2024-03-13 08:35:51 JPM redakcja1 K

Wpływ wzmożonych działań policji i kamer monitorujących na przestępczość

Ekonomista Mikael Priks sporządził raport ukazujący wpływ wzmożonych działań policyjnych i kamer monitoringu na przestępczość. Dwa obszary, w które znacznie inwestowano w ostatnich latach.

„Poziom przestępczości na stacjach metra w centrum Sztokholmu zmalał po montażu kamer” – mówi Mikael Priks. Zdjęcie: Staffan Westerlund
O czym jest twój raport?

- „Raport opisuje, jak działania policyjne i kamery monitoringu wpływają na przestępczość. To normalne, że społeczeństwo inwestuje w środki ostrożności tam, gdzie przestępczość jest wysoka i stale rośnie. To jednak sprawia, że związek między monitoringiem a przestępczością może być zwodniczy. W raporcie staram się zwrócić uwagę na badania usiłujące rozwiązać ten problem”.

Raport ukazuje, że montaż kamer monitoringu zmniejszył ilość zgłaszanych przestępstw w przestrzeni miejskiej. Zdjęcie: Michael Erhardsson/Mostphotos

Jakie są efekty wzmożonych działań policyjnych i wprowadzenia kamer monitoringu?

- „Jest wiele międzynarodowych badań analizujących wpływ działań policyjnych na poziom przestępczości, które ukazują głównie związek przyczynowo-skutkowy. Badania ogólnie przedstawiają, że interwencje policyjne zmniejszają ilość zarówno kradzieży, jak i napaści. Szwedzkie badania dowodzą, że policyjna służba porządkowa, działania przeciw przestępczemu stylowi życia oraz monitoring w obszarach o szczególnie wysokiej przestępczości skutecznie obniżyły ilość wykroczeń” – mówi Mikael Priks.

- „Według międzynarodowego badania monitoring zmniejsza ilość zgłaszanych w miastach przestępstw o około 20-25%. Po analizie efektów wprowadzenia monitoringu w sztokholmskim metrze mogę potwierdzić, że przestępczość w centrum miasta zmalała w równym stopniu. Ponadto monitoring zmniejsza ilość napaści i incydentów z rzucanymi obiektami na arenach piłki nożnej w Szwecji”.

Mikael Priks, profesor i nauczyciel ekonomii w Uniwersytecie Sztokholmskim. Zdjęcie: Rickard Kilström 

W Twoim drugim projekcie zajmujesz się nadzwyczajnym złagodzeniem kary dla młodych. Jaki wpływ na przestępczość wywiera to prawo?

- „To sprawa w toku. Nie znaleźliśmy dowodów na to, że nadzwyczajne złagodzenie kary ma dalekosiężny wpływ na przestępczość. Obserwujemy jednak pewne przesunięcie wykroczeń w czasie. Do większej ilości kradzieży dochodzi w tygodniach poprzedzających urodziny zmieniające wymiar kary”.

Na jakie efekty społeczne masz nadzieję w związku z Twoimi raportami?

- „Potrzeba więcej badań wykorzystujących szwedzkie dane i rzetelne metody badawcze. Mam nadzieję, że zarówno policja, jak i środowisko badaczy potrafią zorganizować współpracę przed wprowadzeniem reform i w najlepszym wypadku przeprowadzić wspólnie eksperymenty na losowej grupie. Rezultaty mogą skutkować wyraźnymi sugestiami dla osób prawnie decyzyjnych”.

Gdzie można znaleźć raport?

- „Zostanie opublikowany wraz z seminarium na stronie SNS 14 lutego oraz będzie można go pobrać z tej strony internetowej tego samego dnia”.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE