Zdaniem ekspertów, wzrost temperatury jest przyczyną rosnących cen bananów
Najbardziej eksportowany owoc na świecie będzie coraz droższy. Zdjęcie: Getty Images.Banany będą droższe, ze względu na zmiany klimatyczne uderzające w uwielbiany owoc, mówi do BBC News jed...
Najbardziej eksportowany owoc na świecie będzie coraz droższy. Zdjęcie: Getty Images.
Banany będą droższe, ze względu na zmiany klimatyczne uderzające w uwielbiany owoc, mówi do BBC News jeden z najlepszych światowych ekspertów w branży.
Paskal Liu, starszy ekonomista w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, twierdzi, że zmiany klimatyczne stanowią „ogromne zagrożenie” dla dostaw, pogłębiając szybko rozprzestrzeniające się choroby.
Światowe Forum Bananów spotyka się we wtorek, aby przedyskutować tym wyzwaniom.
Niektóre sklepy w Wielkiej Brytanii ostatnio doświadczają niedoboru bananów przez morskie sztormy.
W swojej naturalnej żółtej osłonce, pyszne oraz pożywne banany są najbardziej eksportowanym owocem na świecie.
W samej Wielkiej Brytanii importowane jest około 5 miliardów bananów co rok, w 90% sprzedawany w większych supermarketach.
W zeszłym tygodniu, można było zauważyć niedobór bananów w kilku supermarketach w Wielkiej Brytanii, które według sprzedawców detalicznych były spowodowane burzami na morzu, opóźniając dostawy.
Według Prof. Dan Bebber z Uniwersytetu Exeter, który badał działania mające na celu uczynienia bananów bardziej trwałymi, większość klientów nie spostrzegnie się.
„Łancuch dostaw się waha, lecz Wielka Brytania jest faktycznie dość dobra w łagodzeniu takich efektów,” - powiedział do BBC News
„Głównie dlatego, że centra dojrzewania mogą przyspieszyć lub spowolnić tempo dojrzewania bananów gdy one są dostarczane, co pomaga na łagodzeniu takiego rodzaju wahania.”
Lecz, podczas gdy dostawy poradzą sobie z krótkotrwałym zjawiskami pogodowymi jak to, eksperci objawiają się narastającymi zagrożeniami ze strony ocieplającego się świata, oraz chorób, które się roznoszą.
„Twierdzę, że zmiany w klimacie są naprawdę ogromnym zagrożeniem dla sektor bananów” - powiedział Liu z Forum Bananowego Świata, grupy patronackiej ONZ, która łączy udziałowców, w tym sprzedawców detalicznych, kraje produkcyjne, eksporterów oraz instytucje badawcze.
Oprócz wpływu trudnych warunków pogodowych w produkcji, banany są czułe na wzrost temperatury, co może spowodować zniszczeniem upraw w niektórych miejscach.
Może największym bezpośrednim zagrożeniem jest faktem, że wzrastające temperatury pomagają w roznoszeniu chorób.
Jedna, która powoduje największe zmartwienie jest Fusarium Wilt TR4, infekcja grzybicza, która ruszyła z Australii oraz Azji do Afryki a nawet i teraz do Ameryki Południowej.
Gdy plantacja jest zarażona, eksperci mówią, że zabija ona wszystkie drzewa bananowy i, że bardzo trudno się jej pozbyć.
Grzyb również się zmutował, co w wyniku zagraża Cavendish, ulubioną odmianą bananów na świecie.
„Wiemy, że zarodniki tego Fusarium Wilt są bardzo wytrzymałe i, że mogą się rozprzestrzeniać powodziami, jak i poprzez silnych wiatrów,” - powiedział Liu.
„Tego rodzaju zjawisko będzie przyspieszać rozprzestrzenienie się choroby znacznie szybciej, niż gdybyś miał więcej normalnej pogody.”
Wytwórcy również są w obliczu nacisków ze strony wzrastających kosztów nawozór, energii oraz transportu, jak i również problemów w znalezieniu wystarczającej ilości robotników.
Biorąc to wszystko razem oraz skutki zmian klimatu dostaw, ceny w Wielkiej Brytanii oraz w innym miejscach bardzo prawdopodobnie ceny wzrosną w górą - i tak pozostaną.
„Prawda, będzie wzrost niektórych cen,” - powiedział Liu. „Jeżeli nie będzie mocnego przyrostu w dostawach, Przewiduje, że ceny bananów pozostaną w dużej mierze wysokie w nadchodzących latach.”
Wśród kwestii , które branża bananów będzie omawiać podczas zebrania w Rzymie, znajdzie się krytyczna kwestia zrównoważonego rozwoju.
Konsumenci co raz częściej chcą kupować banany oraz inne towary produktywne w sposób zrównoważony.
Dla hodowców bananów oznacza to nie tylko uczynienie swoich środków produkcji bardziej ekologicznymi, ale również płaceniu niezależnym egzaminatorów, aby za certyfikować, że ich owoce są zrównoważone.
„Te przepisy są w pewnym sensie dobre, gdyż one pomagają wytwórcom wykorzystać okazję do uczynienia ich systemów produkcji bardziej zrównoważony,” - powiedział Liu.
„Oczywiście wiąże się to z kosztami dla wytwórców, gdyż wymagają większej kontroli oraz systemów monitoring ze strony wytwórców oraz handlarzy. Oraz te koszty muszą zostać postępować do ostatnich konsumentów.”
Dział: Świat
Autor:
Matt McGrath | Tłumaczenie: Jakub Plaminiak
Źródło:
https://www.bbc.com/news/science-environment-68534309