2024-02-27 18:49:17 JPM redakcja1 K

Wieża Eiffla w Paryżu ma być ponownie otwarta po sześciodniowym strajku

Wieża Eiffla w Paryżu miała zostać ponownie otwarta dla zwiedzających w niedzielę po sześciodniowej przerwie spowodowanej strajkami.

Strajki spowodowały utratę około 100000 wejść na wieżę Eiffla. Zdjęcie: www.bbc.com.

Pracownicy najpierw przystąpili do strajku w poniedziałek w związku z konfliktem dotyczącym sposobu zarządzania wieżą. Operator obiektu, Société d'Exploitation de la Tour Eiffel (SETE), poinformował, że w sobotę osiągnięto porozumienie ze związkami zawodowymi.

To drugi taki strajk w ikonicznym zabytku w ciągu ostatnich trzech miesięcy, gdy Paryż przygotowuje się do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 tego lata. SETE przeprosiło posiadaczy biletów i zapowiedziało zwrot pieniędzy za rezerwacje dotknięte działaniami, które spowodowały utratę około 100 000 wejść. Potężny związek zawodowy Confédération Générale du Travail (CGT) powiedział, że personel postanowił strajkować w związku z modelem biznesowym SETE, który opierał się na wyolbrzymionych szacunkach przyszłych liczby odwiedzających i niedoszacowaniu kosztów konserwacji i remontów.

Stéphane Dieu, w imieniu związku, oskarżyła SETE o dążenie do zysków na krótką metę. Strajkujący wyrazili również obawy dotyczące stanu zabytku, o którym Le Monde podał, że nie był malowany od 14 lat, zamiast zwykłych siedmiu, a inne prace naprawcze opóźniają się. Strajk planowano najpierw na pięć dni, ale w piątek CGT ogłosił, że personel zagłosował za przedłużeniem strajku do soboty po odrzuceniu początkowej propozycji SETE. W sobotę SETE oświadczyło, że osiągnięto porozumienie ze związkami zawodowymi „na mocy którego strony będą regularnie monitorować model biznesowy firmy, inwestycje w prace oraz przychody za pośrednictwem organu, który będzie się spotykać co pół roku".

Z myślą o zbilansowaniu budżetu do 2025 roku, dodał, że obie strony zgodziły się również na inwestycję w wysokości około 380 mln euro do 2031 roku na prace i konserwację zabytku. W czwartek francuska minister kultury Rachida Dati zaproponowała, aby Wieżę Eiffla sklasyfikowano jako „pomnik historyczny", aby państwo mogło pomóc w finansowaniu prac, jeśli będzie to konieczne. Wieża Eiffla ostatnio zamknięto 27 grudnia, gdy pracownicy rozpoczęli protest - ponownie z powodu zarządzania nią - aby uczcić setną rocznicę śmierci twórcy wieży, Gustave'a Eiffela.

Eiffel, inżynier budownictwa, zyskał sławę budując mosty i wiadukty dla francuskiej sieci kolejowej. Jednak najbardziej znany jest z wieży, która miała pokazać nowoczesne osiągnięcia przemysłowe Francji na światowej arenie jako centralny punkt wystawy światowej w Paryżu z 1889 roku. Zbudowana w niespełna dwa lata, wówczas była najwyższym budynkiem na świecie i wkrótce stała się charakterystycznym obrazem francuskiej stolicy.

Dział: Europa

Autor:
Emily Atkinson | Tłumaczenie: Łukasz Topolski

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-europe-68396481

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE