2024-08-29 20:36:18 JPM redakcja1 K

W taki sposób ośrodek służby zdrowia może zmniejszyć ryzyko dla zdrowia u starszych osób

Dla Merity Neziraj było to ważne, żeby zbadać obszar, który stanowi różnicę dla osób starszych, mieszkających w specjalistycznych domach opieki. W swojej pracy naukowej przedstawiła model szkoleniowy, który ma zmniejszyć ryzyko dla zdrowia.

W swojej pracy doktorskiej Merita Neziraj stworzyła model edukacyjny, który ma zmniejszyć ryzyko dla zdrowia u starszych osób, którzy mieszkają w specjalistycznych domach opieki.

 

Wraz z tym, że ludność staje się starsza, rośnie również występowanie konkretnego ryzyka dla zdrowia u osób starszych. Dlatego Merita Neziraj, która pracowała jako pielęgniarka w tych specjalistycznych domach opieki dla osób starszych, chciała bliżej to zbadać w swojej pracy doktorskiej, aby zobaczyć w jaki sposób można zapobiec ryzyka.

– Czułam, że było to bardzo ważne, żeby wybrać temat, który umożliwi zdrowe starzenie się naszym starszym osobom, mówi.

 

Powszechne ryzyko dla zdrowia u osób starszych

Praca naukowa, którą Merita Neziraj niedawno przedstawiła na Uniwersytecie w Malmö, składa się z czterech części badań. Pierwsze przedstawia występowanie czterech najbardziej znanych zagrożeń dla zdrowia u osób starszych: odleżyna, niedożywienie, zły stan zdrowie jamy ustnej oraz upadki. Zebrała informacje od ponad 12 000 osób, którzy korzystali z gminnej opieki medycznej w południowej Szwecji. Wynik pokazuje, że niemal wszystkie – około 90% – osoby w badaniu miało co najmniej jedno z tych zagrożeń dla zdrowia.

W drugiej części badania przeprowadzono wywiad z grupą personelu pielęgniarskiego, pielęgniarkami oraz kierownikami, aby usłyszeć ich doświadczenie zapobiegania zagrożeń dla zdrowia. 

– Jest to jasne, że występuje brak wiedzy u personelu, dotyczący tej pracy zapobiegawczej, mówi Merita Neziraj.

 

Nowe szkolenia dla personelu

Aby znaleźć rozwiązanie dla braku wiedzy, poświęcono trzecią część badań, aby opracować cyfrowy model szkoleniowy wraz z personelem, kierownikami na różnych poziomach i innymi kluczowymi osobami w gminie.

Wynikły z tego Schody Wiedzy, które mają podnieść wiedzę u personelu oraz kierowników, dotyczą one działań zapobiegawczych w zakresie identyfikacji ryzyka, ich przyczyn i co można zrobić przeciwko nim. 

Było to ważne, aby wziąć pod uwagę personel pielęgniarski i pielęgniarki, aby stworzyć coś, co funkcjonuje w praktyce, lecz również kierowników, aby ci ułatwili dla swojego personelu dogodną edukację, mówi Merita Neziraj.

 

Przejrzysty i edukacyjny

Schody Wiedzy są uformowane z cyfrowych schodów, które składają się z różnych linków, gdzie dalej można przejść do materiałów do czytania i oglądania.

– Próbowaliśmy zrobić to najbardziej przejrzyście i edukacyjnie, jak tylko było to możliwe, aby każdy łatwo potrafił podążać po stopniach w Schodach Wiedzy, mówi Merita Neziraj.

W czwartej części badań Schody Wiedzy zostały przetestowane i przeanalizowane w kilku specjalistycznych domach opieki dla osób starszych w Malmö. Neziraj nadzieję, że w przyszłości będzie to używane w całym kraju.

– Istnieją międzynarodowe i narodowe badania dotyczące, jak człowiek powinien zapobiegać ryzyka, lecz mimo to są braki wiedzy wśród personelu. Mam nadzieję, że Schody Wiedzy zmniejszą lukę między dowodami, a praktyką.

Dział: Europa

Autor:
Hanna Rydén | Tłumaczenie: Paulina Wilczek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://mau.se/nyheter/avhandling-om-att-minska-halsorisker-for-aldre/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE