2023-02-22 12:35:25 JPM redakcja1 K

USA zaniepokojone długiem, który Pakistan jest winien Chinom, mówi urzędnik

ISLAMABAD, 16 lutego (Reuters) - Stany Zjednoczone są zaniepokojone długiem wobec Chin ze strony Pakistanu i innych krajów, powiedział doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet w czwartek podczas wizyty w Islamabadzie, gdzie kraj ten boryka się z kryzysem gospodarczym.

Pakistan, historycznie bliski sojusznik Waszyngtonu, coraz bardziej zbliża się do Chin, które udzieliły miliardów pożyczek i są największym pojedynczym wierzycielem Islamabadu. Pakistan stoi w obliczu wyniszczającego kryzysu gospodarczego, z wysoką od dziesięcioleci inflacją i krytycznie niskimi rezerwami walutowymi uszczuplonymi przez ciągłe zobowiązania do spłaty zadłużenia.

„Bardzo jasno wyrażaliśmy nasze obawy nie tylko tutaj w Pakistanie, ale na całym świecie w związku z chińskim długiem lub długiem wobec Chin” – powiedział Chollet dziennikarzom w ambasadzie USA w Islamabadzie po spotkaniu z pakistańskimi urzędnikami.

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego opublikowanego we wrześniu ubiegłego roku, Chiny i chińskie banki komercyjne posiadały około 30% całkowitego zadłużenia zagranicznego Pakistanu, wynoszącego około 100 miliardów dolarów.

Znaczna część tego długu pochodzi z Korytarza Gospodarczego Chiny-Pakistan, będącego częścią pekińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

Cholett powiedział, że Waszyngton rozmawiał z Islamabadem o „niebezpieczeństwach” bliższych stosunków z Pekinem, ale nie poprosiłby Pakistanu o wybór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Stosunki między Islamabadem a Waszyngtonem oziębiły się z powodu wojny w Afganistanie, ale w ostatnich miesiącach nastąpiła odwilż, z rosnącą liczbą wizyt na wysokim szczeblu. Urzędnicy z Chin i Stanów Zjednoczonych wezmą udział w wielonarodowym spotkaniu nowego okrągłego stołu w sprawie
długu państwowego w piątek.

G7 i wielostronne instytucje pożyczkowe od dawna naciskają na podjęcie szeroko zakrojonych wysiłków w celu umorzenia długów mocno zadłużonym krajom, aby pomóc im uniknąć cięć w usługach socjalnych, które mogłyby wywołać niepokoje społeczne. 

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen i inni urzędnicy G7 postrzegają Chiny, obecnie największego na świecie wierzyciela państwowego, jako kluczową przeszkodę w wysiłkach na rzecz redukcji zadłużenia.

Chollet powiedział, że USA współpracują z Pakistanem, aby przejść przez obecny kryzys.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE