Tak Chiny świętują Rok Smoka
Od Pekinu po Manilę do Nowego Jorku i Sydney. Ludzie powitali nowy rok księżycowy w największych międzynarodowych metropoliach. Jest to rok znaku smoka i dla wielu jest obiecujący.
W tym roku od 10. Lutego jest celebrowany w wielu krajach na świecie chiński Nowy Rok. Zdjęcie: Deo Montesclaros / aal.photo / IMAGO.
Chiński Nowy Rok - zdjęcia z festiwalu
Chiny rozpoczęły rok smoka od napływu podróżnych. Według danych państwowej telewizji tylko do piątku ponad 170 milionów Chińczyków zarezerwowało przejazdy pociągami. Podczas Chińskiego Nowego Roku tradycyjnie ludzie odwiedzają swoje rodziny i często podróżują w głąb lądu z dużych miast na wschodnim wybrzeżu. Święta są zatem ważnym źródłem dochodu dla turystyki. Zwłaszcza zmagająca się z trudnościami chińska gospodarka może dobrze wykorzystać tę konsumpcję.
Wiosenny festiwal zawsze odbywa się zgodnie z tradycyjnym kalendarzem księżycowym. Zgodnie z nim poprzedni Rok Królika został zastąpiony Rokiem Smoka. Smok uchodzi za nadzwyczaj popularny znak zodiaku w Chinach. Według przesądów symbolizuje on siłę i szczęście, dlatego też lata smoka są popularne w Chinach, jeśli chodzi o posiadanie dziecka. Festiwal wiosenny, zwany także Chińskim Nowym Rokiem jest najważniejszym świętem w Chinach. Obchodzone jest również w innych krajach azjatyckich, takich jak Wietnam, Singapur, Korea Południowa, Malezja, Tajwan i Indonezja.
Festiwal obchodzono również w innych częściach świata, organizując parady i występy taneczne. W Nowym Jorku szczyt Empire State Building został podświetlony na czerwono z okazji Chińskiego Nowego Roku. Opera w Sydney również została podświetlona na czerwono.
Czerwony jest kolorem definiującym festiwalu - kolorem szczęścia. Ludzie w Chinach zwykle dekorują drzwi wejściowe tym kolorem w nadziei, że przyniesie on dobrobyt i szczęście do ich domów.
Chiński Nowy Rok rozpoczyna się pierwszego dnia chińskiego kalendarza i tradycyjnie kończy się 15 dnia tak zwanym Festiwalem Latarni (również znany jako „Yuanxiao"). Przez cały ten okres obowiązują różne zwyczaje i rytuały, które mogą różnić się w zależności od regionu. Pierwsze sześć dni nowego roku to święta państwowe, a wszystkie sklepy w Chinach pozostają zamknięte w tym okresie.
Dział: Świat
Autor:
Spiegel Reise | Tłumaczenie: Zuzanna Szymańska