2024-03-08 16:34:42 JPM redakcja1 K

Szef NATO, Europejscy sprzymierzeńcy odrzucają sugestię Macrona o wysłanie żołnierzy na Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Francji wytłumaczył, że Prezydent Francji Emmanuel Macron chciał oznaczyć, żeby wysłać żołnierzy jako wsparcie logistyczne.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, na środku po prawej stronie, wygłasza przemówienie w Pałacu Elizejskim w Paryżu, poniedziałek, 26 lutego 2024 r. Więcej niż 20 europejskich głów państwa i rządu oraz innych urzędników Zachodu zgromadzili się w celu zademonstrowania jedności dla Ukrainy, sygnalizując Rosję, że ich wsparcie dla Kijowa jest niezachwiana, podczas gdy inwazja na pełną skalę trwa już trzy lata. (Gonzalo Fuentes/Pool przez AP)

Płk. Joe Buccino mówi na „Fox News Live”, że każda przewaga przypada Rosji w wojnie przeciw Ukrainie.

Zachodni sojusznicy zdecydowanie zawetowali sugestię Prezydenta Francji Emmanuela Macron, że wysłanie europejskich żołnierzy na Ukrainę pozostaję możliwością.

„Ukraina nie apelowała o zachodnie wojska,” powiedział w Fox News Digital Kenneth J. Braithwaite, były sekretarz marynarki wojennej podczas administracji Trumpa oraz były ambasador w Norwegii. „Zamiast tego, podczas mojej ostatniej wizyty w Ukrainie, powtarzali, że potrzebują tylko ciągłego wsparcia humanitarnego oraz militarnego, gdyż odważnie oni się bronią przez agresją Rosji.”

„Przez ostatnie dwa lata, nie utraciliśmy ani jednego żołnierza USA czy też NATO, odkąd Ukraina tłumi napaści wojskowe Rosji,” powiedział Braithwaite. „Z kolei, zredukowali zagrożenie oraz niebezpieczeństwo, które wywołuje Putin na nasze bezpieczeństwo państwa oraz naszych sojuszników za „grosze”, niż jakby to było w bezpośrednim zaangażowaniu.”

Macron zasugerował w poniedziałek, że Ukraincy sprzymierzeńcy „zrobiliby wszystko co potrzebne, aby Rosja nie wygrała tej wojny,” podkreślając, że „nic nie może być wykluczone” oraz, że przywódcy Europy nie doszli do porozumienia, aby „wysłać oficjalny, zatwierdzony sposób żołnierzy.” 

Aczkolwiek, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, powiedział The Associated Press, że „jednostki bojowe NATO, nie mają planów jak działa na ziemi w Ukrainie,”, dodając, że Ukraina ma „prawo do samoobrony jak i my mamy prawo do popierania im w utrzymywaniu tego prawa”, odwołując się do prawa międzynarodowego.

„Sojusznicy NATO zapewniają bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy. Robimy to od 2014 oraz zwiększyliśmy ją po inwazji na pełną skalę,” powiedział Stoltenberg w wywiadzie we wtorek. 

Minister spraw zagranicznych Francji, Stephane Sejourne, wyjaśnia komentarze Macrona, oznajmując, że wsparcie dla Ukrainy „musi adaptować na bardzo specyficzne potrzeby,” odwołując się do objaw w sprawie cyberbezpieczeństwa, produkcji broni oraz rozporządzenia urzędnicze, lecz żołnierze nie byliby wysłani w celach wojennych. 

„Niektóre działania (wsparcia) powinny być obecne na terytorium Ukrainy, bez przekraczania progu walki,” powiedział Sejourne w wypowiedzeniu dla dziennikarzy. „Nic nie powinno być wykluczone. Takie było i jest do dziś stanowisko Prezydenta Republiki.” 

Europejscy przywódcy oraz inni urzędnicy Zachodu spotkali się w tym tygodniu w Paryżu, aby omówić w sprawie Ukrainy oraz wykazać wsparcie w obliczu krytyki, gdyż nisko upadli w ich zobowiązaniach oraz objawach, które mogą zaniknąć w trzecim roku prowadzonej wojny, podczas gdy fatyga zaczyna wydawać większe objawy.  

Prezydent Ukrainy, Wołodymir Zełenski, zwrócił się do zgromadzonych sojuszników i upominał ich za wysłanie tylko „30%” z „miliona naboi, które były obiecane przez Unię Europejską.”  

Po prawej stronie, Prezydent Ukrainy, Wołodymir Zełenski oraz Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak są widziani po ceremonii podpisania porozumienia o współpracy w sprawie bezpieczeństwa. (Ruslan Kaniuka/ Ukrinform/Future Publishing przez Getty Images)

Macron nakłaniał sojuszników, aby brali pod uwagę „pobudkę” oraz wykonywanie „silnych decyzji” w sprawie wsparcia Ukrainy, nalegając, że „ możemy zrobić więcej: więcej we wsparciu budżetowym oraz wsparciu militarnym,” według Polotico. 

Rzecznik Bezpieczeństwa Stanu USA, John Kirby, powiedział dziennikarzom w odpowiedzi na pytanie dotyczące komentarzy Macrona w sprawie wysłania żołnierzy na Ukrainę, że to była „suwerenna decyzja, który każdy sprzymierzeniec NANO musiałby wykonać wobec siebie.” 

„Usłyszeliście co mówił Sekretarz generalny Stoltenberg, że nie ma planów ani zamiaru, aby ...stawiać żołnierzy na Ukraińskiej ziemi, co więcej, Prezydent Biden wyraził się jasno od początku tego konfliktu: Na Ukrainie, nie będzie żołnierzy USA w celach bojowych” podkreślił Kirby.

Wielka Brytania pokreśliła swój sprzeciw wobec jakichkolwiek sugestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. Rzecznik Premiera Rishi Sunaka we wtorek powiedział. Że „nie mamy żadnych pomysłów na rozmieszczanie żołnierzy na większą skalę.” 

Ukraina otrzymała pozwolenie na przyspieszone rozmowy w sprawie dołączenia do UE, lecz ten długotrwały proces, że się zakończyć dopiero po dekadzie. (Ap Photo/ Virginia Mayo, File)

Rzecznik oświadczył, że niektóre personele zostały na Ukrainie, aby wesprzeć siły zbrojne Ukrainy, oraz, Ukraińscy żołnierze otrzymują szkolenie w Brytanii oraz Londynie.

Kanclerz Niemiec, Olaf Sholz, również oświadczył, że „nie będzie wojsk lądowych, wysłanych przez stany Europejskie lub NATO na Ukraińskiej ziemi.” 

Premier Polski we wtorek, również podkreślił swój przeciw wobec rozmieszczaniu żołnierzy w Ukrainie, mówiąc, że jego kraj „na pewno nie chcę wysłać swoich żołnierzy.” 

Przymierze NATO jak na razie gwarantuje Ukrainie niezabójczą pomoc, takimi jak dostawy środków medycznych oraz sprzętu zimowego, natomiast poszczególni członkowie zawarli umowy na dostarczanie broni oraz szkolenia dla Ukraińskich żołnierzy. 

Kilka krajów Europy podczas poniedziałkowego szczytu, uchwalili plan Czech, aby kupić spoza Unii Europejskiej pociski do amunicji dla Ukrainy. Macron ogłosił również plany dla nowej koalicji w celu dostarczenia pocisków średnio oraz długiego zasięgu. 


 

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE