Aykhan Hajizada: Armenia, poprzez swoją niekonstruktywną pozycję, prowadzi politykę samoizolacji
W wywiadzie dla serwisu Report, szef działu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu, Aykhan Hajizada, omówił bieżące kwestie dotyczące polityki zagranicznej Azerbejdżanu, w tym postęp w negocjacjach pokojowych między Baku a Erywaniem, możliwość zorganizowania konferencji ministrów spraw zagranicznych obu krajów, relacje z Francją, proces delimitacji granicy między Azerbejdżanem a Gruzją oraz perspektywy członkostwa w BRICS i wiele innych.

Zdjęcie: Report.az
- Azerbejdżan i Armenia regularnie wymieniają się propozycjami traktatów pokojowych. W jakich kwestiach dotyczących pokoju strony nie mogą dojść do porozumienia? Jaka jest obecna sytuacja w procesie pokojowym między Azerbejdżanem a Armenią?
- Po 44-dniowej Wojnie Ojczyźnianej to strona azerbejdżańska zaproponowała podpisanie porozumienia pokojowego i ustanowienie stosunków międzypaństwowych z Armenią na podstawie pięciu głównych zasad. Od października 2022 r. trwają negocjacje między ministrami spraw zagranicznych w sprawie pierwszego projektu traktatu zaproponowanego przez stronę azerbejdżańską. Ponadto Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu i Armenii regularnie wymieniają się propozycjami dotyczącymi projektu porozumienia, a każda ze stron przekazuje swoje komentarze. Do tej pory zorganizowano 10 takich spotkań. Ostatni raz strona armeńska przesłała swoje uwag pod koniec sierpnia, około 70 dni po przekazaniu uwag przez stronę azerbejdżańską. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku tygodni ormiańscy urzędnicy ograniczali się głównie do sprzecznych wypowiedzi odnośnie traktatu pokojowego. Oni zniekształcają realia procesu pokojowego. Strona ormiańska proponuje podpisanie porozumienia pokojowego na podstawie obecnie uzgodnionych postanowień. Jednak strona azerbejdżańska, jak wielokrotnie to oświadczała, uważa takie podejście za niedopuszczalne. Istnieje zasada, że dokument nie jest uważany za ustalony, dopóki nie zostaną uzgodnione wszystkie jego postanowienia. Negocjacje w sprawie projektu prowadzone są za zamkniętymi drzwiami, a szczegóły nie są ujawniane opinii publicznej. Możemy jedynie powiedzieć, że na chwilę obecną uzgodniono około 80% zapisów. Nieuzgodnionych punktów nie da się po prostu wyeliminować. Aby porozumienie pokojowe było trwałe i skuteczne, konieczne jest wyjaśnienie pozostałych problematycznych kwestii, które dotyczą wielu obszarów. Przede wszystkim jednak, Armenia musi najpierw wprowadzić odpowiednie poprawki do swojej konstytucji, na mocy której zachowuje ona roszczenia terytorialne wobec Azerbejdżanu. Dopóki Armenia nie wycofa tych roszczeń ze swoich aktów prawnych, pokój między oboma krajami nie będzie brany pod uwagę.
- Czy planowane jest kolejne spotkanie ministrów MSZ Azerbejdżanu i Armenii? Jeśli tak, to gdzie przewidywane jest zorganizowanie tego wydarzenia?
Ciąg dalszy na: https://gloswschodu.org/Polityka/aykhan-hajizada
Dział: Politycznie
Autor:
Sayad Hasanli | Tłumaczenie: Małgorzata Gliszczyńska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/