Trump spotyka się z dyrektorem generalnym TikToka, gdy zbliża się termin zakazu
Donald Trump, niezaprzysiężony prezydent USA, spotkał się z CEO TikToka w poniedziałek, kiedy medialny gigant sprzeciwił się planom władz USA mającym wstrzymać jego działanie. Trump złożył wizytę Shou Zi Chew w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie, poinformował amerykański partner BBC, CBS News, który odniósł się w tym przypadku do wiarygodnych źródeł informacji. Uchwalone wcześniej w tym roku prawo oznacza, że TikTok przestanie funkcjonować, jeśli nie zostanie sprzedany przez swoją chińską spółkę macierzystą (ByteDance) przed 19 stycznia.

Grafika: https://ichef.bbci.co.uk/news/1536/cpsprodpb/65ee/live/da45f7f0-bc0d-11ef-b3cc-c9ddb33a85ea.jpg.webp
Firma zwróciła się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o odroczenie wprowadzenia zakazu. Stany Zjednoczone chcą sprzedaży lub delegalizacji korzystania z aplikacji z powodu domniemanych powiązań ByteDance z państwem chińskim. Zarówno chińska firma, jak i TikTok zawsze stanowczo zaprzeczały jakoby łączyło je coś z państwem chińskim.
Ustawa wprowadzająca przepis mówi, że prawo ma na celu „ochronę bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych przed zagrożeniem, jakie stwarzają aplikacje kontrolowane przez zagranicznego przeciwnika”.
Trump sprzeciwia się zakazowi – mimo że był jego zwolennikiem podczas swojej pierwszej kadencji – częściowo dlatego, że może on przynieść korzyść Facebookowi, którego Donald oskarżył o pomoc w przegranych wyborach w 2020 roku.
Druga kadencja Trumpa rozpocznie się jednak dopiero 20 stycznia, dzień po tym jak ustawa wejdzie w życie. W swoim wniosku do Sądu Najwyższego, złożonym w poniedziałek, TikTok poprosił o „delikatne opóźnienie” w egzekwowaniu zakazu, aby „stworzyć przestrzeń do przyjrzenia się jak najdokładniej sprawie" dla sądu i umożliwić nowej administracji rządowej „ocenę tej sprawy". Pismo ByteDance opisało swoją aplikację jako „jedną z najważniejszych platform służącą komunikacji” w USA i podkreśliło, że przepis wyrządzi „natychmiastowe i nieodwracalne szkody” firmie i jej użytkownikom. Na początku tego miesiąca wniosek o uchylenie zakazu został odrzucony przez federalny sąd apelacyjny, który stwierdził że postulat właścicieli TikToka jest „kulminacją szeroko zakrojonych, ponadpartyjnych działań Kongresu i kolejnych prezydentów".
Zobacz także:
- Trump podniesiony na duchu, gdy dawni wrogowie i wielkie firmy uznają jego pozycję
- Nadzwyczajna prośba TikToka w sprawie przesunięcia terminu zakazu w USA
- Kiedy i dlaczego Stany Zjednoczone mogą zakazać używania TikToka?
Na poniedziałkowej konferencji prasowej Trump powiedział, że jego władza „zbada sprawę TikToka”. „TikTok ma specjalne miejsce w moim sercu, ponieważ moja przewaga wśród młodzieży wyniosła 34 punkty. Są tacy, którzy twierdzą że TikTok ma z tym coś wspólnego. Aplikacja miała na to wpływ” – powiedział. Większość osób w wieku od 18 do 29 lat poparła w listopadzie demokratyczną przeciwniczkę Trumpa, Kamalę Harris, ale od czasu wyborów w 2020 r. głosowanie wykazało znaczny wzrost poparcia dla Trumpa wśród młodych wyborców. Prezydent-elekt zaczął korzystać z TikToka dopiero w czerwcu, ale w trakcie kampanii zyskał miliony obserwujących na platformie.
Dział: Świat
Autor:
Pallab Ghosh | Tłumaczenie: Andrzej Wachnicki - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/