W ten sposób Izrael powstrzymał irański atak
Mały pocisk z czujnikiem z przodu, który skierowany jest bezpośrednio na cel. Żelazna Kopuła to najważniejsze narzędzie obronne Izraela przed atakami z powietrza.
Żelazna Kopuła lokalizuje rakiety i drony w powietrzu i zestrzeliwuje je, zanim dotrą na ziemię. Fot. Reuters
W nocy z niedzieli na poniedziałek kilkaset rakiet manewrujących i dronów przeleciało w powietrzu w drodze z Iranu do Izraela. Jednak izraelskie siły zbrojne były dobrze przygotowane na ich przyjęcie.
Żelazna Kopuła spełniła swoje zadanie już w powietrzu. Zanim śmiercionośna broń z Iranu mogła wylądować na ziemi i wyrządzić szkody.
- System obrony powietrznej Żelaznej Kopuły wykrywa rakiety zmierzające w stronę Izraela i ma imponującą zdolność obliczania kursu, którym będą podążać. W ten sposób system może ocenić, czy rakieta stanowi zagrożenie, czy nie, mówi profesor nadzwyczajny w Norweskiej Szkole Sił Powietrznych - Lars Peder Haga.
Odporność na uderzenia
Od chwili uruchomienia w 2011 roku Iron Dome przechwycił kilka tysięcy rakiet. System powstał we współpracy z USA.
Proces działania jest następujący:
Radar wykrywa nadchodzące rakiety lub drony i śledzi je w powietrzu.
Centrum kontroli oblicza cel oraz moment, w którym należy go zestrzelić.
Pocisk zostaje wystrzelony z wyrzutni, niszcząc zbliżające się zagrożenia.
W tym przypadku wiedza o kierunku ataku pozwoliła izraelskim siłom zbrojnym na szybką reakcję - mówi Haga.
Całkiem bezpieczny
- Jak dokładne są wystrzeliwane rakiety?
- Najczęściej trafiają w to, do czego celują. 7 października ubiegłego roku, kiedy Hamas przeprowadził szeroko zakrojony atak, kilka rakiet przeszło przez izraelską tarczę rakietową. Jednak dzieje się tak z powodu ogromnej liczby rakiet wystrzelonych przez Hamas, mówi Haga.
W niedzielę, podczas ataku, Izrael otrzymał wsparcie zarówno od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, jak i Jordanii, które zdołały zestrzelić kilka dronów, zanim dotarły one do izraelskiej przestrzeni powietrznej.
- Czy posiadanie przez Izrael takiego systemu oznacza, że ludzie w Izraelu mogą czuć się całkiem bezpieczni w obliczu ataków z powietrza?
- Tak, jeśli ataki nie osiągną wystarczającej skali, by przeciążyć system, ludzie w Izraelu mogą czuć się stosunkowo bezpieczni. Warto również zauważyć, że Izrael dysponuje znacznymi zapasami rakiet do wykorzystania w systemie Żelazna Kopuła. Ze względu na swoje przeznaczenie jest to prawdopodobnie najlepszy system obrony powietrznej na świecie. - zaznacza Haga.
Siły Obronne Izraela twierdzą, że Żelazna Kopuła zamyka się w 9 na 10 przypadków.
Brutalna komunikacja polityczna
Tormod Heier jest profesorem w Norweskiej Akademii Obrony. Uważa, że Żelazna Kopuła jest bardzo ważna w izraelskiej strategii wojennej, zarówno pod względem militarnym, jak i psychologicznym.
- Żelazna Kopuła przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, wzmacniając jednocześnie legitymizację izraelskiej polityki wewnętrznej. Ponadto stanowi istotny element umożliwiający utrzymanie znaczącej i wiarygodnej zdolności militarnego odwetu, jeśli Izrael zdecyduje się na taką akcję.
W niedzielę w nocy Iran wyśle przeciwko Izraelowi ponad 300 dronów i rakiet. Władze rządzące w Iranie są oczywiście doskonale świadome, że Izrael ma skuteczny system obrony przed atakami z powietrza.
- Myślę, że należy to przede wszystkim postrzegać jako dość brutalną i dramatyczną formę komunikacji politycznej. Jest bardzo prawdopodobne, że drony i rakiety wysłane z Iranu zostaną wcześnie wykryte. A większość z nich zostanie zestrzelona. Kiedy się o tym wie, atak ten staje się bardziej formą sygnalizacji politycznej, mówi Heier.
Dział: Świat
Autor:
Eivind Molde | Tłumaczenie: Agnieszka Wierzycka
Źródło:
https://www.nrk.no/urix/slik-stansa-israel-det-iranske-angrepet-1.16843418