2023-03-02 10:14:17 JPM redakcja1 K

Putin cieszy się boomem naftowym, sankcje nie nadwyrężają kasy Kremla

Rosja zwiększyła wydobycie na swoich polach naftowych do najwyższego poziomu od ponad 10 lat, mimo że giganci branżowi, tacy jak BP i Shell, porzucili swoje inwestycje w tym kraju.

 

Wydaje się, że rosyjski przemysł naftowy opiera się naciskom zachodnich sankcji, a pod koniec 2022 r. krajowa produkcja wzrosła do około 10,9 mln baryłek dziennie. Banki, miliarderzy i osoby blisko związane z prezydentem Rosji Władimirem Putinem były celów sankcji, ale dochody Kremla z ropy wydają się nadal napływać pomimo inwazji na Ukrainę .

W ubiegłym roku, według danych Bloomberga, łączna głębokość odwiertów w Rosji wyniosła 28 tys. km, a liczba nowych odwiertów zaczęła rosnąć o prawie 7 proc., osiągając ponad 7,8 tys. Ten wzrost aktywności pozwolił na ożywienie wydobycia rosyjskiej ropy w drugiej połowie 2022 roku,
pomimo ograniczeń eksportowych wprowadzonych przez Europę i wycofujących się z pracy w kraju firm zachodnich.

Witalij Mikhalchuk, dyrektor działu badań Business Solutions and Technologies, powiedział: „Ta branża w dużej mierze nadal działa tak, jak wcześniej.

„ Rosji udało się zachować większość kompetencji, aktywów i technologii związanych z usługami naftowymi”.

Podobnie jak upadek Związku Radzieckiego, rosyjska inwazja na Ukrainę mniej więcej rok temu doprowadziła do dramatycznej transformacji krajowego przemysłu naftowego.

W rezultacie produkcja spadła w kwietniu do nieco ponad 10 milionów baryłek dziennie.

Jednak sektor odżył, produkując blisko 10,9 mln baryłek dziennie do końca 2022 r., pomimo wycofania się z kraju znaczących firm, takich jak BP, Shell i Exxon.

To odbicie może częściowo wynikać z faktu, że rodzime firmy, takie jak Rosneft, Surgutneftegas i Gazprom, stanowiły większość rynku w 2021 r., podczas gdy producenci zagraniczni stanowili zaledwie 15 proc. całego rosyjskiego sektora usług naftowych .

Zachodnie firmy, takie jak SLB i Weatherford International, pozostały na Ukrainie pomimo inwazji. 

Olivier Le Peuch, dyrektor generalny SLB, powiedział w lipcu, że specjalna struktura korporacyjna firmy pozwala jej działać w Rosji przy ścisłym przestrzeganiu sankcji USA i UE. 

Z drugiej strony Weatherford powiedział, że w poprzednim roku zaprzestał nowych inwestycji lub korzystania z nowych technologii w Rosji .

Od początku konfliktu na Ukrainie w lutym ub.r. państwa zachodnie nakładają sankcje na rosyjski sektor energetyczny.

Dział: Politycznie

Autor:
Tima Mcnulty'ego | tłumaczenie: Redakcja

Żródło:
https://www.express.co.uk/latest/ukraine

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE