Urlop rodzicielski: Aurore Bergé ponownie proponuje „urlop porodowy”
Minister ds. równości kobiet i mężczyzn chciałaby wprowadzić „urlop porodowy”, który byłby krótszy, ale „znacznie lepiej płatny” niż obecny urlop rodzicielski.
Zdjęcie: Magali Cohen/Hans Lucas/AFP
Krótszy, ale lepiej płatny: minister ds. równości kobiet i mężczyzn Aurore Bergé chce „pójść naprzód” w sprawie „urlopu porodowego”, który zastąpi obecny urlop rodzicielski od przyszłego roku, powiedziała AFP w poniedziałek 3 marca.
Zapowiedziane w zeszłym roku przez prezydenta Emmanuela Macrona wprowadzenie urlopu porodowego zostało zawieszone po rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego.
„Oczywiście chcę, abyśmy poczynili postępy” i „zamierzamy kontynuować pracę, aby, mam nadzieję, była ona skuteczna w przyszłym roku”, powiedziała minister w okresie poprzedzającym 8 marca, Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet.
Urlop w wymiarze „czterech miesięcy na rodzica”, który w razie potrzeby będzie można wykorzystać po urlopie macierzyńskim lub ojcowskim, byłby „znacznie lepiej płatny” niż obecny urlop rodzicielski, za który płaci się około 400 euro miesięcznie. Aurore Bergé podkreśliła, że nowy urlop „zapobiegnie sytuacji, w której rodzicielstwo obciąża wyłącznie kobiety”, które znacznie częściej niż mężczyźni korzystają z urlopu rodzicielskiego.
Projekt ma zostać omówiony z partnerami społecznymi, zanim zostanie włączony do kolejnego projektu ustawy o finansowaniu zabezpieczenia społecznego (PLFSS).
Zdrowie, równość ekonomiczna, walka z przemocą...
Aby promować równość ekonomiczną między parami, od września rząd „będzie domyślnie stosował zindywidualizowaną stawkę do obliczania podatku dochodowego”, powiedziała Aurore Bergé. Obecnie automatycznie stosowana jest średnia stawka, co jest niekorzystne dla tych, zwłaszcza, którzy zarabiają mniej.
Inne priorytety rządu obejmują zdrowie kobiet i walkę z przemocą.
„Główną przyczyną zgonów kobiet są choroby układu krążenia”, mówi Aurore Bergé, która chce w tym roku rozpocząć »kampanię uświadamiającą, skierowaną w szczególności do pracowników służby zdrowia«. Rząd pracuje również nad projektem „mobilnych autobusów”, poświęconych zapobieganiu chorobom ginekologicznym i sercowo-naczyniowym, dla obszarów, w których brakuje pracowników służby zdrowia.
Jeśli chodzi o walkę z przemocą, rząd kontynuuje wdrażanie „telefonów w poważnym niebezpieczeństwie”, które mogą być używane do ostrzegania policji poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku: obecnie rozmieszczonych jest ich „prawie 6500”.
Dział: Europa
Autor:
AFP dla Le Nouvel Obs | Tłumaczenie: Adrianna Klass — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki