oznakowaniem oraz kampaniami edukacyjnymi, mogłyby pomóc w ograniczeniu ryzyka.
Przypomnijmy, że słoń indyjski został sklasyfikowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wyginięciem. Zagraża mu w szczególności kłusownictwo, niszczenie jego siedlisk i urbanizacja. W lutym ubiegłego roku siedem słoni zginęło w zderzeniu z pociągiem na Sri Lance.
Dział: Świat
Autor:
Ouest-France | Tłumaczenie: Jakub Galant — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/