Trybunał Sprawiedliwości UE uznaje płeć i obywatelstwo za wystarczające do przyznania Afgankom azylu
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE jest następstwem skargi afgańskich kobiet na odmowę nadania im statusu uchodźcy przez austriacki sąd.
Trybunał Sprawiedliwości UE. Władze Austrii odmówiły przyznania statusu uchodźcy dwóm Afgankom, które złożyły wnioski o azyl w 2015 i 2020 r. Fot. Julien Warnand/EPA
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że sama płeć i narodowość są wystarczającymi przesłankami do przyznania azylu kobietom z Afganistanu, gdzie rządzący talibowie znacznie ograniczyli prawa kobiet. Władze Austrii odmówiły przyznania statusu uchodźcy dwóm Afgankom, które złożyły wnioski o azyl w 2015 i 2020 r. Kobiety zaskarżyły odmowę do austriackiego Naczelnego Sądu Administracyjnego, który z kolei zwrócił się o wydanie orzeczenia do TSUE. „Nie ma potrzeby ustalania, czy istnieje ryzyko, że wnioskodawczyni rzeczywiście i konkretnie zostanie poddana aktom prześladowania, jeśli powróci do kraju pochodzenia” – stwierdził TSUE w swoim orzeczeniu. „Wystarczy wziąć pod uwagę tylko jej narodowość i płeć”. Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych póki co nie odpowiedziało na prośbę agencji Reuters o komentarz. Odkąd talibowie powrócili do władzy w Afganistanie w 2021 r., ograniczyli prawa kobiet, w tym te dotyczące edukacji, pracy i ogólnej niezależności w życiu codziennym. W sierpniu talibowie skodyfikowali długi zestaw zasad regulujących moralność zgodnie z prawem szariatu.
Zasady są egzekwowane przez Ministerstwo Moralności, które twierdzi, że zatrzymało tysiące osób za ich naruszenie. Szef ONZ ds. praw człowieka wezwał talibów do uchylenia zestawu „skandalicznych” przepisów, które jego zdaniem próbują zmienić kobiety w cień człowieka. Jedna z kobiet, nazywana w dokumentach sądowych „AH”, uciekła z Afganistanu do Iranu wraz z matką i siostrami, gdy miała około 13-14 lat po tym, jak jej ojciec, który był uzależniony od narkotyków, próbował ją sprzedać, aby sfinansować swój nałóg. Druga kobieta, występująca w dokumentacji jako „FN”, urodziła się w 2007 roku i nigdy nie mieszkała w Afganistanie. Ona i jej krewni przebywali w sąsiednim Iranie bez pozwolenia na pobyt, co oznaczało, że nie mieli prawa do pracy, a ona nie mogła uzyskać wykształcenia. Uciekła z Iranu i złożyła wniosek o azyl w Austrii. „Ona (FN) powiedziała, że gdyby wróciła do Afganistanu, jako kobieta byłaby narażona na ryzyko uprowadzenia, nie mogłaby uczęszczać do szkoły i mogłaby nie być w stanie utrzymać się bez swojej rodziny” – czytamy w dokumencie TSUE.
Dział: Świat
Autor:
Katharine Viner | Tłumaczenie: Sebastian Gołdyn - praktykant Fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/