2024-03-15 09:50:44 JPM redakcja1 K

Zbiorowy grób mający 1.000 kościotrupów znaleziony w Niemczech

CNN - Archeolodzy mówią, że odkryli co może być uznawane jako największy wykopany zbiorowy grób w Europie na południu Niemiec.

Ciasno zapakowane szczątki w zbiorowym grobie. Źródło obrazu: In Terra Veritas.

Mniej więcej 1.000 szkieletów ofiar dżumy zostały do tej pory odnalezione w zbiorowych grobach w centrum Norymbergi, które zdaniem ekspertów mogą zawierać łącznie więcej niż 1.500 osób, zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym we wtorek.

Szczątki zostały odkryte podczas badania przez archeologów przed wybudowaniem nowych bloków mieszkalnych w mieście.

Melanie Langbein, z norymberskiego wydziału ochrony dziedzictwa, powiedziała CNN, że osiem dołów morowych zostało zidentyfikowane, każdy z nich zawierający kilkaset ciał.

Langbein powiedziała, że „Ci ludzie nie zostali pochowani w standardowych cmentarzach, mimo że mieli wyznaczone cmentarze epidemiczne w Norymbergu,”

„Oznacza to dużą liczbę zmarłych, którzy musieli zostać pochowani w krótkim czasie, bez uwzględniania praktyk chrześcijańskich pochówków,” - powiedziała.

Z tego powodu, epidemia taka jak dżuma jest „bardziej niż prawdopodobnym” wyjaśnieniem zbiorowych grobów, według Langbein.

Norymberg ucierpiało z powodu epidemii dżumy mniej więcej co 10 lat, począwszy XIV wieku, przez co utrudnia datowanie szczątków.

Archeolodzy użyli datowanie metodą radiowęglową, aby datować jeden zbiorowy grób na okres między późnym 1400 a wczesnym 1600, i odkryli odłamki ceramiki oraz monet pochodzących z późniejszego końca tego okresu.

Oni również odkryli notatkę z 1634, opisująca wybuch dżumy, która zabiła więcej niż 15.000 osób w 1632-1633, która mówi, że prawie 2.000 osób została pochowana blisko szpitala im. Św. Sebastiana, miejsce obecnego wykopaliska, powiedziała Langbein.

Ten dowód prowadzi zespół do wniosku, że starsza grupa szczątków prawdopodobnie pochodzi z epidemii z lat 1632-1633.

„Osobiście spodziewałem się, że może być 2.000 a nawet i więcej ciał, czyniąc to największym złożonym grobem w Europie,” - powiedział.

Langbein powiedziała CNN, że epidemia w 1632-1633 była najgorsza, niż te co były wcześniej, ze względu na skutki wojny trzydziestoletniej, serii konfliktów toczonych przez różne narody europejskie od 1618 do 1648.

„Norymberg został otoczony przez różnych żołnierzy oraz ludność żyła w tragicznych okolicznościach,” -powiedziała.

Badacze mówią, że groby zawierają próbki typowe do społeczeństwa tamtych czasów, pozwalając im na zbadaniu charakterystyki ludności.

„Za pomocą środków statystycznych, możemy zbadać wielkość oraz demografie miasta za pomocą tych samych narzędzi, które wykorzystałby współczesny zespół spisowy z najnowszą ludnością” - powiedział Decker, włączając w tym odsetek dzieci oraz dorosłych, kobiet i mężczyzn oraz ogólnego stanu zdrowia.

„Pod względem technicznym, moglibyśmy dowiedzieć się, ile procent populacji była leworęczna,” - dodał.

Następne jest ukończenie wykopaliska, jak i również czyszczenie oraz analizowanie materii kostnej - powiedziała Langbein do CNN.

Zostanie również nawiązana współpraca z placówkami zainteresowanymi niektórymi aspektami odkryć, wliczając w tym analizę genomu dżumy oraz badanem jaj pasożytów w glebie, dodała.

„Również planujemy wystawę, lecz zajmie to trochę czasu, zatem jesień 2025 r. byłaby najwcześniejszym terminem, w którym moglibyśmy być gotowi” - powiedziała Langbein.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE