Szef ONZ wzywa do wypłacenia reparacji za niewolnictwo, aby przełamać „pokolenia dyskryminacji”
25 marca (Reuters) - Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek do wypłaty odszkodowań za transatlantycki handel niewolnikami jako sposób na poradzenie sobie z pozostałościami tego procederu w dzisiejszym społeczeństwie, w tym z systemowym rasizmem.
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, USA, 8 lutego 2024 r. Zdjęcie: REUTERS/Mike Segar/File Photo.
Od XV do XIX wieku co najmniej 12,5 miliona Afrykanów zostało porwanych i siłą przetransportowanych na europejskich statkach, a następnie sprzedanych w niewolę. Ci, którzy przeżyli brutalną podróż, pracowali na plantacjach w obu Amerykach, głównie w Brazylii i na Karaibach, podczas gdy inni czerpali zyski z ich pracy.
W oświadczeniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Niewolnictwa ONZ, Guterres powiedział, że przeszłość „położyła podwaliny pod brutalny system dyskryminacji oparty na przekonaniu o wyższości białych”. „Wzywamy do stworzenia ram sprawiedliwego zadośćuczynienia, aby pomóc przezwyciężyć trwające od pokoleń wykluczenie i dyskryminację" – dodał.
We wrześniowym raporcie ONZ zasugerowano, wypłacenie rekompensat za niewolnictwo. Ta idea ma długą historię, ale ruch ten nabiera rozpędu na całym świecie. „To ruch który w pełni zademonstruje zbiorowe zwycięstwo ludzkości, dobra nad złem” – powiedziała na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Hilary Beckles, przewodnicząca komisji ds. reparacji z organizacji Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek (CARICOM).
Komisja została utworzona w celu uzyskania odszkodowań od byłych potęg kolonialnych, takich jak Wielka Brytania, Francja czy Portugalia, polegających na umorzeniu długów i wsparciem w walce z kryzysami zdrowia publicznego. Repair Campaign (Kampania naprawcza), która zajmuje się socjo-ekonomicznymi planami reparacji dla CARICOM, opublikowała wyniki sondażu który wykazał, że cztery na dziesięć osób w Zjednoczonym Królestwie zgodziło się, że Karaiby powinny otrzymać rekompensatę finansową, podczas gdy trzy na pięć ankietowanych przyznało, że należą się formalne przeprosiny.
Verene Shepherd, dyrektor Centrum Badań nad Reparacjami na Uniwersytecie Indii Zachodnich, powiedziała, że nadszedł czas, aby „Wielka Brytania oraz inne byłe i obecne potęgi kolonialne przyznały się do swojej odpowiedzialności".
Dział: Świat
Autor:
Catarina Demony | Tłumaczenie: Jakub Wyrwas