Sprzedaż Tesli w Europie obniży się o prawie 45% w wyniku kontrowersji wokół powiązań Muska z Trumpem
Udział amerykańskiego producenta samochodów w europejskim rynku maleje, gdy chiński rywal BYD wyprzedził go pod względem globalnych przychodów, przekraczając 100 mld USD

Źródło zdjęcia: StartupArticle
Sprzedaż nowych samochodów Tesla w Europie spadła w zeszłym miesiącu, co jest najnowszą oznaką potencjalnego sprzeciwu kupujących wobec głośnego i kontrowersyjnego zachowania Elona Muska, który stał się czołową postacią w administracji Donalda Trumpa.
Zgodnie z danymi zebranymi przez platformę badawczą Jato Dynamics, producent samochodów elektrycznych z siedzibą w Teksasie odnotował w ubiegłym miesiącu sprzedaż poniżej 16 000 pojazdów w całej Europie, co oznacza spadek średnio o 44% w 25 krajach UE, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.
Tesla straciła w ubiegłym miesiącu 9,6% udziału w rynku, co jest najniższym wynikiem uzyskanym w lutym od pięciu lat. W styczniu sprzedaż w całej Europie spadła o 45%, z 18 161 w 2024 roku do 9 945.
Natomiast w Wielkiej Brytanii Society of Motor Manufacturers and Traders odnotowało prawie 21% wzrost liczby nowych samochodów Tesli zarejestrowanych w lutym, przy czym Model 3 i Model Y okazały się drugim i trzecim najpopularniejszym po Mini Cooperze.
Analitycy i inwestorzy próbowali określić, jaki wpływ mają polityczne interwencje Muska na producenta samochodów, gdzie jest on dyrektorem generalnym, wśród oznak, że jego wysoka rola w administracji Trumpa prowadzi do sprzeciwu konsumentów ze strony niektórych właścicieli Tesli lub potencjalnych nabywców. Punkty sprzedaży Tesli były również celami protestów.
Miliarder technologiczny i bliski doradca Trumpa wykazał poparcie dla skrajnie prawicowej niemieckiej partii AFD, teatralnie wymachiwał „piłą łańcuchową do biurokracji” na konferencji konserwatystów i oskarżył Keira Starmera i innych wysokich rangą polityków o tuszowanie skandalu dotyczącego gangów uwodzenia.
Analitycy stwierdzili jednak, że na niestabilną sprzedaż wpłynęła również przebudowa Modelu Y przez Teslę.
Felipe Muñoz, globalny analityk w Jato Dynamics, powiedział: „Tesla przeżywa okres ogromnych zmian. Poza rosnącą rolą Elona Muska w polityce i wzmożoną konkurencją na rynku pojazdów elektrycznych, marka wycofuje istniejącą wersję Modelu Y - swojego najlepiej sprzedającego się pojazdu - przed wprowadzeniem aktualizacji. Marki takie jak Tesla, które mają stosunkowo ograniczoną gamę modeli, są szczególnie narażone na spadki rejestracji podczas zmiany modelu”.
Dane firmy badawczej za luty pokazują, że konkurenci Tesli osiągnęli w zeszłym miesiącu przewagę w Europie.
Volkswagen odnotował 180% wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych na baterie do nieco poniżej 20 000, podczas gdy BMW i Mini sprzedały łącznie 19 000 takich modeli w zeszłym miesiącu.
Należąca do Chińczyków firma BYD odnotowała 94-procentowy wzrost sprzedaży w Europie do ponad 4 000 sztuk. Ponadto, według odrębnych danych, globalna sprzedaż BYD przekroczyła w ubiegłym roku 100 mld USD (83 mld GBP), wyprzedzając Teslę jako największą na świecie firmę produkującą samochody elektryczne pod względem przychodów.
BYD, który ostatnio pokonał Teslę pod względem globalnych rocznych przychodów w 2018 r., odnotował przychody w wysokości 777 mld juanów (86 mld funtów) w 2024 r., co stanowi wzrost o 29% rok do roku, przewyższając szacunki analityków. Tesla odnotowała w ubiegłym roku roczne przychody w wysokości 97,7 mld USD.
BYD sprzedaje również mniej więcej taką samą liczbę pojazdów elektrycznych jak Tesla - odpowiednio 1,76 mln w porównaniu z 1,79 mln w 2024 r. Jednak po uwzględnieniu sprzedaży innych samochodów hybrydowych BYD jest ona znacznie większa.
Polestar, który jest głównie własnością spółki macierzystej Volvo, Geely, odnotował 84% wzrost do ponad 2000 pojazdów.
BYD sprzedał w zeszłym roku 4,27 mln pojazdów, prawie tyle samo co Ford (4,5 mln) i prognozuje, że w tym roku sprzeda od 5 do 6 mln pojazdów. Wartość rynkowa spółki notowanej na giełdzie w Hongkongu wynosi około 160 mld USD, co oznacza wzrost o około 50% w tym roku. Tesla jest wyceniana na 780 mld USD pomimo spadku ceny akcji o ponad jedną trzecią w 2025 roku. Akcje Tesli wzrosły w poniedziałek o 6%, podczas gdy szerszy indeks Nasdaq wzrósł o prawie 2%.
Całkowita sprzedaż samochodów na 25 rynkach UE, w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii spadła w lutym o 3% do 970 000, podczas gdy liczba rejestracji pojazdów BEV wzrosła o jedną czwartą.
Artykuł ten został zmieniony 25 marca 2025 r. Elon Musk odniósł się do „piły łańcuchowej dla biurokracji”, a nie „piły łańcuchowej demokracji”, jak mówiła wcześniejsza wersja.
Stawka jest bardzo wysoka
Najpotężniejszy człowiek na świecie wykorzystuje swój urząd do karania organizacji dziennikarskich, które nie stosują się do jego poleceń lub krytycznie odnoszą się do jego polityki. Działania Donalda Trumpa przeciwko prasie obejmują zakazy, procesy sądowe i ręczne wybieranie własnej puli reporterów.
Globalne zagrożenie dla prasy jest jednak większe niż tylko Trump.
Siły ekonomiczne i autorytarne na całym świecie podważają zdolność dziennikarzy do relacjonowania. Niezależna prasa, której rządzący nie mogą po prostu unieważnić, ma kluczowe znaczenie dla demokracji. Postacie takie jak Trump i węgierski Viktor Orbán chcą go zmiażdżyć poprzez wykluczenie i wpływy.
Guardian to globalna organizacja informacyjna, która przeciwstawia się atakom na wolną prasę. Nie jesteśmy zainteresowani służeniem tym, którzy mają ogromną władzę lub ogromne bogactwo.
Jesteśmy własnością niezależnego trustu zajmującego się wyłącznie ochroną i obroną naszego dziennikarstwa. Oznacza to, że nie mamy właściciela miliardera, który dyktuje naszym reporterom, jakie opinie mogą mieć nasi felietoniści, ani akcjonariuszy domagających się szybkiego zwrotu.
Sytuacja na świecie zmienia się z godziny na godzinę, co sprawia, że jest to niezwykle trudny moment. Potrzeba odważnego, dobrze finansowanego, zaangażowanego, wysokiej jakości dziennikarstwa, aby nazwać to, co się dzieje.
Naszym zadaniem jest upewnienie się, że nie zostaniemy przytłoczeni, gdy Trump zaleje strefę. Musimy skupić się na historiach, które będą miały największy wpływ na życie ludzi, jednocześnie pociągając potężnych do odpowiedzialności. Będziemy również nadal koncentrować się na ideach, których ludzie potrzebują, aby stworzyć lepszy świat: powód do nadziei.
Jak mówi pisarka i felietonistka Guardiana Rebecca Solnit: „autentyczna nadzieja wymaga jasności... i wyobraźni”.
The Guardian może zapewnić jedno i drugie, a z pomocą czytelników takich jak Ty w Polsce, możemy dać nadzieję, informując zgodnie z prawdą o tym, co się dzieje i nigdy nie przebierając w słowach.
Stawka jest bardzo wysoka.
Dział: Świat
Autor:
Mark Sweney | Tłumaczenie: Bartłomiej Linek— praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.theguardian.com/technology/2025/mar/24/tesla-sales-eu-slump-elon-musks-donald-trump-byd