2024-03-04 16:23:07 JPM redakcja1 K

Szanghaj zbudował 22 siedliska dzikiej przyrody

3 marca obchodzony jest jedenasty już Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.

Dystrykt Fengxian przez 10 lat od roku 2007 przeprowadził trzy rundy reintrodukcji borsuka w lesie Shenya. Jest to odpowiedź na obecną sytuację, w której borsuk, czyli bardzo istotny gatunek objęty ścisłą ochroną w Szanghaju, jest na skraju wyginięcia. W 2018 roku w celu ochrony 12 dzikich borsuków w lasach bambusowych Zhuangxiang miasto zainwestowało dużą ilość środków na stworzenie im siedlisk i z powodzeniem wprowadziły je na nowo stworzone tereny. Obecnie liczba borsuków w nowym siedlisku stale rośnie. Zdjęcie: www.thepaper.cn.

Reporter gazety “The Paper” dowiedział się od biura zarządzania zielenią i krajobrazem miejskim, że Szanghaj zbudował 22 siedliska dzikiej przyrody, w tym rezerwat ptaków Minhang District Wusong River, rezerwat saren Songjiang District Yecee i rezerwat aligatorów Dongtan Wetland Park Yangzi. Przedsięwzięcie ma na celu poprawę warunków bytowania i pomoc w przetrwaniu i reprodukcji dzikiej przyrody w regionie, zwiększenie bioróżnorodności, a także zapewnienia społeczeństwu bliskości z naturą. Pozwoli to Szanghajczykom zrozumieć, zaakceptować i poznać dziką przyrodę.

Budowa 22 siedlisk dla dzikiej przyrody

Wchodząc do siedliska ptaków na rzece Wusong w dystrykcie Minhang, zobaczymy, że ptaki ćwierkają, woda jest czysta, a brzegi zielone. Monitoring do tej pory odnotował tu łącznie 40 różnych gatunków ptaków, co stanowi wzrost o 8 gatunków w porównaniu z okresem sprzed budowy. Według osoby odpowiedzialnej za dystrykt Minhang projekt koncentruje się na poprawie jakości wód i okolic otaczających rzekę, wypuszczaniu ptaków i zapewnieniu im siedlisk poprzez powiększenie terenów podmokłych, nawadnianie i ekologiczne oczyszczanie wody. Stworzy to zalesione tereny podmokłe o niezwykłej wartości estetycznej bardzo charakterystycznej dla chińskiej jesieni.

Chongming ma kilka siedlisk dzikiej przyrody w formie rezerwatów przyrody. Na przykład w siedlisku dzikiej przyrody Xisha Wetland Park zaobserwowano prawie 100 gatunków ptaków, a wiele ptaków wędrownych od lat przylatuje tu zimować.

Kluczem do ochrony dzikiej przyrody jest ochrona jej siedlisk. Osoba odpowiedzialna za projekt ochrony przyrody w Szanghaju poinformowała, że w ostatnich latach w mieście powstały 22 siedliska dzikiej przyrody, które wraz z 11 miejskimi rezerwatami przyrody i 13 ważnymi terenami podmokłymi na terenie miasta tworzą rozległą sieć ochrony zwierząt i roślin.

W dniu 1 października ubiegłego roku weszły w życie przepisy dotyczące ochrony dzikiej przyrody w Szanghaju, ustanawiające miejski system ochrony siedlisk, zapewniając gwarancję prawną dla wzmocnienia wsparcia dla dzikiej przyrody w Szanghaju.

Siedliska dzikiej przyrody są świetnym miejscem do nauki

Siedliska dzikiej przyrody nie tylko zapewniają wygodny dom dzikim zwierzętom, ale także stają się miejscem edukacji przyrodniczej w Szanghaju, umożliwiając społeczeństwu obcowanie z naturą i lepsze zrozumienie dzikiej przyrody.

Każdego roku, podczas Dnia Mokradeł, Tygodnia Przyjaznego Ptakom, Miesiąca Świadomości Ochrony Dzikiej Przyrody i innych wydarzeń tematycznych, wiele siedlisk dzikiej przyrody organizuje warsztaty edukacyjne w celu promowania ochrony dzikiej przyrody.
Huacao Bird Wild life Habitat i Wujing Tangwan Wildlife Habitat stworzyły konta na WeChat i Jitterbug, aby nagłośnić problemy, z którymi mierzą się ekolodzy i podnieść świadomość społeczną w zakresie ochrony dzikiej przyrody. W ciągu roku przeprowadzono ponad 20 działań popularyzujących biologię i przyjęto ponad 400 wolontariuszy. Wujing Tangwan Wildlife Habitat przygotowało również i wydrukowało Atlas Bioróżnorodności Wujing Tangwan Wildlife Habitat.

Populacja sarny w Szanghaju jest bardzo mała i odbudowywuje się bardzo wolno. Chińczycy, tworząc projekt „Trzy systemy, osiem baz” zobowiązali się do budowy sarną siedlisk, ochrony gatunku, i organizowania regularnych bezpłatnych warsztatów edukacyjnych w zakresie ochrony przyrody. Wszystko to ma na celu promowanie ochrony sarny, przestrzeni, w której bytuje i zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Dzikiej Przyrody to „Łączenie ludzi i planety, czyli odkrywanie innowacji technologicznych w ochronie dzikiej przyrody". Chińczycy skupiają się głównie na zastosowaniu technologii w ochronie dzikiej przyrody. W Kraju Środka tematem przewodnim wydarzenia było budowanie inteligentnego systemu ochrony dzikiej przyrody. Szanghaj przeprowadził również wiele działań online popularyzujących naukę, zbliżając społeczeństwo z naturą.

W dniach od 2 do 3 marca w Szanghaju odbył się obóz szkoleniowy, który pozwolił większej liczbie obywateli doświadczyć piękna przyrody na własne oczy i wykształcić nowych przewodników przyrodniczych poprzez profesjonalne szkolenie w zakresie wiedzy o roślinach i ptakach.

Dział zarządzania dziką fauną i florą zorganizował również zajęcia naukowe w WeArts Theatre, aby edukować społeczeństwo na temat Szanghajskiej dzikiej przyrody. Na zajęciach Chińczycy mogli się dowiedzieć na przykład, co zrobić, jeśli natkną się na dzikie zwierzę. W tym samym czasie w Liu Island Habitat zorganizowano wspólne zajęcia z ptasiarstwa, aby podnieść świadomość społeczną w zakresie ochrony ptaków i uświadomić społeczeństwu, jak wiele dzikich zwierząt znajduje się wokół nas.

Dział: Świat

Autor:
Chen Yixin | Tłumaczenie: Marcel Korczak

Żródło:
https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_26540474

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE