Szwajcarski sąd skazuje byłego Gambijskiego ministra na 20 lat więzienia
Były Gambijski minister został właśnie skazany przez Szwajcarski sąd na 20 lat pozbawienia wolności za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Ofiary i ich rodziny demonstrowały przed sądem podczas rozprawy. Fot. BBC
Ousman Sonko uciekł do Szwajcarii w 2016, tuż przed okresem w którym to prezydent Gambii, Yahya Jammeh, został siłą odsunięty od władzy gdy odmówił on zaakceptowania tego że przegrał ostatnie wybory. Jego rząd został także oskarżony o liczne naruszenia praw człowieka.
Sonko został aresztowany po zaprezentowaniu przez organizacje pozarządowe dowodów na okrucieństwa popełnione przeciwko jego politycznym oponentom.
Prawnicy reprezentujący Sonko stwierdzili że nie był on odpowiedzialny za popełnione zbrodnie.
Pomimo tej obrony, 55 letni minister spraw wewnętrznych został w środę uznany za winnego zabójstwa z premedytacją, torturowania, oraz bezprawnego pozbawienia wolności.
Został on także uniewinniony z zarzutu gwałtu.
Sonko może odwołać się od owego orzeczenia, wydanego przez Szwajcarski Kryminalny Sąd Federalny w Bellinzonie.
Szwajcaria orzekła w tej sprawie na podstawie reguły uniwersalnej jurysdykcji, która pozwala krajom na prowadzenie spraw przeciwko ludziom, którzy popełnili zbrodnie poza terenem danego kraju.
Sonko jest najwyżej położonym urzędnikiem rządowym który kiedykolwiek został oskarżony na podstawie tej reguły.
Philip Grant, szef organizacji, która złożyła skargę prowadzącą do aresztowania Sonko, twierdzi że owa sprawa prezentuje „donośny komunikat przeciwko bezkarności”.
„Sprawcy na poziomie ministrów są teraz w zasięgu prawa”, dodaje dyrektor Trial International.
Szwajcarscy badacze śledczy przybyli do Gambii i przesłuchali dziesiątki rzekomych ofiar i świadków rozprawy, która rozpoczęła się w styczniu tego roku.
Pod rządami Yahya Jammeh, który był u władzy od 1996 do 2016, Gambia charakteryzowała się „powszechnymi nadużyciami, w tym nagłymi zniknięciami dysydentów oraz pozasądowymi egzekucjami” według informacji od Human Rights Watch.
Sonko był uważany za prawą rękę Jammeha, a jego rola jako ministra spraw wewnętrznych stawiała go na czele służb bezpieczeństwa, w tym rzekomo złowrogiej grupy paramilitarnej znanej jako „The Junglers”.
Jednakże w 2016, na krótko przed utratą władzy przez Jammeha, Sonko uciekł do Szwajcarii, w której to ubiegał się o azyl.
W styczniu 2017 został on aresztowany przez tamtejsze władze.
Poza Szwajcarią inne kraje również zaczynają wytaczać sprawy przeciwko uprzednim członkom reżimu Jammeha.
W październiku Niemcy skazali na zbrodnie przeciwko ludzkości na dożywocie Bai Lowe, jednego z byłych członków „The Junglers”.
A we wrześniu tego roku sąd w stanie Colorado osądzać będzie rzekomego członka tej samej grupy.
Chociaż Gambia wytoczyła własny proces sądowy mający na celu zająć się nadużyciami popełnionymi podczas rządu Jammeha, organizacje praw człowieka twierdzą, że ich dotychczasowe działania były bardzo powolne.
Dział: Świat
Autor:
Wedaeli Chibuleshi | Tłumaczenie: Mateusz Rettig