Znowu rosną ceny benzyny – cztery scenariusze
Ostatnio ceny benzyny i oleju napędowego wraz z ceną ropy naftowej znacznie się obniżyły. W szczytowym okresie szwedzka benzyna kosztowała ponad 24 koron za litr, a dziś możemy ją zatankować za niecałe 16 koron.
Od kilku lat ceny ropy naftowej stale spadają, lecz co sprawi, że znów ona wzrośnie? Czy istnieją jakieś inne czynniki, które spowodują wyższą cenę benzyny? Zdjęcie: Canva
Ceny paliwa, jak wiemy, są niestabilne i potrafią obniżyć się i podwyższać w zależności od tego, co dzieje się na świecie. Teraz ci, którzy spekulują na temat ceny ropy naftowej w przyszłości, skłaniają się ku temu, że będzie wciąż się obniżać- do tak niskiego poziomu, że cena benzyny może spaść poniżej 14 koron.
Przyszłość jednakże nie jest przesądzona – wręcz przeciwnie, istnieje kilka scenariuszy, które dają nam odwrotny rozwój sytuacji. Poniżej przedstawiamy kilka scenariuszy, które mogą sprawić, że cena benzyny ruszy w górę.
Cena benzyny i popyt na ropę naftową
Jednymi z najczęstszych wytłumaczeń spadku ceny paliwa był niższy niż oczekiwano popyt na ropę naftową na światowym rynku. Ogromni konsumenci, Stany Zjednoczone oraz Chiny, nie potrzebowały tak dużo ropy naftowej jak oczekiwano i to sprawiło, że jej ceny gwałtownie spadły.
Lecz kiedy Stany Zjednoczone i Chiny zaskoczą nas i podwyższą swoją konsumpcję ropy naftowej w szybkim tempie, cena pójdzie znowu łatwo do góry- będzie to widoczne nawet przy pompie na stacji benzynowej.
Zmniejszona podaż ropy naftowej wpływa na cenę benzyny
Jak podaż ropy naftowej obniży się na rynku światowym, spowodowany obniżoną produkcją lub zakłóceniami, takimi jak inwazja Rosji na Ukrainę lub niepokój na Bliskim Wschodzie, wtedy oczywiście urosną ceny ropy naftowej. Tak stało się dwa lata temu, kiedy widzieliśmy ceny za beczkę za prawie 120 dolarów.
Są już tacy, co twierdzą, że nadwyżka ropy naftowej jest już znacznie wygórowana, a jeśli to prawda, to wkrótce się o tym przekonamy.
Cena benzyny oczywiście nie zawsze będzie spadać. Istnieje dużo scenariuszy, które mogą przeciwdziałać sytuacji. Zdjęcie: Canva
Polityczna decyzja lub spadająca korona
Istnieją liczne czynniki poza rynkiem ropy naftowej, które mogą wpłynąć na cenę benzyny. Najbardziej oczywistym jest cena szwedzkiej korony oraz wprowadzenie nowych podatków środowiskowych.
Ponieważ Szwecja nie produkuje własnej ropy naftowej, cena korony szwedzkiej ma silny wpływ na cenę oleju napędowego i benzyny. Słabsza szwedzka korona również może dać wyższą cenę za pompę.
Inną możliwą rzeczywistością jest to, że mamy polityczny rząd, który prowadzi ostrzejszą politykę klimatyczną z wyższymi podatkami na kopalniane paliwo, na szwedzkim lub europejskim poziomie. Ostatnim krokiem w tym kierunku było obniżenie obowiązku redukcji emisji, lecz można sobie wyobrazić, że przyszłość przyniesie zupełnie coś przeciwnego.
Dział: Świat
Autor:
Edvard Lundkvist | Tłumaczenie: Paulina Wilczek – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.dagensps.se/bors-finans/ravaror/fyra-scenarier-som-hotar-det-laga-bensinpriset/