06.05.2025 JPM Redakcja

Wielka Brytania zbliża się do porozumienia z UE w sprawie wiz dla młodzieży

Rząd nie wyklucza już umowy wizowej dla młodzieży z UE, przed szczytem w przyszłym miesiącu, który ma „zresetować” stosunki po Brexicie. Partia Pracy powiedziała wcześniej, że nie ma w planach programu, który ułatwiłby on młodym ludziom studiowanie i pracę za granicą. Jednak porozumienie stało się kluczowym europejskim żądaniem w trwających negocjacjach między obiema stronami w celu zacieśnienia współpracy. Downing Street odmówiło powtórzenia swojego wcześniejszego sprzeciwu wobec dziennikarzy w czwartek, mówiąc, że nie dostarczy bieżącego komentarza na temat rozmów.

Źródło zdjęcia: Flickr

Ponad 60 posłów Partii Pracy wezwało ministrów do wypracowania „nowego i specjalnego programu wizowego dla obywateli Wielkiej Brytanii i UE w wieku poniżej 30 lat”. Sir Keir Starmer spotkał się później z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, w związku z rosnącymi przygotowaniami do szczytu w Londynie, który odbędzie się 19 maja. Po spotkaniu rzecznik Downing Street powiedział: Omawiając trwające negocjacje mające na celu wzmocnienie partnerstwa między Wielką Brytanią a UE, obie strony zgodziły się, że osiągnięto dobre postępy. Poprosili swoje zespoły o kontynuowanie ważnych prac w nadchodzących tygodniach, aby podczas pierwszego szczytu Wielka Brytania–UE w przyszłym miesiącu przedstawić możliwie jak najbardziej ambitny pakiet”.

Rząd Partii Pracy dąży do nawiązania ściślejszych więzi gospodarczych z Unią Europejską po Brexicie. Obie strony wyraziły również odnowione zainteresowanie zawarciem paktu obronnego i bezpieczeństwa w związku z wojną na Ukrainie. Porozumienie w sprawie obrony mogłoby potencjalnie otworzyć Wielkiej Brytanii pełny dostęp do programu pożyczkowego wspieranego przez UE o wartości 150 miliardów euro, podczas gdy bez takiej umowy brytyjskie firmy mogą uczestniczyć jedynie w maksymalnie 35% wartości projektów finansowanych w ramach tego programu.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji ds. Handlu i Biznesu Wielkiej Brytanii ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii, Miguel Berger, powiedział, że chciałby zobaczyć postępy w sprawie umowy o wizach dla młodzieży w ramach „pakietowego podejścia” do negocjacji, w którym różne tematy są ze sobą powiązane. Dodał, że obywatele UE napotkali „wiele przeszkód” w związku z przeprowadzką do Wielkiej Brytanii po Brexicie, w tym bardzo wysokie progi w przypadku wiz dla pracowników wykwalifikowanych.

Istniejące programy

Wielka Brytania oferuje obecnie wizy umożliwiające młodym ludziom z 12 krajów spoza UE, w tym z Japonii, Korei Południowej i Urugwaju, studiowanie lub pracę na terenie Wielkiej Brytanii przez okres do dwóch lat. Osoby z Australii, Kanady lub Nowej Zelandii mogą przedłużyć pobyt o kolejny rok.
Wizy te podlegają rocznym limitom, które wahają się od 100 wiz dla Andory do 42 000 dla Australii, a w przypadku przekroczenia limitu stosuje się losowanie. Wnioskodawcy z tych krajów muszą posiadać co najmniej 2 530 funtów oszczędności, nie mogą ubiegać się o większość świadczeń socjalnych i muszą opłacić roczną składkę na NHS w wysokości 776 funtów dla studentów i 1 035 funtów dla pracowników.

Komisja Europejska po raz pierwszy zasugerowała ogólnounijną umowę dla młodzieży w kwietniu zeszłego roku, twierdząc, że rząd Rishiego Sunaka zwrócił się do stolic europejskich z propozycją zawierania indywidualnych umów wizowych, co groziło nierównym traktowaniem obywateli UE.
W ramach pierwotnej propozycji osoby w wieku od 18 do 30 lat mogłyby ubiegać się o wizy ważne do czterech lat, umożliwiające pracę, naukę, szkolenie lub wolontariat, bez ogólnego limitu liczby wydawanych wiz. Komisja zaproponowała również, aby obywatele UE nie musieli płacić składki NHS oraz aby mogli płacić za studia taką samą wysokość czesnego jak brytyjscy studenci, zamiast wyższych opłat obowiązujących od czasu Brexitu.

„Doświadczenie młodzieży”

Pojawiły się sugestie, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, odpowiedzialne za realizację rządowych planów ograniczenia ogólnej migracji, dąży do tego, aby ewentualne porozumienie było bardziej ograniczone niż propozycja Komisji Europejskiej. Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper ma podobno argumentować, aby wizy były ograniczone do jednego roku, tak aby obywatele UE biorący udział w programie nie byli uwzględniani w oficjalnych statystykach migracyjnych, a wnioski były objęte ogólnym limitem. Zapytany o te doniesienia, pan Berger odmówił komentarza, stwierdzając, że „musimy pozostawić to negocjacjom”.

Unia Europejska stara się podkreślać, że umowa wizowa nie będzie odtwarzać zasad swobody przemieszczania się, na mocy których obywatele UE mieli automatyczne prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o wizę. Dokumenty krążące między państwami UE sugerują również, że umowa mogłaby zostać przemianowana na program „doświadczenia młodzieżowego”, najwyraźniej w celu osłabienia skojarzeń z migracją. Jednak każda wynegocjowana umowa prawdopodobnie wywoła spór polityczny, ponieważ Partia Konserwatywna i Reform UK są krytyczne wobec proponowanego porozumienia.

Podczas wizyty w ramach kampanii przed wyborami lokalnymi liderka Partii Konserwatywnej, Kemi Badenoch, stwierdziła, że umowa stwarza ryzyko kolejnej drogi, którą ludzie mogliby wykorzystać do obejścia systemu, dodając, że Partia Pracy nie potrafi prowadzić negocjacji. Zapytała także: „Gdzie mają pracować wszyscy ci ludzie, których chcą sprowadzić?”. Lider partii Reform UK, Nigel Farage, powiedział, że umowa mogłaby doprowadzić do ogromnej liczby osób przybywających do Wielkiej Brytanii, dodając, że byłoby to całkowicie sprzeczne z tym, czego domagało się głosowanie za Brexitem.

Umowa została jednak mocno poparta przez Liberalnych Demokratów i Zielonych, którzy od dawna apelowali do rządu Partii Pracy o zawarcie porozumienia z UE. W swoich komentarzach w czwartek, pan Berger zapewnił, że umowa nie będzie miała nic wspólnego z migracją, ponieważ osoby biorące udział w programie wrócą do domu po zakończeniu ważności swojej wizy.

Dział: Europa

Autor:
BBC | Tłumaczenie Julia Wieczerzak — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
http://bbc.com/news/articles/c9qw58r0x0do

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE