Zakaz sprzedaży e-papierosów na całym świecie
Wielka Brytania podejmuje próbę rozprawienia się z e-palaczami. Wiele krajów podejmuje podobne kroki. Niedawno ogłoszony plan Wielkiej Brytanii by zakazać sprzedaży jednorazowych e-papierosów jest jednym z najnowszych działań podejmowanych przez rządy w celu ograniczenia dostępu do tych urządzeń, miałoby to doprowadzić do ograniczenia ich używania przez dzieci.
Zdjęcie: Getty Images
W USA elektroniczne inhalatory nikotyny (EIN) budzą obawy o zdrowie publiczne od ich wprowadzenia w 2007 roku. Miesięczna sprzedaż e-papierosów w kraju wzrosła z 15,5 mln sztuk w 2020 r. do 22,7mln w 2022 r. zgodnie z badaniem cytowanym przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i są one najczęstszym produktem tytoniowym używanym przez młodzież. Zwolennicy twierdzą, że e-papierosy mogą pomóc użytkownikom tradycyjnych papierosów, by rzucić palenie, krytycy mówią o tym jak te produkty są pakowane – by przyciągać dzieci owocowymi i cukierkowymi smakami.
Badacze z CDC w ubiegłym roku opublikowali badanie pokazujące, że około 7,7% uczniów gimnazjów i szkół średnich, czyli łącznie około 2 milionów, było użytkownikami e-papierosów w 2023 roku. Ponad 60% młodocianych używało papierosów jednorazowych, popularnych producentów np. Elf Bar i Esko Bar. W Wielkiej Brytanii gdzie rządzący mają również nadzieję powstrzymać wielorazowe urządzenia sprzedawane w smakach i opakowaniach przyjaznych dzieciom, 9% uczniów w wieku od 11 do 15 lat używa waporyzatorów.
W USA sprawę e-papierosów reguluje Agencja Żywności i Leków (FDA), dopuszczając produkty na podstawie indywidualnych przypadków, które włączają ocenę ryzyka czy będą użytkowane przez młodych ludzi. Do tej pory FDA, dopuściła do sprzedaży tylko 23 produkty i urządzenia, sprawiając, że na półkach sklepowych pojawiają się nieautoryzowane i nielegalne produkty, a producenci i sprzedawcy nie przestrzegają wytycznych. Egzekwowanie przepisów okazało się wyzwaniem. Powołując się na analizę firmy Circana, poinformowała ona, że pod koniec ubiegłego roku w amerykańskich sklepach sprzedawano ponad 11,5 tys. produktów do waporyzacji, w porównaniu z 9 tys. w czerwcu.
W skali globu, 121 państw reguluje elektroniczne inhalatory nikotyny bazując na danych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Włączając w to 33 państwa w których zabroniono sprzedaży, a w 87 wdrożono przepisy ograniczające sprzedaż nieletnim, zakaz reklamowania i używania w miejscach publicznych.
Kraje, które zakazały sprzedaży papierosów elektronicznych:
Argentyna
Brazylia
Brunei
Republika Zielonego Przylądka
Kambodża
Korea Północna
Etiopia
Gambia
Indie
Iran
Irak
Jordania
Laos
Malezja
Mauritius
Meksyk*
Nikaragua
Norwegia
Oman
Panama
Katar
Singapur
Sri Lanka
Surinam
Syria
Tajlandia
Timor Wschodni
Turcja
Turkmenistan
Uganda
Urugwaj
Vanuatu
Wenezuela
(*Zakaz w Meksyku został uznany za niezgodny z konstytucją, ale nadal obowiązuje.)
Według raportu, 74 kraje o łącznej populacji ponad 2 miliardów osób nie wprowadziły, żadnych regulacji w dotyczących e-papierosów, przy czym 40% krajów o średnim dochodzie i 79% o niskim dochodzie, nie podjęło żadnych działań regulacyjnych.
Dział: Świat
Autor:
Steven Ross Johnson, usnews.com | Tłumaczenie: Jakub Wyrwas