Osunięcia ziemi w Indiach zabiły 93 osoby, pogrzebały wiele innych
Wielokrotne osuwiska ziemi w południowych Indiach zabiły 93 osoby, a wiele innych prawdopodobnie zostało uwięzionych pod gruzami, poinformowali urzędnicy we wtorek (30 lipca), po tym, jak ulewne deszcze wywołały potoki błota i wody, które zalały plantacje herbaty oraz wioski.
Ludzie przechodzący obok gruzów pozostałych po licznych osuwiskach na wzgórzach w Wayanad, w południowym stanie Kerala w Indiach, 30 lipca.
Osunięcia ziemi uderzyły wczesnym rankiem w pagórkowate tereny w dystrykcie Wayanad w stanie Kerala, miażdżąc domy, wyrywając drzewa z korzeniami i niszcząc mosty. Ratownicy pracowali nad wyciąganiem ludzi uwięzionych pod błotem i gruzami, jednak ich wysiłki były utrudnione przez zablokowane drogi i niestabilny teren. Władze nie ustaliły jeszcze pełnego zakresu katastrofy.
Główny minister Kerali, Pinarayi Vijayan, powiedział, że osuwiska ziemi zabiły co najmniej 93 osoby, a ponad 100 osób otrzymuje leczenie związane z obrażeniami doznanymi w katastrofie. Dodał, że ponad 3000 osób zostało przeniesionych do obozów pomocy. Vijayan nie sprecyzował, ile osób zaginęło lub zostało uwięzionych pod gruzami.
Lokalne media podały, że większość ofiar to pracownicy plantacji herbaty. Nagrania telewizyjne pokazały ratowników przedzierających się przez błoto i wyrwane drzewa, aby dotrzeć do osób uwięzionych. Pojazdy zmiecione z dróg utknęły w wezbranej rzece. Lokalne kanały informacyjne wyemitowały również rozmowy telefoniczne od uwięzionych osób proszących o pomoc.
Władze zmobilizowały helikoptery, aby pomóc w akcji ratunkowej, a armia indyjska została zaangażowana w budowę tymczasowego mostu.
„Próbujemy wszelkich sposobów, aby uratować naszych ludzi” — powiedziała minister zdrowia stanu Veena George.
W poście na platformie społecznościowej X (wcześniej Twitter) premier Indii Narendra Modi powiedział, że jest „zrozpaczony osuwiskami w częściach Wayanad”, górzystego dystryktu, który jest częścią pasma górskiego Ghatów Zachodnich.
„Moje myśli są ze wszystkimi, którzy stracili swoich bliskich i modlę się za rannych” – napisał Modi. Zapowiedział odszkodowanie w wysokości 200 000 rupii (nieco ponad 9 tys. złotych) dla rodzin ofiar.
Indyjski departament meteorologiczny postawił Keralę w stan gotowości, ponieważ stan ten nękany jest nieustannymi opadami deszczu. Ulewne deszcze zakłóciły życie wielu osób, a władze zamknęły szkoły w niektórych częściach stanu. Przewiduje się więcej opadów w ciągu dnia.
Kerala, jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Indiach, jest podatny na ulewne deszcze, powodzie i osuwiska. W 2018 roku w stanie tym zginęło prawie 500 osób w jednej z najgorszych powodzi.
Indyjski Departament Meteorologiczny poinformował, że stan ten odnotował ulewne deszcze w regionach północnych i centralnych, a w dystrykcie Wayanad w ciągu ostatnich 24 godzin spadło do 28 centymetrów (11 cali) deszczu.
„Wzory monsunów są coraz bardziej nieregularne, a ilość opadów, które otrzymujemy w krótkim czasie, wzrosła. W rezultacie obserwujemy częste przypadki osuwisk i powodzi wzdłuż Ghatów Zachodnich” — powiedział Roxy Mathew Koll, klimatolog z Indian Institute of Tropical Meteorology w Pune.
Koll powiedział również, że władze muszą kontrolować szybkie prace budowlane prowadzone na obszarach osuwisk.
„Osuwiska i błyskawiczne powodzie często występują w regionach, w których widoczny jest wpływ zarówno zmiany klimatu, jak i bezpośredniej ingerencji człowieka w zakresie zmian użytkowania gruntów” — powiedział.
Raport z 2013 r. sporządzony przez komisję powołaną przez rząd federalny stwierdził, że 37% całkowitej powierzchni gór Ghatów Zachodnich powinno zostać uznane za obszar wrażliwy ekologicznie i zaproponował ograniczenia dotyczące wszelkich form budownictwa. Zalecenia zawarte w raporcie nie zostały dotychczas wdrożone, ponieważ sprzeciwiły się temu władze stanowe i mieszkańcy.
W Indiach regularnie występują poważne powodzie w porze monsunowej, która trwa od czerwca do września i przynosi większość rocznych opadów w Azji Południowej. Deszcze są kluczowe dla upraw nawadnianych deszczem, sadzonych w tym sezonie, ale często powodują rozległe szkody.
Naukowcy twierdzą, że monsuny stają się coraz bardziej nieregularne z powodu zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.
Dział: Świat
Autor:
Yonhap | Tłumaczenie: Zofia Stanisławska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.koreatimes.co.kr/www/world/2024/07/501_379667.html