2024-06-10 00:05:56 JPM redakcja1 K

Zwycięstwo zdrowego rozsądku i pacjentów w Nordland

We wtorek ogłoszono, że zarząd Regionalnego Urzędu Zdrowia Północnej Norwegii (Helse Nord RHF) chce utrzymać usługi opieki dziennej w centrum PCI w Bodø. To mądra decyzja dyrektor generalnej Marit Lind i jej profesjonalnego personelu w Regionalnym Urzędzie Zdrowia Północnej Norwegii.

Centrum PCI w Bodø zostanie utrzymane, jeśli prezes Helser Nord RHF postawi na swoim. Fot. Marte Fredly-Steen 

Dopiero w środę 19 czerwca zarząd Regionalnego Urzędu Zdrowia Północnej Norwegii (Helse Nord) tymczasowo zakończy ten intensywny spór dotyczący centrum PCI (Centrum przezskórnych interwencji wieńcowych) w Bodø. Oczywiście sytuacja może się nieco zmienić po spotkaniu dyskusyjnym z głównymi przedstawicielami związków zawodowych w przyszły poniedziałek. Byłoby jednak bardzo zaskakujące, gdyby postępowanie po raz kolejny doprowadziło do odrzucenia rekomendacji dyrektora generalnego.

Istnieją zatem wszelkie powody, by sądzić, że realia rekomendacji dyrektora nie ulegną zmianie i po spotkaniu zarządu możemy być pewni, że program PCI w Bodø będzie kontynuowany.

Ci, którzy wyobrażali sobie, że ta procedura doprowadzi do tego, że centrum PCI w Bodø z usługi dziennej stanie się usługą 24-godzinną, mogą czuć się nieco rozczarowani. Jest to zrozumiałe.

Jednocześnie ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że czas działa na korzyść całodobowych centrów PCI w mniejszych szpitalach, zgodnie z trendem w pozostałej części Europy. Jest to obecnie blokowane przez silne siły w niektórych największych szpitalach w tym kraju, które z różnych powodów sprzeciwiają się takim placówkom.

Fakt, że centrum PCI w Bodø jest obecnie kontynuowane, jest dobrym argumentem za całkowicie naturalnym rozwojem sposobu, w jaki norweski system opieki zdrowotnej obsługuje pacjentów z chorobami serca.

Przeniosą centrum PCI?

Od czasu przedstawienia kontrowersyjnego raportu grupy ekspertów, znaczna część debaty koncentrowała się na tym, w jaki sposób centrum PCI w Bodø powinno być zarządzane, a raczej skąd powinno być zarządzane. Marit Lind proponuje teraz, aby UNN (Szpital Uniwersytecki Norwegii Północnej) był odpowiedzialny, jak sugerowała również grupa ekspertów, a pracownicy w Bodø powinni zostać przeniesieni do UNN zgodnie z zasadami dotyczącymi przenoszenia przedsiębiorstw.

Dla pacjentów w Nordland nie musi to mieć żadnego znaczenia; liczy się ich dobro i skuteczna opieka zdrowotna, a nie to, kto wypisuje czeki z wypłatami dla ludzi, którzy wykonują tę pracę.

Niemniej jednak ten konkretny punkt w proponowanej przez Lind rezolucji może stworzyć szereg wyzwań. Struktura, w której pracownicy jednego szpitala są przenoszeni do innego, kontynuując pracę w tym samym miejscu, jest czymś wyjątkowym w szpitalnej Norwegii.

Wiąże się to zarówno z wyzwaniami praktycznymi, jak i prawnymi: Czy UNN powinien płacić czynsz w Bodø? Kto jest odpowiedzialny za pacjentów, którzy po zabiegu będą musieli spędzić czas w szpitalnym łóżku? Wyzwania praktyczne można prawdopodobnie rozwiązać sprawnie, podczas gdy wyzwania prawne mogą wymagać trochę czasu, ale z pewnością można sobie z nimi poradzić.

Trudniejsza część dotyczy tego, jak osoby pracujące w centrum PCI w Bodø odczują taki transfer biznesowy. „Sprzeciw wobec utworzenia centrum PCI w Bodø był nieracjonalnie silny w Tromsø, a w ostatnich miesiącach widzieliśmy oznaki, że atmosfera między środowiskami w Bodø i UNN nie jest najlepsza. Wynika to przede wszystkim ze złego zarządzania Helse Nord, które pozwoliło na rozwój sytuacji bez interwencji”.

Należy mieć nadzieję, że ten transfer biznesowy może odbyć się bez ponownych perturbacji, ale oczywiście wymaga to wiele od obu zaangażowanych środowisk. W Bodø pracownicy liczą na to, że za pomocą przycisków zdecydują, czy chcą dołączyć do środowiska UNN, które zrobiło tak wiele, by wzbudzić wątpliwości co do tego, czy centrum PCI w Bodø ma prawo istnieć.

Należy również podkreślić, że mimo dość wysokiego poziomu konfliktu, patrząc z zewnątrz, istniała również dobra współpraca między UNN a szpitalem Nordland w zakresie obsługi pacjentów PCI.

Prawdopodobnie od tego powinno się zacząć podczas tworzenia nowych profesjonalnych linii poleceń.

Dział: Europa

Autor:
Børre Arntzen | Tłumaczenie: Michał Biegun

Żródło:
https://www.an.no/en-seier-for-fornuften-og-pasientene-i-nordland/o/5-4-1971320

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE