Sprawca śmiertelnego ataku na studio Kyoto Animation skazany
W czwartek 45-latek z Japonii został skazany na karę śmierci za podpalenie renomowanego studia Kyoto Animation w 2019 roku, w wyniku którego zginęło 36 osób. Według publicznego nadawcy NHK był to najgorszy przypadek masowego zabójstwa w kraju od prawie 20 lat.
Zdjęcie: Kyodo/Reuters
Oskarżony Shinji Aoba został oskarżony o morderstwo i podpalenie po tym, jak powiedział policji, że jego praca została splagiatowana i w odwecie użył benzyny do podpalenia studia.
Został on uznany za winnego przez Sąd Okręgowy w Kioto w czwartek. Jak podała policja, dziesiątki osób znajdowało się wewnątrz trzypiętrowego budynku w czasie pożaru, który rozprzestrzenił się tak szybko, że wielu z nich nie zdążyło uciec. Wszystkie osoby, które zginęły, były pracownikami, a co najmniej 32 inne zostały ranne.
W swoim orzeczeniu sędzia Keisuke Masuda, przewodniczący sądu, nazwał zbrodnię Aoby „naprawdę okropną i nieludzką”. Śmierć ofiar była „zbyt poważna i tragiczna”, powiedział Masuda, opisując, jak płomienie i dym ogarnęły studio.
„Przerażenie i ból ofiar, które zginęły w Studio 1, które w jednej chwili zamieniło się w piekło, lub które zmarły w wyniku poniesionych obrażeń, są nie do opisania” - wyznał sędzia.
Na konferencji prasowej w 2019 roku policja przyznała, że Aoba miał bliżej nieokreślone problemy ze zdrowiem psychicznym. Podczas procesu, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, nie przyznał się do winy, a jego obrońcy argumentowali, że cierpi na zaburzenia i nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Prokuratorzy domagali się jednak kary śmierci, argumentując, że Aoba był w pełni zdrowy.
Wśród uprzemysłowionych demokracji tylko Japonia i część Stanów Zjednoczonych utrzymują karę śmierci. Grupy walczące o prawa człowieka, w tym Amnesty International, twierdzą, że prawo międzynarodowe zabrania stosowania kary śmierci wobec osób niepoczytalnych.
W czwartek sędzia orzekł, że Aoba był w stanie odróżnić dobro od zła w czasie incydentu. Jego zdolność do ponoszenia odpowiedzialności została „określona jako ani niepoczytalna, ani niekompetentna umysłowo w czasie popełnienia przestępstwa”, podaje NHK.
Pożar był najgorszym masowym zabójstwem w Japonii od czasu podpalenia budynku w tokijskiej dzielnicy Kabukicho w 2001 roku, w którym zginęły 44 osoby. Liczba ofiar śmiertelnych przewyższyła również niesławny atak gazem sarin w tokijskim metrze w 1995 roku, w którym zginęło 13 osób.
Atak w Kioto sprawił, że fani na całym świecie opłakiwali utratę wielu istnień i studia, które twierdziło, że stawia swoich pracowników na pierwszym miejscu i było znaczącą siłą w branży.
Założona w 1981 roku firma Kyoto Animation - znana jako „KyoAni” - zasłynęła z produkcji wysokiej jakości animacji, które czerpią zarówno z mistycyzmu, jak i przyziemności. Jej popularne dzieła obejmują serial animowany Free!, serię manga K-On!, telewizyjną adaptację anime The Melancholy of Haruhi Suzumiya i Violet Evergarden, którą Netflix udostępnił w 2018 roku.
Dział: Świat
Autor:
Francesca Annio, Jessie Yeung | Tłumaczenie: Marlena Kaczmarska